O čisté konto prišiel v závere. Halák pomohol k výhre, bol prvou hviezdou

Slovenský brankár Jaroslav Halák priviedol hokejistov New York Islanders k triumfu 2:1 na ľade nováčika a nedávno ešte lídra súťaže Vegas 2:1 vo štvrtkovom zápase NHL.

26.01.2018 06:47
Jaroslav Halák, Jonathan Marchesseault Foto: ,
Brankár NY Islanders Jaroslav Halák pri zákroku po strele centra Vegas Jonathana Marchessaulta.

Halák z 39 striel, ktoré na neho smerovali, pustil za chrbát iba jedinú z hokejky Erica Haulu a dosiahol úspešnosť zásahov 97,4%. Od prvého shutoutu v tejto ružinovského odchovanca delilo 5:07 min. Víťazný gól hostí strelil Jordan Eberle, ale prvou hviezdou stretnutia sa stal Halák.

„Myslím si, že máme za sebou skutočne vydarený trip,“ pochvaľoval si Halák. „Nezískali sme tri víťazstvá, ale s piatimi bodmi zo šiestich možných by sme mali byť spokojní. V našej momentálnej situácii potrebujeme každý bod. Dnešný zápas v tom nebol odlišný. V prvej tretine nám chýbalo tempo a potrebovali sme sa zlepšiť, čo sa nám od druhej tretiny podarilo,“ dodal pre nhl.com.

Halák v dôležitých momentoch podržal Islanders kľúčovými zákrokmi, ako napríklad pri brejku Brendana Leipsica, keď mu vystavil stopku lapačkou. Za stavu 0:0 v druhej tretine zmaril lapačkou aj veľkú šancu Jonathana Marchessaulta.

„Myslím si, že sme predviedli niekoľko dobrých vecí. Potrebovali sme takéto tesné víťazstvo a teší nás, že sa nám ho podarilo vybojovať na ľade najlepšieho tímu ligy,“ vyslovil sa tréner Islanders Doug Weight.

Vegas ako ligový nováčik stále senzačne vedie Západnú konferenciu, prvýkrát po 12 dueloch však vyšiel na domácom ľade bodovo naprázdno. Knights prehrali pred vlastnými fanúšikmi v riadnom hracom čase prvýkrát od 28. novembra 2017. Prvý gól hostí dal Ross Johnston, pre ktorého to bol premiérový zásah v profilige.

Úspešná bodová séria Bostonu sa nezastavila ani v Ottawe. Bruins s kapitánom Zdenom Chárom zvíťazili 3:2 a osemnástykrát v sérii si pripísali na konto minimálne jeden bod.

Štyridsaťročný Chára odkorčuľoval 22:48 min, pripísal si 4 strely, 3 „hity“, 2 zablokované strely a zápas ukončil s 1 pluskou.

Vo štvrtkovom bohatom programe 15 zápasov pred All Star víkendom v NHL (nehralo iba Los Angeles) sa predstavili aj ďalší piati slovenskí hokejisti. V priamej slovenskej konfrontácii Chicago zvíťazilo v Detroite hladko 5:1, čiže Tomáš Jurčo sa tešil v mikrosúboji nad Tomášom Tatarom.

Slováci v tomto stretnutí nebodovali, obaja mali po 2 strely na bránku. Na prerušení štvorzápasovej série Blackhawks bez víťazstva mal leví podiel Alex DeBrincat. Iba 20-ročný útočník dosiahol druhý hetrik v tejto sezóne a stal sa prvým nováčikom v drese Chicaga s viacerými hetrikovými zápasmi na konte po Stevovi Larmerovi (1982/1983).

Edmonton v dramatickom súboji zdolal Calgary až po samostatných nájazdoch 4:3. Rozhodujúci nájazd premenil rýchlym bekhendovým blafákom kapitán Oilers Connor McDavid. Slovenský obranca Andrej Sekera odohral iba 8:42 min, zablokoval jednu strelu a skončil s mínuskou.

Edmonton predĺžil sériu víťazstiev nad Calgary na 7 zápasov. V drese Flames po dvoch zápasoch tentoraz chýbal slovenský útočník Marek Hrivík.

Vyše 20-minútovú porciu na ľade strávil útočník Richard Pánik, ale jeho Arizona doma podľahla Columbusu 1:2. Pánik štyrikrát vystrelil, ale Sergeja Bobrovského v bránke Blue Jackets neprekonal. Stále teda čaká na prvý gól po presune zo Chicaga do Arizony.

Samostatné nájazdy museli rozhodnúť aj duel medzi Anaheimom a Winnipegom. Úspešným strelcom v „lotérii“ napokon bol domáci útočník Adam Henrique, Ducks zvíťazili 4:3 po nájazdoch. Slovenský útočník Marko Daňo v drese Winnipegu absolvoval 8:45 min s troma strelami, dvoma „hitmi“ a dvoma trestnými minútami.

Sumáre NHL – štvrtok:

Montreal – Carolina 5:6 (0:2, 4:3, 1:1)
Góly: 27. Hudon (Petry, Byron), 27. Gallagher, 30. Hudon, 39. Petry (Pacioretty, Hudon), 50. Pacioretty (Petry, Drouin) – 2. Teräväinen (Williams, V. Rask), 9. J. Staal (V. Rask, Faulk), 28. Skinner (Hanifin, D. Ryan), 28. Teräväinen, 40. D. Ryan (Hanifin, Stempniak), 50. Williams (Teräväinen, Hanifin)

New Jersey – Nashville 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Góly: 29. P. K. Subban (Ekholm, Johansen), 46. Ekholm (Fiala, Arvidsson), 56. Arvidsson (P. K. Subban)

Philadelphia – Tampa Bay 1:5 (0:0, 0:3, 1:2)
Góly: 54. Konecny (Voráček, C. Giroux) – 21. Point (T. Johnson), 30. Gourde (Peca, Girardi), 38. Callahan, 55. Namestnikov (Kučerov, Stamkos), 58. Namestnikov (Stamkos, Kučerov)

Ottawa – Boston 2:3 (1:1, 0:1, 1:2)
Góly: 12. Chabot (Phaneuf), 43. Dzingel (Duchene, Phaneuf) – 32. Heinen (Pastrňák, Bergeron), 42. Schaller (Bergeron), 49. DeBrusk (Spooner, K. Miller) Zdeno Chára (Boston) odohral 22:48 min, 4 strely, 3 „hity“, 2 zablokované strely, 1 pluska

Pittsburgh – Minnesota 6:3 (2:0, 2:0, 2:3)
Góly: 4. Simon (Crosby, Cote), 10. Malkin (Crosby, P. Kessel), 30. Hagelin (Malkin, P. Kessel), 31. Dumoulin (Crosby, Hagelin), 42. Malkin (Schultz, P. Kessel), 43. Simon – 49. E. Staal (Posser, M. Foligno), 50. Mikael Granlund (Suter, Zucker), 52. Brodin (M. Foligno, E. Staal)

Edmonton – Calgary 4:3 po sam. nájazdoch (0:2, 2:0, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 34. Davidson (Puljujärvi, Strome), 35. Kassian (Draisaitl, McDavid), 46. Davidson (Strome), rozhod. nájazd McDavid – 2. M. Tkachuk (Brouwer, Backlund), 15. Giordano (Hamilton), 48. M. Tkachuk (Backlund) Andrej Sekera (Edmonton) odohral 8:42 min, 1 zablokovaná strela, 1 mínuska

Dallas – Toronto 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 38. Seguin (A. Radulov) – 16. Kadri (Marner, Gardiner), 22. Hyman (Nylander), 30. Kadri (Bozak, Gardiner), 43. Matthews (A. Nylander, Gardiner)

Detroit – Chicago 1:5 (0:3, 0:1, 1:1)
Góly: 57. Mantha (Zetterberg, N. Kronwall) – 4. DeBrincat (Murphy, Duclair), 6. Duclair (DeBrincat, Keith), 9, Hinstroza (Duclair), 32. DeBrincat (Toews), 60. DeBrincat (Hartman)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 17:32 min, 2 strely, 2 trestné minúty, 1 zablokovaná strela – Tomáš Jurčo (Chicago) odohral 13:45 min, 2 strely, 1 „hit“, 1 zablokovaná stre­la

Florida – Washington 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Góly: 12. Malgin (McCann), 27. Malgin (Huberdeau, Trocheck) – 18. Bäckström (Kuznecov, Ovečkin), 28. Ovečkin (Orpik, Bowey), 38. Carlson (S. Wilson, Kuznecov), 42. Connolly (Burakovsky, Eller)

Arizona – Columbus 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Góly: 48. Perlini (Dvorak, Stepan) – 42. Wennberg (S. Jones, Werenski), 57. Atkinson (Wennberg, N. Foligno) Richard Pánik (Arizona) odohral 20:27 min, 4 strely, 1 zablokovaná stre­la

St. Louis – Colorado 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Góly: 16. Stastny (Pietrangelo, Berglund), 32. B. Schenn (Steen, Dunn), 59. Steen (Sobotka, Pietrangelo) – 38. Kerfoot (Jost, A. Lindholm)

Vegas – New York Islanders 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 55. Haula (Perron, C. Miller) – 31. Johnston (Pullock, Clutterbuck), 49. Eberle (Barzal, Beauvillier)
Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal 60 minút, kryl 38 z 39 striel, úspešnosť 97,4%

Vancouver – Buffalo 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 5. Reinhart (S. Wilson, Antipin), 33. Baptiste (Pouliot, Rodrigues), 57. Okposo (Scandella, Ristolainen), 58. J. Larsson

Anaheim – Winnipeg 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1) – 0:0, 1:0)
Góly: 7. Henrique, 22. N. Ritchie (Henrique, Silfverberg), 46. Kesler (Cogliano, J.T. Brown) – 4. Laine, 24. Tanev (Trouba), 47. Roslovic

San Jose – New York Rangers 5:6 (2:2, 1:3, 2:1)
Góly: 7. Goodrow (Burns), 11. Couture (Labanc, J. Ryan), 23. Couture (Labanc, Vlasic), 52. Vlasic (Braun, Tierney), 60. Hertl (Labanc, Burns) – 6. K. Hayes (J.T. Miller, Zuccarello), 18. Fast (Grabner, Holland), 32. McDonagh (K. Hayes, J.T. Miller), 33. McDonagh (Bučnevič), 38. Skjei, 59. J.T. Miller (Zuccarello, Skjei)

Viac na túto tému: #Jaroslav Halák #New York Islanders #Vegas Golden Knights