Zatiaľ čo Mike Babcock je stelesnenie úspechov Kanady na turnajoch s najlepšími hráčmi sveta, Krueger vzal pozíciu šéfa lavičky výberu Európy aj preto, že práve nemal prácu súvisiacu s hokejom.
Pod vedením 53-ročného Babcocka Kanaďania vyhrali olympijský turnaj vo Vancouveri 2010 aj v Soči 2014 a ťahajú 14-zápasovú sériu bez prehry na podujatiach, na ktorých hrá výkvet z NHL. O štyri roky starší Krueger trénoval v skrátenej sezóne NHL 2012/2013 Edmonton, ale jeho angažmán sa skončil predčasne po odohraní 48 zápasov so skóre 19 víťazstiev – 22 prehier a 7 prehier v predĺžení či nájazdoch.
„To je asi jediné, čo vás zaujíma, či predĺžime víťaznú sériu,“ reagoval ironicky Babcock na otázky médií pred utorkovým prvým duelom finálovej série Svetového pohára v Toronte (hrá sa od 2.00 h SELČ už v stredu). Po chvíli pokračoval už vo vážnejšom tóne a s chválou na finálového súpera. „Ako plynie tento turnaj, tím Európy sa neustále zlepšuje. Ralph a jeho ľudia odvádzajú skvelú prácu a hráči na ľade rovnako. Upútali ma hrou bez puku a tiež dobrou prácou brankára. Myslím si, že nás čaká náročný test proti kvalitnému súperovi. Miesto vo finále si Európania zaslúžia.“
Krueger nedá na Babcocka dopustiť. S úsmevom spomína na to, ako sa mu ozval len 12 hodín po predčasnom konci na striedačke Edmontonu a ponúkol mu pozíciu špeciálneho poradcu na ZOH v Soči. Poznajú sa od roku 2004, ale počas olympijských hier v Rusku utužili vzťahy. Okrem spoločnej práce pri zlatom tíme Kanady navštevovali aj iné olympijské športy a trávili spolu veľa času.
„Ralph bol dôležitou súčasťou toho, čo sa z pohľadu kanadského tímu udialo v Soči. Dával nám vtedy rady, ako zdolať európske tímy. Čas to zariadil tak, že teraz koučuje európsky výber najlepších hráčov z viacerých krajín a pripravuje ich na Kanaďanov. Je to zaujímavé aj z toho pohľadu, že on dobre pozná spôsob koučingu Babcocka,“ skonštatoval generálny manažér Teamu Canada Doug Armstrong, ktorý bol v Soči asistentom kanadského GM Steva Yzermana.
Zatiaľ čo Babcock v rozpätí šiestich rokov /2004–2010/ ako prvý tréner vstúpil do Triple Gold Clubu, Krueger má za sebou podstatne menej úspešnú trénerskú minulosť. Babcock získal zlato s výberom Kanady na MS 2004 v Česku, v roku 2008 vyhral Stanleyho pohár s Detroitom Red Wings a v roku 2010 dovŕšil nevídaný hetrik triumfom na olympijskom ľade vo Vancouveri. Syn nemeckých imigrantov do Kanady Krueger bol roky známy ako hlavný kouč švajčiarskej reprezentácie, s ktorou absolvoval dvanásť majstrovstiev sveta a troje olympijské hry.
Vrcholmi boli 4. miesto na MS 1998 na domácom ľade v Bazileji a Zürichu, ale aj šiesta priečka na ZOH 2006 v Turíne, kde Švajčiari dokonca zdolali Kanaďanov (2:0) a v celkovom poradí ich predstihli o jednu priečku. K vzájomnej trénerskej konfrontácii Babcock – Krueger došlo na ZOH vo Vancouveri a takmer sa zrodilo prekvapenie: v súboji základnej skupiny „javorové listy“ zdolali „Helvétsky kríž“ 3:2 až po nájazdoch. Rozhodnutie padlo z hokejky Sidneyho Crosbyho.
Všeobecne sa očakáva, že Krueger po spanilej jazde Svetovým pohárom v Toronte dostane ponuku od niektorého z tímov NHL. Pri tejto zmienke sa však len pousmeje. „Vraví sa, nikdy nehovor nikdy a okolnosti sa stále menia. Určite som však nevzal toto miesto s perspektívou trénerského džobu do budúcnosti,“ skonštatoval Krueger.
V čase, keď bol bez hokejovej práce, obrátil svoju pozornosť na futbal a na medzinárodnom fóre využil aj svoje rečnícke kvality. Pôvodom kanadský Nemec so švajčiarskym občianstvom sa stal riaditeľom a neskôr aj prezidentom klubu anglickej Premier League FC Southampton. Okrem toho sa istý čas živil ako motivačný rečník, je aj autorom kníh o pozitívnom myslení.
„Vedel som, že trénerské povolanie je nestabilné, a tak som si hľadal niečo iné. Napokon som sa stal členom vedenia Svetového ekonomického fóra a tam som sa mnohému naučil. Bol som jediným mimo akademického spektra – 50 akademikov a ja,“ zaspomínal si Krueger ešte na obdobie z 90. rokov 20. storočia.
Dánsky útočník tímu Európy Frans Nielsen vravel, že nebude prekvapený, keď Krueger po Svetovom pohári získa nový trénerský džob. „Tento turnaj ukázal, že má skvelé hokejové myslenie,“ povedal Nielsen. Či to bude stačiť na to, aby vo finále hranom na dve víťazstvá prešiel cez kanadský tím, je otázne. Kanaďania zatiaľ naposledy prehrali na turnaji s najlepšími hráčmi sveta v základnej časti ZOH 2010 vo Vancouveri s Američanmi (3:5). Odvtedy len samé víťazstvá. „Netvrdím, že sme najlepším tímom na tomto turnaji. Čo nám však nechýba, je hokejová chytrosť a dôvtip. Na tom musíme postaviť svoju hru,“ upozornil optimista Nielsen.
Tréner Kanaďanov Babcock zasa svojimi výrokmi pripomína, že je profíkom na pohľadanie. „Každý deň, keď sa zobudím, sa snažím odviesť pre mužstvo to najlepšie. Milujem svojich hráčov a chcem, aby na ľade predvádzali maximum zo seba. Chcem, aby sa zlepšovali každým dňom. To isté platí aj o čase strávenom s mojou rodinou, ale na štadióne som súčasťou tímu, ktorý chce byť úspešný.“