Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Slafkovský? Je to monštrum, pripomína mi stavbu domu, vraví Fín. Slovákovi vyčítal jednu vec. K Rusom zaujal rázny postoj

Juraj Slafkovský na MS 2022 v Helsinkách. Foto: Profimedia
Slafkovský Juraj Slafkovský na MS 2022 v Helsinkách.

V reprezentácii predvádzal v minulosti výborné výkony. Očakáva sa, že by sa mohol predstaviť na MS a neskôr aj v kvalifikácii na ZOH. V rámci nej si mali Slováci v Bratislave zmerať sily aj s Bielorusmi. Tým napokon spolu s Rusmi IIHF predĺžila zákaz účasti na medzinárodných podujatiach. Ako vnímate toto rozhodnutie?

Bolo to jediné rozumné riešenie. Rusi nemajú nárok na to, aby sa zapojili do akéhokoľvek oficiálneho diania v športe. Najmä v hokeji, ktorý je v Rusku jednoznačným nástrojom propagandy. Vojna, ktorá sa mala po mesiaci skončiť, už trvá dva roky.

Hokejista roka Tomáš Tatar: Chcem odovzdávať skúsenosti
Video

Rusi navyše neukazujú žiadne náznaky toho, že by sa chceli stiahnuť z Ukrajiny alebo zmierniť svoju agresiu. Kým sa tak nestane, nie je žiaden dôvod na to, aby sa vôbec uvažovalo o ich návrate do medzinárodného športu.

O ich účasti na olympiáde zatiaľ kompetentní nerozhodli. Nakoľko je podľa vás reálne, že sa pod piatimi kruhmi predstavia?

Olympiáda je založená na mieri a súdržnosti. V takom prípade nemôže byť reč o tom, že sa krajina, ktorá vedie vojnový konflikt na území inej krajiny, môže takéhoto podujatia zúčastniť.

Keby som o tom rozhodoval ja, nedovolil by som žiadnemu ruskému športovci súťažiť mimo ich územia. Predsa, keď je ich krajina vo vojne, asi ich bude potrebovať. Obávam sa však jednej veci.

buček ramsay Čítajte viac V Česku zažil ťažké obdobie, oporou mu bol Hudáček. Najlepší Slovák v extralige po návrate domov žiari a sníva o MS

Akej?

Hokej je menší šport ako futbal. Rusi sa budú o návrat pokúšať a na to môžu využiť obrovské finančné prostriedky, ktorými disponujú. V takom prípade verím, že sa ostatné krajiny postavia jasne proti tomu a vyšlú IIHF zrejmý odkaz, že Rusi nie sú žiadaní.

Teraz sa niektorí ruskí hráči z NHL sťažujú, že je to voči ním nefér, pretože chcú prísť na olympiádu, ale necítia sa v Európe bezpečne. Ja si však myslím, že sú to práve Rusi, ktorí robia svet nebezpečným miestom.

Niektorí vládni predstavitelia na Slovensku tvrdia, že politika sa nemá spájať so športom. Napriek tomu apelujú na vedenie SZĽH, aby pustilo hráčov z KHL na MS. Dáva to podľa vás logiku?

Všetko sa točí okolo peňazí. Ľudia, ktorí boli a stále sú podozriví z korupcie, by nemali iný zmysluplný dôvod, prečo podporovať Rusko. Vidieť to aj na prípade Maďarska, ktoré vedie Viktor Orbán. Jeho snaha o destabilizáciu krajiny je očividná.

Kroták Čítajte viac Slovan? Má to náročné, ale je to jeho problém. Slovákov u nás ubúda, utekajú do zahraničia, vraví legenda extraligy

V krajinách ako Švédsko, Fínsko a mnohých ďalších dali jasne najavo, že hráči, ktorí pôsobili v KHL, tam už nebudú môcť hrať. Čo sa týka slovenskej reprezentácie, je to zrejme len otázka času, kedy povolia hráčom pôsobiacim v Rusku vrátiť sa. Morálne hodnoty sú na Slovensku často v úzadí.

Juraj Slafkovský na promo akcii v Bratislave Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Juraj Slafkovský sa do Bratislavy prišiel...

© Autorské práva vyhradené

66 debata chyba
Viac na túto tému: #Montreal Canadiens #Juraj Slafkovský #Elmo Aittola