Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Prvá trénerka v NHL prelomila bariéru, čelí sexizmu. Dúfam, že ma budú hráči viac milovať ako nenávidieť

Má dostatočnú kvalifikáciu? Čo budú robiť hráči, keď vstúpi do šatne? Zobrali ju len preto, že je žena? Podobné, no i horšie otázky a poznámky si mohla na svoju adresu prečítať Kanaďanka Jessica Campbellová. Tá sa nedávno zapísala do histórie NHL, keď sa oficiálne stala asistentkou trénera v tíme Seattle Kraken.

06.07.2024 07:20
Kraken Campbell Hockey Foto: ,
Jessica Campbell.
debata (1)

Je vôbec prvou ženou v profilige, ktorá dostala dôveru v trénerskom štábe. Mnohí sa pýtajú, prečo k tomu neprišlo skôr a či nájdu na podobný krok odvahu aj ďalšie kluby.

„Jessica a ja sme strávili posledné dva roky trénovaním v Coachella Valley. Som si istý, že môže byť prínosom ako pre hráčov, tak i pre celé mužstvo. Má schopnosť komunikovať s hráčmi o ich výkonoch aj o tom, čo prinášajú tímu,“ uviedol tréner Dan Bylsma pre web Seattlu Kraken.

Skúsený kouč si Cambpellovú osobne vybral ako novú asistentku. V tíme Coachella Valley pod ich vedením nastupoval aj slovenský útočník Marián Studenič. Vlani sa prebojvali až do finále, v ktorom prehrali s Hershey Bears 2:4 na zápasy.

"Prijala som ponuku s veľkou pokorou a vďačnosťou. Nikdy som sa na to nepozerala tak, že budem prvá žena v AHL alebo NHL. Som poctená, ale nechcem byť jedinou ženou v tejto pozícii.

Hokejista Martin Pospíšil o svojom zranení
Video

Verím, že sa inšpirujú aj iné kluby," vraví Campbellová. Zároveň vyzdvihla ženy pôsobiace v štruktúrach klubov. Podľa nej odvádzajú výbornú prácu v oblasti marketingu, skautingu či pri rozvoji hráčov.

Aký vzťah chce mať s hráčmi?

Cambpellová začala trénerskú kariéru pred piatimi rokmi, kedy si otvorila vlastnú školu zameranú na zlepšovanie dynamiky a štýlu korčuľovania.

„Mala som šťastie, že som pracovala s profesionálnymi hráčmi v rámci prípravy pred sezónou, ale aj počas nej. Zlomový moment prišiel, keď som pracovala s Brentom Seabrookom. Uvedomila som si, že by som mohla mať ešte výraznejší vplyv na pomoc hráčom priamo na klubovej úrovni,“ uvádza 32-ročná Kanaďanka.

S hráčmi sa snaží udržiavať profesionálny vzťah, ktorý je založený na vzájomnej dôvere. Zároveň zdôrazňuje, že kľúčom k úspešnej spolupráci je rešpekt.

„Budem od nich vyžadovať stopercentný prístup a občas budem aj prísna. Dúfam, že ma budú hráči viac milovať ako nenávidieť. Mojím jediným cieľom je pomôcť im zdokonaliť sa v ich hre,“ približuje Campbellová.

Rodáčka z Moosominu v Saskatchewane pôsobila na... Foto: Peter Schatz / Alamy / Alamy / Profimedia
Jessica Campbellová Rodáčka z Moosominu v Saskatchewane pôsobila na pozícii asistentky pri nemeckej reprezentácii.

Ako hráčka získala s Kanadou striebro na MS 2015. Na konte má aj zlatú a striebornú medailu z MS do 18 rokov, pričom na šampionáte v roku 2010 sa stala najproduktívnejšou hráčkou turnaja.

Trénerskú kariéru pri mužoch začala v roku 2022 v tíme Nürnberg Ice Tigers.

V rovnakej úlohe pôsobila na svetovom šampionáte mužov v Tampere a Helsinkách pri nemeckej reprezentácii, kde pomáhala fínskemu koučovi Tonimu Söderholmovi.

Práve tam sa dostala aj do povedomia slovenských fanúšikov. Dôvodom bola kauza s reportérkou RTVS.

Žiačiková ju zaskočila

Vyvolala ju otázka redaktorky Barbory Žiačikovej, ktorá sa kanadskej trénerky opýtala: „Aké je to byť v tíme ako atraktívna žena, keď je okolo vás toľko príťažlivých mužov? Možno máte niektorých radšej ako ostatných…“

Zaskočená Campbellová sa snažila zareagovať čo najpokojnejšie. „Prepáčte, nerozumiem, čo sa tým snažíte povedať,“ odvetila slovenskej redaktorke. Tá však svoju otázku zopakovala, čo sa očividne Kanaďanke nepáčilo.

World Juniors US Slovakia Hockey Čítajte viac Životná sezóna v Kanade? Bola mi na nič, teraz riešim dilemu. Talentovaný Slovák zažil na dovolenke v Grécku nepríjemnosť

„Toto je moja profesia. Hráči si robia vlastnú prácu. Máme spolu silný profesionálny vzťah, nič ďalšie v tom nie je,“ povedala a odišla. Následne sa kauzou zaoberali viaceré zahraničné médiá.

Niektoré dokonca požadovali, aby bola Žiačikovej odobratá akreditácia a zamedzený prístup do mixzóny. Kanaďanky sa vtedy zastal aj tréner nemeckého tímu.

„U hráčov má veľký rešpekt. Má profesionálny pohľad na technické know-how, v tejto sfére pôsobila už predtým. Pracuje s veľkou energiou a hľadá riešenia na odstránenie chýb z našej hry,“ uviedol Söderholm. RTVS sa následne za nevhodne sformulovanú otázku verejne ospravedlnila.

Pochybnosti o kvalifikácii

Nevhodné komentáre a otázky sa začali šíriť aj po oznámení a predstavení Campbellovej ako trénerskej asistentky v NHL. Viacerí fanúšikovia na sociálnych sieťach navyše pochybujú o jej kvalitách.

„Bude v šatni, keď tam budú hráči chodiť nahí?“ pýta sa jeden z diskutujúcich. Ďalší naznačil, že jej bude chýbať rešpekt: „Ženy nikdy nebudú mať u mužov autoritu!“

Zároveň jej kvalifikácia podľa mnohých nepostačuje na to, aby bola asistentkou v NHL a ide najmä o marketingový ťah.

Dizajn bez nazvu  6 Čítajte viac Čo povedal Šatanovi mladšiemu otec, keď ho draftovali? Jeden z klubov mu dal nepríjemnú otázku, ktorá sa týkala rodiny

Za sebou vraj nechala mnoho mužských kolegov, ktorí majú výrazne väčšie skúsenosti.

Mnohí však jej angažovanie kvitujú a tvrdia, že sa tým otvára priestor pre ďalšie ženy, ktoré doteraz o podobnej možnosti ani nesnívali.

Samotná Campbellová verí, že bude inšpiráciou pre mladé dievčatá.

„Vždy som verila, že môžem trénovať na najvyššej úrovni. Netušila som iba, kedy a kde to bude. Môj odkaz dievčatám i chlapcom je, aby verili v samých seba aj napriek tomu, že sa ich sny zdajú nemožné,“ mieni Cambpellová.

Slováci s najlukratívnejšími zmluvami v NHL Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Rebríček top zmlúv Slovákov v histórii NHL je...

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Seattle Kraken #Jessica Campbellová #Dan Bylsma