Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Vyhral päť Stanleyho pohárov, doma mu hrozia roky za mrežami. Fínska legenda dala do dražby svoje zlaté prstene

Bývalý fínsky útočník Esa Tikkanen dal do dražby svoje štyri zlaté prstene pre víťazov Stanleyho pohára. Hokejista je obvinený z daňových podvodov a dlhuje desiatky tisíc eur, no s jeho rozhodnutím to vraj nemá nič spoločné.

09.06.2024 11:15
Esa Tikkanen Foto:
Esa Tikkanen (vpravo) počas zápasu veteránov v roku 2016.
debata (1)

Počas kariéry zdvihol najcennejšiu hokejovú trofej nad hlavu celkovo päťkrát. Štyri Stanleyho poháre získal s Edmontonom Oilers počas éry Waynea Gretzkého, ďalší pridal v roku 1994 v drese New Yorku Rangers.

„Ležia mi v taške viac ako 30 rokov. Keď som dostal otázku, či niekedy budú prstene v aukcii, povedal som si, prečo nie?,“ uviedol pre web edmontonjournal­.com.

Dodal, že si preveril aukčný dom a zistil, že v minulosti už obchodoval s množstvom predmetov, ktoré vlastnili slávni hokejisti, vrátane viacerých zlatých prsteňov, ktoré dostávajú víťazi NHL.

Tikkanen si však plánuje ponechať prsteň za prvý Stanleyho pohár, ktorý získal s Edmontonom v roku 1985.

Patrik Berger Čítajte viac Slávni českí reprezentanti prišli o desiatky miliónov. Krachujúci projekt im sľuboval vysoké úroky

"Otcovi som sľúbil, že ak niekedy vyhrám Stanleyho pohár, prsteň mu dám. Tak som aj urobil. Keď otec zomrel, prsteň som dostal späť.

Tento si nechám," vysvetlil s tým, že ostatné sú na predaj pre záujemcu s najvyššou ponukou.

Poprel, že by prstene predával pre dlhy. „Vôbec nie. Ležali na dne mojej tašky dlhú dobu. Neustále mám obavy, že mi ich niekto ukradne, tak som si povedal, prečo ich nepredať,“ tvrdí hokejista, ktorému je vraj jedno, za koľko sa predajú.

Faktom je, že v roku 2023 bývalého útočníka obvinili v rodnom Fínsku za daňové podvody, ku ktorým malo dôjsť v rokoch 2015 až 2019.

175528772 Čítajte viac Krach českej legendy. Olympijský víťaz dlhuje 1,7 miliardy korún. Musí predať najcennejšie medaily, aby sa zachránil

Tikkanenovi počas vyšetrovania zaistili majetok za viac ako 168 000 eur, no rozhodnutie neskôr pozastavili. Za daňové podvody mu v prípade dokázania viny hrozia štyri roky natvrdo.

Hokejista tvrdí, že žiadny zločin nespáchal. „Celé je to o zdanení peňazí, ktoré pochádzajú zo zahraničia. Zločinu som sa nedopustil, ale správca daní si myslí niečo iné.“

Pojednávanie sa malo konať v apríli, no okresný súd v Länsi-Uusimaa ho zrušil a nový termín zatiaľ nie je známy.

Top zmluvy Slovákov v NHL po nováčikovskej ére Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Pozreli sme sa na najlukratívnejšie zmluvy...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #dlhy #súd #hokej #NHL #Stanley Cup #prsteň #Esa Tikkanen