„Za ostatných pätnásť rokov spravil hokej vo Švajčiarsku obrovský pokrok. Po futbale a lyžovaní je to tretí najpopulárnejší šport,“ tvrdí bývalý československý hokejový reprezentant v rozhovore pre Pravdu.
Čo znamená striebro z majstrovstiev sveta pre švajčiarsky hokej?
Dosah tejto medaily na budúcnosť švajčiarskeho hokeja a celého športu si teraz ešte nikto nevie predstaviť. V krajine to vnímajú ako historický úspech, ktorý mal veľmi pozitívny ohlas aj medzi mladou generáciou. Pre taký malý národ to bola fantastická reklama, veľké povzbudenie. Niečo podobné prežívalo minulý rok po zisku striebra aj Slovensko.
Prekvapilo vás, ako ďaleko sa švajčiarske mužstvo na turnaji dostalo?
Nečakal som, že sa Švajčiari prebojujú až do finále, ale tým, že na začiatku zdolali favoritov – Švédov i Kanadu – ich sebavedomie každým zápasom rástlo. Hrali s ľahkosťou, agresívne a pritom veľmi disciplinovane, výborne korčuľovali. Pritom to bolo mužstvo bez veľkých hviezd. Mali štyri vyrovnané päťky, hrali tímovo.
Aký podiel má na úspechu kanadský tréner Sean Simpson?
Výhodou je jeho kanadská mentalita. Riadi sa heslom „prvoradý je výkon“. Nie je zaťažený žiadnymi vzťahmi. Švajčiari nie sú niekedy takí otvorení a nedokážu povedať pravdu do očí, ale Kanaďan s tým nemal problém. Pred šampionátom čelil kritike, že berie na turnaj sedem nováčikov a nechal doma niektorých ostrieľaných borcov. Stavil na mladých, ktorí boli ťahúňmi. Vlani a predvlani mu to ešte nevyšlo, teraz áno. Veď 24-ročný Josi sa stal pri premiére na MS najlepším obrancom. Na druhej strane, vybral si aj 38-ročného brankára Martina Gerbera. Ukázalo sa, že u brankárov vek nerozhoduje.
Vyvolalo ťaženie tímu na MS v krajine hokejovú eufóriu?
Záujem o hokej stúpal každým víťazstvom. Ľudia chodili po uliciach oblečení v dresoch, zápasy sa premietali na plátnach v reštauráciách.
Čo myslíte, sú schopní Švajčiari nosiť medailu z vrcholných podujatí aj častejšie?
Do svetovej osmičky patria, o tom niet pochýb. Tak ako aj Slovensko. Švajčiarska liga patrí k najlepším na svete, po NHL a KHL je možno tretia najkvalitnejšia. Hrá sa tu dobrý hokej, divácky záujem je úžasný. Bern má pravidelne vypredané hľadisko pre 16-tisíc divákov, aj ďalšie 6 až 9-tisícové haly bývajú plné. Za ostatných pätnásť rokov spravil hokej vo Švajčiarsku obrovský pokrok. Po futbale a lyžovaní je to tretí najpopulárnejší šport.
Švajčiarske juniorské a mládežnícke tímy už roky patria k úzkej špičke. Ako sa pracuje v krajine s mladými?
Vo Švajčiarsku je úžasná mládežnícka základňa a práca s mladými hokejistami je na vysokej úrovni. Na Slovensku sa rodičia musia finančne zničiť, aby chlapci mohli hrať v klube. Rodičia hradia takmer všetko, detí v príprave je málo a stráca sa potom prirodzený výber. Na západe to funguje celkom inak – ľudia si to môžu dovoliť a klub ešte tých chalanov podporuje. Vo Švajčiarsku rozhoduje pri výbere talentov výkonnosť, nie iné faktory. Nechcem sa dotýkať pomerov na Slovensku, ale vieme, ako to tam chodí. Aj vo Švajčiarsku je korupcia či rodinkárstvo, ale zďaleka nie v takom rozsahu ako u nás a v ďalších postsocialistických krajinách.
Akú úroveň má švajčiarska juniorská liga?
Veľmi dobrú. Dnes sú v tíme najvyššej juniorskej ligy dvaja tréneri – jeden je profesionál na plný úväzok a druhý pracuje na polovičný. Väčšinou sú to bývalí hráči, majú vzdelanie, trénerské kurzy. Je vidieť, že tá práca má hlavu a pätu. Predtým to tak nefungovalo, ako tréner väčšinou vypomáhal niekto z rodičov. Teraz sa už aj tí starší tréneri o tieto pozície bijú, lebo majú šancu si privyrobiť, prípadne aj dobre zarobiť.
Pomohlo tiež obmedzenie počtu cudzincov vo švajčiarskej lige?
Samozrejme. V tíme môže byť aj päť-šesť cudzincov – ak na to klub finančne má – ale nastúpiť môžu maximálne dvaja. V tretej najvyššej súťaži nehrajú žiadni cudzinci. Táto liga je mostíkom medzi juniorským a seniorským hokejom.
Pôsobili ste vo Švajčiarsku ako učiteľ telesnej výchovy. Aký majú deti vzťah k športu, k pohybovým aktivitám?
Keď som sem pred tridsiatimi rokmi prišiel, Švajčiari mali dve priority – vzdelanie a dobré zamestnanie. Teraz mnohí stavili na vzdelania a – šport. Vidia, že robiť šport na profesionálnej úrovni sa oplatí a najmä to, že kto vyniká – dostane šancu. To je veľký motivačný faktor. Štúdium a vrcholový šport sa dajú zvládnuť aj súbežne – mladých v tom podporujú rodičia i štát.
Čo vravíte na vystúpenie slovenského tímu na MS?
My sa dnes tešíme aj z víťazstva nad Francúzmi. Jasné, že aj oni spravili pokrok, ale veď Slovensko je krajina, ktorá má nejakú hokejovú tradíciu. Akurát vo štvrťfinálovom zápase proti Fínom ma naši potešili, že dotiahli z 0:3 na 3:3. Ukázali nezlomnosť, charakter. Teraz bude zaujímavé sledovať olympijský turnaj. Tréner Vůjtek už avizoval, že vezme do Soči všetkých hráčov z NHL a mužstvo ešte doplní. .Ale v NHL nebudeme mať hráčov večne. Silná generácia definitívne odchádza, nedá sa na ňu vždy spoliehať. Kto ju nahradí? Kluby z našej extraligy plačú, že nemajú peniaze. Slovan sa uberá svojou cestou a čo budú robiť ostatní, nikoho nezaujíma. Neviem, kam sa bude slovenský hokej uberať. Treba dať šancu mladým a veriť im.