Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Gernát: Stále túžim po NHL. Nechcem však nič unáhliť

Predošlá sezóna mu vyšla skvele. Bol oporou v klube i reprezentácii. Nie div, že s ním Sparta ešte pred majstrovstvami sveta predĺžila kontrakt. V lete však Martinovi Gernátovi (24) vedenie pražského klubu oznámilo, že s ním viac nepočíta.

18.10.2017 08:00
Martin Gernát Foto: ,
Tréning Martina Gernáta v posilňovni na archívnej snímke.
debata

Len pred niekoľkými týždňami sa obe strany dohodli na definitívnom rozviazaní zmluvy, a tak je šikovný obranca stále bez klubu. „Doma v Prešove sa udržujem v tempe, aby som bol pripravený, keď podpíšem novú zmluvu. Na ľad chodím s prešovským A-tímom a popri tom pracujem na kondícii – cvičím, behám a bicyklujem,“ približuje jedna z nádejí slovenského hokeja pre najbližšie roky.

Nechýba vám zápasový kolotoč?

Jasné, zápasy mi chýbajú. No treba si počkať na správnu ponuku. Pevne verím, že príde čo najskôr a začnem hrať. Mal som aj horšie obdobie, ale teraz som už celkom trpezlivý. Je natoľko pokročilý čas, že treba vydržať do novembra a veriť, že všetko vyjde v môj prospech.

Nedostali ste žiadnu ponuku, ktorú by ste reálne zvažovali?

Nejaké boli, no vždy sme si povedali s agentom pre a proti a rozhodli sa počkať. Riadime sa tým, čo by som ešte chcel v kariére dokázať a akým smerom sa vydať. Nechcel som zobrať ponuku od prvého klubu, kde by sa mohlo stať, že nebudem hrať toľko, ako si predstavujem. Radšej počkám na správne mužstvo, kde budem hrávať do sýtosti.

Ako vyzerá váš optimálny scenár?

Ideálne by bolo, keby mi vyšiel angažmán v jednej zo severských súťaží. Je to najlepšie prostredie pre hráčov, ktorí to už skúšali v zámorí a ešte by sa tam chceli vrátiť. Pracujú pod dohľadom veľmi kvalitných koučov, hrajú kvalitnú súťaž. Vrátiť sa do zámoria a zahrať si v najkvalitnejšej lige sveta je stále môj cieľ. Pevne verím, že sa mi to raz podarí. Aj skauti sa najviac sústreďujú práve na Švédsko a Fínsko.

V reprezentačnom drese. Foto: Pravda, Ivan Majersky
hokej, reprezentacia, sr, finsko, Gernat, V reprezentačnom drese.

Návrat do Česka už neprichádza do úvahy?

Keď sme ukončili zmluvu so Spartou, dohodli sme sa, že v tomto ročníku nebudem hrať za iný český klub. Do úvahy by prichádzala len Sparta, ale to nie je reálne.

KHL vás neláka?

Samozrejme, KHL je zaujímavá súťaž a zvažoval som aj pôsobenie v nej. Dosť som nad tým premýšľal. No sever je predsa len lákavejší. Najmä keď viem, že tam je o mňa záujem. Počkám si. Keby to nevyšlo, šiel by som si veľmi rád zahrať aj do KHL.

Dali ste si nejaký hraničný termín, do kedy chcete mať jasno o novom pôsobisku?

Švédi začnú podpisovať zmluvy koncom októbra, začiatkom novembra. Tak, aby vyšlo potrebných šesť mesiacov do konca apríla. Nech sa nestane, že počas play off musí hráč každý deň vycestovať mimo krajinu. Stalo sa to napríklad Dominikovi Graňákovi v minulej sezóne. Verím, že do mesiaca by mohlo byť všetko vyriešené. Aby som do toho naskočil a dostal sa aj do reprezentácie. Tento rok je pre mňa veľmi dôležitý.

Je olympiáda jeden z dôvodov, prečo ste nereflektovali na ponuku z AHL?

Mohol som podpísať zmluvu s klubom AHL, no to je pre hokejistu príliš nevýhodné. Keď pošlú na farmu hráča so zmluvou v NHL, tak vy musíte ísť zväčša len do nižšej súťaže ECHL, čo je slabšia liga ako česká či slovenská. Preto som nad touto cestou vôbec neuvažoval. Olympiáda je samozrejme veľké lákadlo pre všetkých chalanov v Európe. Všetci si uvedomujú, čo je tento rok v hre. Pevne verím, že sa dostanem do širšieho výberu a budem môcť zabojovať o miesto v záverečnej nominácii.

Martin Gernát (vľavo) v drese Edmontonu v... Foto: SITA/AP, JOHN WOODS
Martin Gernát Martin Gernát (vľavo) v drese Edmontonu v predsezónnej príprave v roku 2014.

V auguste ste odohrali dva prípravné zápasy s Českom. Aký bol prvý dojem z novotvoriaceho sa tímu Craiga Ramsayho?

Bolo to super. Prichádza nová vízia v našom hokeji – nový tréner s novým štýlom. Očakávam, že kouč bude veľa pracovať s hráčmi na sústredeniach a podarí sa mu vyskladať silný tím. Azda potom dosiahneme úspech aj na olympiáde. Rád by som bol aj v nominácii na novembrový Nemecký pohár, ale uvidíme, či ma pozvú. Veď som zatiaľ odohral len dva zápasy – práve za národný tím.

Prešovský univerzitný tím Unipo Warriors si vás vybral za ambasádora. Čo to pre vás znamená?

S chlapcami sa poznám, sme kamaráti a zároveň poznám aj ľudí z vedenia tímu. Je pre mňa pocta, že ma určili za ambasádora. Pravidelne sa motám na prešovskom štadióne, tak chalanom rád pomôžem, čosi im poradím počas tréningu. Skúšam podať ďalej niečo z toho, čo som zatiaľ v kariére zažil.

Neplánujete odohrať nejaký zápas za Košice či Prešov?

Rozprával som sa s mladými chlapcami z Košíc, ktorí chodia vypomáhať Prešovu – vraj majú v mužstve veľa obrancov. Asi by som si po dlhom čase radšej zahral za Prešov. Chalanom sa celkom darí, bolo by príjemné nastúpiť pred domácim publikom. Na ostatnom zápase so Skalicou som sa bol pozrieť. Hovoril som o tejto možnosti aj s generálnym manažérom Františkom Pulščákom. Mohli by sme podpísať nejakú krátku zmluvu, kým sa dohodnem na kontrakte v zahraničí. Uvidíme, či to zrealizujeme.

debata chyba
Viac na túto tému: #HC Sparta Praha #Martin Gernát