Hľadať
Denný / nočný režim
Newsletter Notifikácie
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky Newsletter newsletter

Som pripravený na NHL, tvrdí Slafkovský. Experti súhlasia i pochybujú

Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský sa v súčanosti nachádza v americkom Buffale, kde absolvuje rozhovory so zástupcami klubov zámorskej NHL pred blížiacim sa draftom nováčikov.

, 01.06.2022 18:10
2. Juraj Slafkovský Foto:
Juraj Slafkovský.
debata

Kondičného testovania sa nezúčastňuje, keďže má za sebou dlhú sezónu 2021/2022 zakončenú účasťou vo štvrťfinále MS vo Fínsku.

"Najčastejšie sa ma pýtajú, prečo som odišiel do Fínska, keď som bol mladší. Bolo to preto, lebo som cítil, že moje korčuľovanie nie je dosť dobré.

Chcel som hrať v náročnejšej súťaži, aby som sa v ňom zlepšil. Chcel som sa tiež osamostatniť," uviedol 18-ročný Košičan v rozhovore pre oficiálny web profiligy.

Slafkovský priznal, že odchod do Fínska v mladom veku bol pre neho náročný, no neľutuje ho.

Pavol Regenda Čítajte viac Z hokejového rockera Regendu môže byť boháč. Legenda mu posiela odkaz

„Samozrejme, chýbali mi tam kamaráti aj rodina, ale tak som sa rozhodol. Je to cena za to, aby som najlepší hokejista, aký môžem byť,“ povedal robustný krídelník, ktorého obľúbeným hráčom v NHL je fínsky útočník Mikko Rantanen z tímu Colorado Avalanche.

Na preddraftovom testovaní NHL Combine sa stretáva s mnohými hokejovými osobnosťami, čo je pre neho motiváciou: "Samozrejme, rozmýšľal som nad tým, že títo ľudia bolí skvelí hokejisti a dnes sú legendy.

Motivujú ma ich úspešné kariéry. Myslím si, že aj oni boli pred mnohými rokmi v mojej pozícii a vedia, čo prežívam. Je to aj trochu zábavné, lebo týchto ľudí nestretnete na ulici každý deň. Som rád, že tu s nimi môžem byť."

Redaktor Mike Morreale sa úradujúceho vicemajstra fínskej Liigy s tímom TPS Turku spýtal aj to, prečo by podľa neho mal byť draftovou jednotkou.

Toto sú najslabšie draftované jednotky v histórii Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Alexandre Daigle, Ottawa Senators (1993)....

„Pretože som už hral medzi mužmi a viem, čo to obnáša. Dokážem hrať fyzický a obojsmerný hokej, keď mi tréner bude dôverovať a dá mi dostatok šancí. Mojimi prednosťami sú schopnosti strieľať góly a tvoriť hru,“ odpovedal Slafkovský, ktorý verí, že sa už dokáže presadiť v kanadsko-americkej súťaži:

„Áno, prečo nie? Hral som s mužmi na olympiáde aj na majstrovstvách sveta. Nastúpil som aj proti Kanade a cítil som sa dobre. Samozrejme, vždy je na čom pracovať. Ak sa dokážem prispôsobiť štýlu hry v NHL čo najskôr, bude to pre mňa len dobré.“

Najlepší strelec a najužitočnejší hráč olympijského hokejového turnaja v Pekingu sa nebude hnevať, ak jeho meno nezaznie na júlovom drafte v kanadskom Montreale ako prvé:

"Bolo by pekné byť draftovou jednotkou, ale v skutočnosti mi nezáleží na tom, z ktorého miesta ma draftujú, skôr ktorý tím to bude.

Francis hokej Čítajte viac Legendárny Francis: Slafkovský je veľký talent, ale Jágr bol jedinečný

Dôležité je, aby som dostal šancu hrať v NHL čo najskôr a mohol som sa ukázať. Tretie alebo štvrté miesto na drafte môže byť dokonca lepšie ako prvé a to je pre mňa to najdôležitejšie."

Práve pekinskú olympiádu, na ktorej výrazne prispel k zisku bronzu, považuje Slafkovský za svoj najvydarenejší turnaj uplynulej sezóny.

"Podarilo sa mi streliť nejaké góly a oslavy som si veľmi užíval. Hral som vo štvrtej formácii, našou úlohou bolo najmä brániť a hrať tvrdo. Robili sme tie drobnosti, ktoré ľudia nevidia v televízii, ale skauti vedia, čo majú sledovať.

Strelil som dva góly v prvom zápase a potom som pridával ďalšie, takže som dostával stále viac šancí. Mal som to šťastie hrať po boku najlepších hráčov na Slovensku a bola to zábava," zaspomínal si s deviatimi bodmi najproduktívnejší hráč Slovenska na MS vo Fínsku.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk

Mohol by sa stať najvyššie draftovaným Slovákom v histórii. Rekord stále patrí Mariánovi Gáboríkovi, ktorého si klub Minnesota Wild vybral v roku 2000 z celkovej tretej pozície.

Slafkovský v rozhovore vyzdvihol aj reprezentačného trénera, Kanaďana Craiga Ramsayho. Ten mu vraj pomohol získať sebavedomie pred druhou polovicou sezóny v Turku.

"Urobil pre mňa veľa. Keď som prišiel do reprezentácie, hral som podľa nastaveného systému.

On mi dovolil byť na ľade sám sebou, čo mi pomohlo. Nazval ma strelcom a vždy veril, že začnem strieľať góly, čo sa napokon aj stalo.

Pavol Regenda Čítajte viac Hotovo! Regenda ide do NHL, podpísal dvojročný kontrakt

Som šťastný, že som ho stretol. Na ZOH som získal sebavedomie, tréneri v Turku si to všimli a dávali mi viac príležitostí.

To bolo dôležité, lebo pred ZOH som nehrával tak veľa, len v tretej a štvrtej formácii. Potom som začal hrávať v presilovkách a s lepšími hráčmi, s ktorými sa nám darilo," dodal slovenský mladík.

"Páči sa mi jeho sebavedomie. Je dobrý korčuliar a fyzicky je pripravený na NHL. Sú veci, na ktorých musí pracovať, ale dokáže si pokryť puk a je ťažké mu ho zobrať. Navyše, je oddaný hokeju.

Bol tri roky vo Fínsku bez rodiny, no sám povedal, že to musel urobiť, aby mohol byť profesionálom.

6. Juraj Slafkovský Čítajte viac Slafkovský ako naša 68? Niečo tam je, ale tvrdiť, že bude ako Jágr, je priskoro

Ukázal svoje schopnosti na medzinárodnej scéne aj v Liige, v play-off bol ako z iného sveta," zhodnotil Slafkovského Morreale.

Jeho kolega Adam Kimelman to vidí podobne: "Predstavte si, aký bude, keď sa o neho budú starať profesionálni tréneri. Možno nebude hneď superhviezdou, ale je v ňom obrovský potenciál. Na ZOH aj MS bol dominantný proti vyspelým súperom. Na jeho mieste by som bol tiež sebavedomý.

Všetci vedia, čo dokáže. To, že opustil domov a išiel do krajiny, kde sa musel naučiť cudzí jazyk a byť samostatný, veľa vypovedá o jeho osobnosti aj hráčskych kvalitách. Podľa mňa je najviac pripravený na NHL z hráčov na tohtoročnom drafte a mohol by mať v lige skvelú kariéru."

Hodnotenie slovenských hokejistov na MS 2022 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Patrik Rybár (2) - V dvoch zápasoch, v ktorých...
debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Slafkovský