Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Žiadny Pjongčang! Očakávame vašu poslušnosť odkázalo vedenie NHL hráčom

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) a organizátori zimných olympijských hier v Pjongčangu stále nestrácajú nádej, ale vedenie NHL nepripúšťa pochybnosti.

30.05.2017 09:42
Ovečkin, Crosby Foto: ,
Alexander Ovečkin (vľavo) a Sidney Crosby.
debata (1)

Účasť hráčov z klubov severoamerickej súťaže je nadobro vylúčená. Komisár NHL Gary Bettman pred začiatkom finálovej série Stanleyho pohára medzi Pittsburghom a Nashvillom neochvejne zopakoval, že vo februári 2018 sa základná časť nepreruší. „Čítali sme celý rad komentárov zo strany IIHF a hráčov o tom, že je celá vec ešte otvorená. Nebola a nie je,“ vyhlásil Bettman. Prezident IIHF René Fasel si veľa sľubuje od spolupráce s hráčskou asociáciou NHLPA, šéf juhokórejských usporiadateľov Li Hi-pom sa zatiaľ zmohol len na nekonkrétnu ponuku na kooperáciu s NHL.

Majitelia klubov však zostávajú verní svojmu stanovisku, že nevidia pádny dôvod, pre ktorý by mali uprostred zimy na niekoľko týždňov zatvoriť haly a poslať svojich zamestnancov na druhý koniec sveta. Najmä keď im Medzinárodný olympijský výbor nezaplatí poistenie ako pri minulých účastiach. „S MOV sme nikdy priamo nerokovali. Nemáme chuť pokračovať na participácii. Majitelia klubov si rozhodne neželajú vypnúť svetlo vo svojich arénach na dva týždne uprostred sezóny,“ uviedol Bettman.

Viacerí hráči na čele s ruským patriotom z Washingtonu Alexandrom Ovečkinom si napriek postoju NHL robia olympijské plány. Bettman neposlušnosť hokejistov nepripúšťa: „Očakávame, že žiaden z našich hráčov nepôjde na olympijský turnaj. Nenechám sa zatiahnuť do sémantického cvičenia o tom, čo tieto slová znamenajú. Nevidím dôvod púšťať sa teraz to takéhoto súboja.“

Zatiaľ čo komerčne nezaujímavý Pjongčang sa ocitol na vedľajšej koľaji, na čínsky trh NHL smeruje s celou parádou. Vancouver Canucks a Los Angeles Kings odohrajú prípravné stretnutia 21. septembra v Šanghaji a 23. septembra v Pekingu. Vytvára sa tým pôda pre návrat hráčov NHL na olympijský ľad v Pekingu 2022. „Ide nám skôr o dlhodobý rozvoj ako o to, čo sa bude diať počas dvoch týždňov niekedy v roku 2022,“ tvrdí Bettman.

NHL v nadchádzajúcej sezóne zavíta aj do Európy. Na november sú naplánované dva štokholmské zápasy základnej časti medzi Ottawou a Coloradom, teda tímami prešpikovanými švédskymi hokejistami. V januári sa zíde výkvet súťaže v Tampe, ktorá bude druhý raz hostiť Zápas hviezd. V ročníku 2017/2018 ponúkne NHL hneď tri sretnutia pod holým nebom. V ottawskom Landsdowne Parku 16. decembra oslávia senátori spoločne s Montrealom storočnicu historicky prvého zápasu NHL (19. decembra 1917) v rámci NHL 100 Classic. Winter Classic príde na rad 1. januára, na bejzbalovom štadióne newyorských Mets Citi Field si zmerajú sily New York Rangers a Buffalo Sabres. Washington a Toronto sa 3. marca predstavia na Navy-Marine Corps Memorial Stadium v marylandskom Annapolise.

NHL pristúpila tiež k úprave pravidiel rozširovacieho draftu v súvislosti so vstupom Las Vegas Golden Knights. Nováčik súťaže si 21. júna 2017 bude môcť od každého ďalšieho účastníka NHL vybrať jedného hráča. Namiesto pôvodných 48 hodín bude mať k dispozícii až 72. Konkurencia pred týmto draftom môže označiť 7 útočníkov, 3 obrancov a jedného brankára, tí zostanú chránení pred zmenou klubu. Inou možnosťou je označenie jedného brankára a 8 korčuliarov bez ohľadu na pozíciu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #IIHF #Pjongčang 2018 #Gary Bettman