Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Patriot vylúčili z ruskej mládežníckej ligy. Vráti sa ešte?

Pred pár dňami vycestovali na dva zápasy za súpermi v Mládežníckej hokejovej lige (MHL), avšak neodohrali ani jeden. Hokejisti tímu Patriot SKEKS so sídlom v Budapešti (väčšinu jeho hráčov tvoria Slováci a Česi) zakončili sezónu skôr, než ju začali.

02.10.2013 09:00
hokejky ilustračná Foto:
Ilustračná snímka.
debata

Prvý raz v histórii spoločného ruského systému Kontinentálna hokejová liga – Vyššia hokejová liga – Mládežnícka hokejová liga sa stalo, že mužstvo vylúčili zo súťaže. Z Budapešti síce odletelo do Moskvy na prvý zápas vonku, avšak z Čechova, kde malo nastúpiť, neposlali pre hostí autobus, lebo neoznámili, že prídu.

„Hráči presedeli sedem hodín na letisku, kým sa dočkali odvozu do Čechova. Tam však nemali rezervovaný hotel. Na dlh ich napokon ubytovali i prestravovali, no zápas sa neuskutočnil. Vedenie MHL ho zakázalo, lebo Patriot nepredložil všetky potrebné dokumenty,“ písal pred pár dňami denník Sovetskij Sport. A ako uviedol výkonný riaditeľ súťaže Dmitrij Jefimov, hlavným dôvodom boli nevyrovnané záväzky z minulej sezóny.

„Reglement súťaže nedovoľuje klubu s nevyrovnanými dlhmi začať novú sezónu,“ zdôraznil. Patriot mal problémy už v minulej, dohral ju v provizóriu silou veľkej vôle.

„Naštartovali sme klub na zelenej lúke, je to zmysluplný projekt. Ponúka mladým hráčom otestovať sa v náročnej súťaži a v ešte náročnejšej konkurencii silných ruských súperov. Je to pre každého z nich vynikajúca škola. Bola aj pre mňa. Mal som možnosť vidieť i spoznať, ako funguje veľký hokej, hrali sme v jeho najvýznamnejších ruských centrách. Maďarský zväz nám vyšiel v ústrety, zázemie sme mali v Budapešti na solídnej úrovni. Niektorí hráči už pôsobia v slovenskej extralige, Bajaník reprezentoval Slovensko na svetovom šampionáte do dvadsať rokov,“ približuje Igor Tóth, asistent hlavného trénera a neskôr i prvý tréner.

Do konca sezóny však nevydržal. „Pri mužstve som bol od vlaňajšieho augusta do januára tohto roku. Hoci som nedostával pravidelne plat a klub mi dlhuje peniaze, nestali sa hlavným dôvodom môjho odchodu. Boli ním nezhody s ruskými manažérmi a ich zasahovanie do zostavy. Pôsobenie v Patriote neľutujem, získal som cenné skúsenosti. Kým som bol pri mužstve, mali sme všetko nevyhnutné, čo sme potrebovali na bežný chod. V decembri sme absolvovali sústredenie v Havlíčkovom Brode i vo Vysokých Tatrách,“ pripomína Tóth.

Súčasná situácia ho mrzí. „Viem, že klub dlhuje peniaze aj hráčom. Bola by však škoda, keby sa to, čo sme s veľkou chuťou a odhodlaním rozbehli, skončilo. Odohrali sme pár veľmi dobrých zápasov, naznačili sme konkurencieschop­nosť,“ podotkol. Vedenie MHL napriek podlžnostiam Patriotu z minulého ročníka zaradil klub do súťaže i pre túto sezónu – pod názvom Patriot SKEKS.

„Jeho majitelia sľubovali, že všetky dlhy uhradia. Dali sme im ultimátum, aby sa tak stalo do piatich dní. Dostali sme potvrdenia o vyrovnaní finančných záväzkov. Keď ich naši ekonómovia preverili, ukázalo sa, že peniaze na účtoch nie sú. Banky, ktoré mali finančné prevody zabezpečiť, neexistovali. Ostal som v šoku. Vedenie klubu stratilo našu dôveru. Navždy. Svojho času sme našli prostriedky na uhradenie dlhov Lady, Chimika i popradského Leva. Stálo nás to veľa síl i energie. Načo je nám nový Poprad?,“ cituje denník Sport-Express Andreja Kovalenka, šéfa hráčskej asociácie KHL.

Pritom výška dlhov predstavuje približne 50-tisíc eur, na hokejové pomery nevysoká suma…

debata chyba
Viac na túto tému: #Patriot #MHL