Sezóna je ledva za polovicou a ak ruského útočníka nezradí zdravie, nie je otázka či, ale kedy Gretzkého predbehne. „Ovi“ má momentálne na konte už 872 profiligových gólov.
Keď sa v televíznom štúdiu Nova Sport pred pár dňami preberala stíhacia jazda kapitána Washingtonu, Ovečkinove kvality uznal aj legendárny český hokejista Václav Nedomanský.
"To číslo, ktoré má teraz na konte, je ohromné, to treba uznať. Je to asi iba otázka času, kedy sa mu to podarí.
Ale poviem na rovinu, radšej by som bol, keby Gretzkého predbehol kanadský hokejista ako ruský," uviedol na margo najsledovanejšieho hokejistu aktuálnej sezóny.
Čítajte viac V ŠtB z neho robili idiota, špehoval ho spoluhráč zo Slovana. Nad návratom do ČSSR som nepremýšľal, vraví legendaNedomanského slová neprekvapia nikoho, kto aspoň trocha zakopol o životný príbeh 80-ročného rodáka z Hodonína. Averziou k Rusom sa netají.
"Podľa mňa sú Rusi, okrem výnimiek ako geniálni spisovatelia či skladatelia, primitívnym národom. Vždy to tak bolo a po roku 1918 to platí obzvlášť. Režim vraždil vlastných ľudí po miliónoch, žiadna úcta k ľudskému životu je tam stále bežná realita.
Keď som hral proti Rusom, máloktorý z nich bol po mentálnej stránke nejako v norme. Niektorí naši hráči s nimi boli kamaráti, boli u nich na návšteve, ale ja som s nimi nechcel mať nikdy nič spoločné," povedal bez obalu českému webu idnes.cz.
Hviezda Slovana a reprezentant ČSSR bol prvým hokejistom, ktorý prekonal Železnú oponu a presadil sa v NHL. Keď v roku 1974 emigroval, nemal v úmysle sa vracať.
"Nemal som ľútostivé pocity, skôr u mňa prevládalo sklamanie zo správania sa z niektorých ľudí. Ako sa ku mne správali a mnohí na mňa aj donášali.
Veď v roku 1971 sledovala Štátna bezpečnosť každý môj krok," spomínal na pomery vo vtedajšej Československej socialistickej republike.
Čítajte viac Išla po ňom ŠtB, ale dotiahol to až do NHL. Legendárny Nedomanský oslavuje životné jubileumNa Nedomanského donášal jeho spoluhráč zo Slovana Ján Starší. "Keď som prestúpil z Hodonína do Slovana, Starší sa ma ako skúsený spoluhráč ujal. Pozval ma aj k sebe domov.
So ženou sa ku mne správali dobre a ja ako mladík som im bol vďačný. Zrejme potom ho tamojší systém zomlel a spolupracoval s tajnou službou."
„Eštebáci“ ho mali sledovať napríklad pomocou prístroja nainštalovaného na streche Ekonomickej vysokej školy v Bratislave, plošticu si našiel aj v aute.
S manželkou si odvtedy hovorili dôležité veci počas prechádzky alebo pri splachovaní záchodu, cez ktoré nebolo nič rozumieť.
Čítajte viac Talent z dvoch odlišných svetov, ktorý zničili komunisti. Zomrela československá rekordmanka KramperováS reprezentáciou ČSSR sa od roku 1963 viackrát dostal aj do Severnej Ameriky a jeho hra zaujala viaceré miestne kluby, no hokejista spočiatku chcel iba „hrať a vyštudovať vysokú školu“.
V roku 1965 mu kanadský novinár povedal, že New York Rangers mu ponúkajú zmluvu. "Komu by som o tom hovoril? Veď z nás robili idiotov, keď sme hrali niekde na zápase s národným tímom.
Organizovali nejaké schôdzky, aby sa nikto nemohol vzdialiť na niekoľko hodín a s niekým rokovať. Stále nás strážili," pokračoval Nedomanský.
Pridal aj historku z roku 1972. "Dorazili za mnou dvaja manažéri, jeden bol z Atlanty, Druhý z Calgary.
Chcel som dohodnúť stretnutie v Prahe s vtedajším predsedom Československého zväzu telesnej výchovy na hokejovom zväze. Lenže papaláši sa na nich vykašlali, nechali ich týždeň čakať a nakoniec ich vôbec neprijali."
Čítajte viac Hrával s Golonkom, viedol Košice i Slovan. Slovenský hokej zasiahla smutná správaK úteku z východného bloku došlo v lete 1974, keď sa rodina Nedomanských vybrala na dovolenku do Švajčiarska. "Ja, manželka a syn sme mali každý iba jeden malý kufor, išli sme tam len s vecami, ktoré si človek bežne berie na dovolenku.
Všetko ostatné zostalo doma, nemohli sme na hraniciach vzbudiť podozrenie. Keď sme cez ne prešli, bola to obrovská úľava, ale aj vo Švajčiarsku sme sa radšej skrývali u kamaráta.
Báli sme sa československých agentov, ktorí by nás tam mohli sledovať. Definitívne sme si vydýchli až v lietadle do Kanady."
Zvyšok je história. Cez klub Toronto Toros sa dostal až do NHL, kde postupne obliekal dres slávnych New York Rangers, St. Louis Blues a Detroitu Red Wings. Pred koncom kariéry v roku 1983 stihol v profilige odohrať šesť sezón a nastrieľať 125 gólov v 428 zápasoch.