Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Rakúšania na Čechov nevyzreli. Domáci chytajú fazónu

Českí hokejisti vybojovali na domácich MS štvrté víťazstvo. Vo svojom piatom dueli v pražskej A-skupine si poradili s Rakúskom 4:0 a majú už istotu štvrťfinále.

17.05.2024 19:01 , aktualizované: 22:48
Jakub Flek Foto:
Jakub Flek sa raduje z českého gólu.

So ziskom 12 bodov sa dostali na čelo tabuľky pred Kanadu a Švajčiarsko (obaja 11 b), tí však odohrali o zápas menej.

Česi v piatkovom stretnutí od úvodu dominovali, súpera definitívne zlomili dvoma presilovkovými gólmi v závere druhej tretiny, keď za stavu 1:0 v rozpätí 64 sekúnd skórovali Dominik Kubalík a Jakub Flek.

Domáci reprezentanti odohrajú ďalší zápas v sobotu o 20.20 h, keď možno už aj s novou posilou Martinom Nečasom nastúpia proti poslednému tímu „áčka“ Veľkej Británii. Rakúšania, ktorí zostávajú so štyrmi bodmi na šiestej priečke, nastúpia v nedeľu o 16.20 proti siedmemu Nórsku.

A-skupina:

Česko – Rakúsko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

• Góly: 20. Kaše (tr. strieľanie), 36. Kubalík (Tomášek, Špaček), 37. Flek (Stránský), 42. Tomášek (Palát, Kubalík). Rozhodcovia: Heikkinen, Kaukokari – Nikulainen (všetci Fín.), Heffner (Nem.), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 17.413 divákov.
  • Česko: Mrázek – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, Špaček – Kaše, Sedlák, Červenka – Kubalík, Tomášek, Palát – Stránský, Kämpf, Voženílek – Flek, Kondelík, Beránek
  • Rakúsko: Madlener – Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Stapelfeld, Brunner – M. Huber, Nissner, Raffl – Schneider, Rossi, Zwerger – Haudum, Baumgartner, Ganahl – Rohrer, Wukowits, P. Huber

Domáci začali mohutným náporom. V úvodnej šanci sa ocitol Kubalík, ktorému sa po peknej kombinácii v rozhodujúcej chvíli zviezol puk z čepele. V 8. minúte neuspel zoči-voči Madlenerovi Voženílek a puk neprepasíroval za rakúskeho brankára zblízka ani Beránek.

Hala potom stíchla po tvrdom zákroku Stapelfeldta na Kämpfa, ale ten dokázal po dlhšej chvíli vstať z ľadu a pokračovať v zápase. Rakúšania odolávali až do záveru tretiny. Unterweger fauloval unikajúceho Kašeho, rozhodca nariadil trestné strieľanie a krídelník prvého českého útoku si bekhendovou kľučkou vychutnal Madlenera – 1:0.

V druhej časti sa Rakúšania viac osmelili, v 26. min Mrázek podržal svoj tím pri strele Rossiho. Inak sa ďalej hralo podľa českých nôt. Domáci zlomili odpor súpera v závere druhého dejstva, v 36. minúte zvýšil strelou z prvej Kubalík a o 64 sekúnd neskôr opäť v presilovke upravil na 3:0 po rýchlom úniku Flek.

Rakúšania už ďalšie zmŕtvychvstanie v tretej tretine nepredviedli. Česi nedali súperovi žiadnu šancu na zvrat a svoju dominanciu zvýraznili ešte jedným gólom. Po prihrávke Paláta sa presadil strelou z prvej Tomášek a uzavrel na konečných 4:0.

Dáni strhli triumf na svoju stranu

Hokejisti Dánska si na prebiehajúcich MS pripísali na konto druhé víťazstvo – tím Veľkej Británie zdolali 4:3.

O ich triumfe vo vyrovnanom súboji rozhodol osem minút pred koncom tretej tretiny Christian Wejse v presilovke.

Dva góly víťazov zaznamenal Mikkel Aagaard, tri asistencie Nick Olesen. Dáni sú so šiestimi bodmi na piatej priečke neúplnej tabuľky, Briti sú po štyroch dueloch bez bodu poslední.

Veľká Británia najbližšie nastúpi v sobotu o 20.20 h proti domácemu Česku, Dáni si o osem hodín skôr zmerajú sily so Švajčiarskom.

Radosť dánskych hokejistov po jednom zo štyroch... Foto: ČTK / imago sportfotodienst / Andrea Branca
Dánsko vs Veľká Británia Radosť dánskych hokejistov po jednom zo štyroch gólov v bráne Veľkej Británie.

Veľká Británia – Dánsko 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

• Góly: 6. Kirk (Curran, Ruopp), 11. Neilson (Mosey, Lake), 39. Halbert (Lachowicz, Perlini) – 7. Aagaard (Mölgaard, Olesen), 9. Bruggisser (Olesen, Wejse), 22. Aagaard (Olesen, Mölgaard), 53. Wejse (Blichfeld, Bruggisser). Rozhodcovia: Björk (Švéd.), MacFarlane – Briganti (obaja USA), Wyonzek (Kan.), vylúčení: 7:6, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 16.277 divákov.
  • V. Británia: Whistle – O'Connor, Phillips, Batch, Mosey, Tetlow, Halbert, Ruopp, Richardson – Kirk, Perlini, Curran – Lake, Neilson, Dowd– Norris, Lachowicz, Betteridge – Shudra, Davies, Duggan
  • Dánsko: Dichow – Lassen, M. Lauridsen, Jensen, Bruggisser, O. Lauridsen, Larsen, Koch – True, Russell, Blichfeld – Aagaard, Mölgaard, Olesen – From, Wejse, Scheel – Andersen, Poulsen, Schultz – Andersen

Už v prvej tretine padli štyri góly, po dva na oboch stranách. Kirk poslal Britov do vedenia v 6. minúte, na jeho zásah však v priebehu ďalších troch minút odpovedali Aagaard a Bruggisser.

Ostrovania vyrovnali v polovici prvej časti, keď Neilson korčuľou tečoval puk za chrbát brankára Dichowa. Vo vyrovnanom dueli poslal Aagaard v prostrednej tretine Dánov do náskoku svojím druhým gólom v zápase, no 86 sekúnd pred druhou prestávkou vyrovnal Halbert. S

everania rozhodli o zisku troch bodov necelých osem minút pred treťou sirénou v presilovej hre – osamotený Wejse tečoval pred bránkou strieľanú prihrávku Blichfelda z ľavého kruhu. Briti nedokázali vydolovať aspoň bod ani vo vyše dvojminútovej hre bez brankára v závere duelu.

Najlepšie zarábajúci hokejisti na MS + SLOVÁCI Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Štyria hviezdni hokejisti z NHL, ktorí hrajú na...
logo-ms-v-hokeji-2024-cesko Dávame do pozornosti Všetko o MS v hokeji 2024 na jednom mieste
Viac na túto tému: #MS v hokeji 2024