Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Chýbate mi, odkázal do Chicaga Hossa. Spomína, ako sa po zahanbení stal hrdinom

Fanúšikom Chicaga Blackhawks sa v náročných časoch prostredníctvom videa na sociálnych sieťach prihovoril ich niekdajší miláčik Marián Hossa, ktorý vo farbách "čiernych jastrabov" trikrát získal Stanleyho pohár.

24.03.2020 11:20
debata (1)
Marián Hossa so Stanleyho pohárom. Foto: SITA/AP
Marián Hossa, Stanleyho pohár Marián Hossa so Stanleyho pohárom.

„Chýbate mi a verím, že každý je zdravý a v bezpečí. Starajte sa o seba v týchto ťažkých časoch,“ povedal bývalý slovenský reprezentant.

Marián Hossa sa s fanúšikmi podelil aj o spomienky na zápas, ktorý sa mu navždy vryl do pamäti. Odohral sa takmer presne pred desiatimi rokmi, keď v piatom zápase 1. kola play off zdolalo Chicago hosťujúci Nashville 5:4 po predĺžení.

„Pamätáte si na tento zápas? Ja rozhodne áno. Na konci jedného z najúžasnejších stretnutí som dostal päťminútový trest. Išiel som na trestnú lavicu, cítil som sa zahanbený, ale potom sa stali dobré veci. Patrick Kane 13 sekúnd pred koncom vyrovnal na 4:4, keď sme hrali bez brankára,“ začal svoje spomínanie rodák zo Starej Ľubovne.

Napokon zápas v United Centre ukázal, ako rýchlo sa zo smoliara a kritizovaného hráča môže stať hrdina.

„Išli sme do šatne. Ja som ticho sedel v rohu a dúfal, že dokážeme ubrániť ďalšie štyri minúty môjho trestu. Spoluhráči odviedli skvelú robotu a po skončení trestu som skočil na ľad. Dave Bolland prihral Brentovi Sopelovi a ja som si z trestnej lavice nakorčuľoval pred bránu. Puk išiel ku mne a jediné, čo som musel spraviť, bolo poslať ho do siete,“ opísal Hossa svoj víťazný gól.

Práve zásah dnes 41-ročného Hossu za stavu 2:2 na zápasy bol dôležitým krokom na ceste za vytúženou trofejou.

„Bol to jeden z najúžasnejších pocitov v mojej kariére – vyhrali sme zápas a potom aj ďalší v Nashville. Prešli sme do druhého, tretieho kola a napokon sme vyhrali Stanleyho pohár pre Chicago Blackhawks. Pre mňa to bolo tretie finále po sebe a získal som prvý titul. Bol to najkrajší pocit, aký môže hokejista zažiť,“ uviedol jeden z najlepších hráčov v histórii klubu zo štátu Illinois.

V závere videa sa Marián Hossa spýtal fanúšikov, kde boli v čase spomenutého zápasu.

„Najlepší zápas všetkých čias. Pamätám si, že som šoférovala domov. Ľudia mávali šálmi z okien a trúbili. Úžasné spomienky, nikdy na to nezabudnem,“ napísala v komentári jedna z fanúšičiek Blackhawks. Okrem toho sa pod videom objavili stovky komentárov, ktorými priaznivci Chicaga vyjadrili vďaku a obdiv slovenskému útočníkovi.

Vedenie súťaže vyčkáva s rozhodnutím o budúcnosti

Zámorská NHL je od 12. marca pre hrozbu šírenia koronavírusu prerušená a vzhľadom na súčasné opatrenia v USA a Kanade by sa záver súťažného ročníka 2019/20 mohol dohrávať najskôr od polovice mája.

Vedenie profiligy stále nezverejnilo, akú má predstavu o hracom modeli zvyšku aktuálnej sezóny ani to, kedy by súťaž mohla vyvrcholiť. Aktualizovaný pohľad na súčasnú situáciu ponúkla NHL aspoň odpoveďami na niektoré otázky, ktoré trápia fanúšikov, kluby aj samotných hráčov najviac.

Takto oslavovali vlani hokejisti St. Louis... Foto: SITA/AP, Jeff Curry
Hokej NHL Blues Takto oslavovali vlani hokejisti St. Louis Blues zisk Stanleyho pohára spoločne s fanúšikmi.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v USA 15. marca zverejnilo informáciu, podľa ktorej sa osem týždňov od tohto dátumu nesmú v krajine konať podujatia, na ktorých sa zúčastní 50 a viac osôb. NHL však verí, že toto nariadenie nebude trvať dlhšie ako do polovice mája.

„Budeme monitorovať situáciu a ak sa bude vyvíjať pozitívne, vidíme veľkú šancu na to, že po 45 dňoch od tohto nariadenia budú môcť kluby otvoriť tréningové kempy a následne by sa súťaž opätovne rozbehla,“ uvádza sa na oficiálnom webe NHL.

V profilige zatiaľ potvrdili dva prípady nákazy ochorením COVID-19, oba sa objavili v Ottawe Senators. Dvojica hráčov, ktorých mená sa verejnosť nedozvedela, má mierny priebeh choroby a lieči sa v domácich podmienkach. V povinnej dvojtýždňovej karanténe sú aj všetci ostatní hráči NHL. Výnimkou sú len hokejisti, ktorí sa vrátili do rodných krajín a domácu izoláciu musia absolvovať 14 dní od návratu domov.

Napriek prvým potvrdeným prípadom nechystá NHL masové testovanie hráčov. „Ak hokejista prejavuje symptómy choroby, klub by ho mal otestovať na COVID-19. Nemyslíme si, že by malo byť našou prioritou testovanie všetkých hráčov naprieč ligou. Po skončení povinnej karantény a s ohľadom na danú situáciu možno niektoré kluby zvážia otvorenie svojich tréningových priestorov, aby si hráči mohli naďalej udržiavať kondíciu,“ píše na NHL.com.

Už teraz je jasné, že ak bude sezóna aj po dvojmesačnej pauze pokračovať, natiahne sa na podstatne dlhšiu dobu, ako sa predpokladalo. Pre ligu z toho vyplývajú dva problémy. Musela by riešiť hráčske zmluvy, ktoré vypršia koncom júna, a zároveň pracovať na tom, aby nebola ohrozená nasledujúca sezóna 2020/2021.

„Tému kontraktov a kritických dátumov budeme riešiť výlučne s predstaviteľmi NHLPA. Zároveň nepracujeme so žiadnym scenárom, ktorý by mal ohroziť nasledujúci ročník. Ten chceme odohrať v plnom rozsahu,“ reagovala NHL, ktorá je ochotná dohrať súčasnú sezónu aj bez divákov, ak to bude nevyhnutné.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Stanley Cup #Marián Hossa #Chicago Blackhawks #koronavírus