Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Čerstvý člen Siene slávy IIHF na rovinu: Slovenský hokej potrebuje zmenu, hráči už majú Ramsayho štýlu dosť

Jeho resumé hovorí samo za seba. Stal sa majstrom sveta, z OH má striebro, vyhral domáce tituly, v NHL si zahral s ikonickým Waynom Gretzkym. Keď Igor Liba rozpráva o hokeji, vie, o čom hovorí.

28.05.2024 06:47
Liba sieň slávy Foto:
Igora Libu v nedeľu slávnostne prijali do Siene slávy IIHF.
debata (33)

V nedeľu sa mu dostalo veľkej pocty.

Bývalého útočníka uviedli do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Majster sveta z roku 1985 sa do nej dostal ako desiaty slovenský hráč v histórii.

Liba vytvoril v československej reprezentácii nezabudnuteľný útok s Dáriusom Rusnákom a Vincentom Lukáčom, ako jediný z tohto tria však okúsil aj zámorskú NHL v dresoch New Yorku Rangers (10 zápasov, 2 góly, 5 asistencií) a Los Angeles Kings (29 zápasov, 5+13).

VIDEO: Miroslav Šatan o budúcnosti Craiga Ramsayho i o tom, či bude Slovensko organizovať MS 2029

Video

Počas výjazdov za súpermi v hoteli spolubývajúcim legendárneho Wayna Gretzkého.

"Je to pre mňa milé prekvapenie. V 80-tych rokoch Československa hrala naša generácia prím vo svetovom hokeji. Vtedy nám konkuroval len Sovietsky zväz, Kanada a Amerika. Z európskych mužstiev sme boli v tej dobe nad Fínskom a Švédskom.

Zo silnej generácie sa mi zdá, že jediný ja som sa dostal do Siene slávy IIHF. Je to pre mňa veľká česť," uviedol Liba.

Po nedeľnej ceremónii sa vyjadril aj k aktuálnej situácii v slovenskej hokeji. Slováci na MS 2024 obsadili siedme miesto, čo je pre nich najlepšie umiestnenie za posledných 12 rokov.

Niektorým sa však 7. miesto máli a tvrdia, že tréner Craig Ramsay, ktorý vedie národný tím siedmym rokom, už nemá reprezentácii čo ponúknuť a že mužstvo potrebuje zmenu.

Podľa Libu je prirodzený trend, že tréneri sa obmieňajú.

„Kompetetní by mali po šiestich-siedmich rokoch už niečo zmeniť. Lebo hráči už vidia, že Ramsayho hokeja majú dosť, už im nesedí a že potrebujú zmenu. Je to normálny trend, že tréner po dvoch-troch rokoch odíde,“ vravel Liba do kamery RTVS.

Martin Fehérváry Čítajte viac Rob tak, aby mamina tam hore bola na teba hrdá, opakuje si Fehérváry. Kariéru štartoval v nákupnom centre, otcovi bude vďačný do konca života

Šéf slovenského hokeja Miroslav Šatan v pondelok uviedol, že o Ramsayho budúcnosti sa rozhodne v najbližších dňoch.

„Je len pár dní od šampionátu, potrebujeme viac času. Dajte nám dva týždne na oddych. Rozhovory prebehnú, budeme vás informovať. Situáciu by sme chceli vyriešiť v relatívne krátkom čase,“ vyjadril sa.

Legendárny Liba vstúpil do Siene slávy IIHF ako desiaty Slovák. Spomedzi krajanov sa to pred ním podarilo aj Jozefovi Golonkovi (1998), Vladimírovi Dzurillovi (1998), Jánovi Staršiemu (1999), Petrovi Šťastnému (2000), Ladislavovi Horskému (2004), Ladislavovi Trojákovi (2011), Petrovi Bondrovi (2016) a naposledy v roku 2019 dvojici Miroslav Šatan a Žigmund Pálffy.

kolážž Čítajte viac NHL organizuje miniverziu Svetového pohára, Čechov ani Slovákov tam nechce. Ako by vyzeral federálny tím doplnený o posily?

Liba bol považovaný za jedného z najuniverzál­nejších hokejistov svojich čias v Československu i vo svete. Majster sveta z roku 1985 a dvojnásobný olympijský medailista (strieborný zo Sarajeva 1984 a bronzový z Albertville 1992) patril k oporám československej reprezentácie.

Za ČSSR si pripísal 211 štartov, strelil 66 gólov, raz reprezentoval SR. Zahral si na šiestich svetových šampionátoch, odkiaľ si okrem pražského zlata 1985, priviezol aj dve striebra (1982, 1983) a dva bronzy (1987, 1992). Okrem olympijských turnajov v Sarajeve a Albertville hral aj v Calgary 1988 (6. miesto).

Počas kariéry hral za ZPA Prešov, VSŽ Košice (2× majster ČSSR, 1×SR), Spišskú Novú Ves, Trebišov, Duklu Jihlava (2× majster ČSSR), v zahraničí vo švajčiarskom Bieli, talianskom Cavalese, fínskom Turku a v rakúskom Zeltwegu.

V československej najvyššej súťaži a v slovenskej extralige odohral 589 zápasov, strelil 285 gólov. V ročníku 1981/82 sa s 35 gólmi stal kráľom ligových strelcov.

Za sezónu 1983/84 získal Zlatú hokejku pre najlepšieho čs. hokejistu, v ankete časopisu TIP ho vyhlásili za najlepšieho útočníka. V roku 2005 sa stal členom Siene slávy slovenského hokeja.

Česko-slovenský tím na Svetovom pohári 2025 Fotogaléria - 23 fotiek Všetky fotky
NHL vo februári 2025 zorganizuje miniverziu...
33 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #reprezentácia #hokej #Legenda #Igor Liba #Craig Ramsay #MS 2024 v hokeji