Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

MS 2029 na Slovensku? Idea je zatiaľ v plienkach. Šatan o Ramsayho budúcnosti i tlakoch na Slafkovského

Verdikt, ktorý sa nebude rodiť ľahko. Šéf slovenského hokeja Miroslav Šatan s kolegami čoskoro rozhodnú, či reprezentácia vytrvá so súčasným trénerom Craigom Ramsaym alebo kompetentní zvolia zmenu, ktorá by mohla priniesť oživenie herného štýlu.

27.05.2024 16:48
Šatan Tatar Foto:
Tomáš Tatar a Miroslav Šatan na Kaufland Cupe 2022.
debata

„Verím, že do dvoch týždňov sa situácia vyjasní,“ vraví bývalý elitný útočník, ktorý aktuálne zastáva aj funkciu generálneho manažéra reprezentácií.

Na krátkom brífingu s médiami hodnotil vystúpenie Ramsayho výberu na MS v Česku a vyjadril sa aj k špekuláciám, že Slovensko má záujem o organizovanie šampionátu v roku 2029.

Ako hodnotíte turnaj v Ostrave a Prahe zo slovenského pohľadu?

Nie všetky veci nám vyšli. Hráči ukázali veľkú vôľu, ale v dôležitých momentoch sme neuspeli. Neprešli sme cez štvrťfinále, čo berieme ako neúspech, pretože hráči, tréneri i vedenie chceli dosiahnuť lepší výsledok.

Na druhej strane, mužstvo vybojovalo najlepšie umiestnenie za posledných 12 rokov. Čiže v tomto smere sme boli o niečo lepší, ako po minulé roky.

VIDEO: Miroslav Šatan o budúcnosti Craiga Ramsayho i o tom, či bude Slovensko organizovať MS 2029

Video

Vlani zabrala obrana, nedarilo sa útoku. Na tohtoročnom šampionáte to bolo opačne. Ako ste to vnímali?

Faktory a ukazovatele nie sú na každom turnaji perfektné. Dosť sa to strieda. Nedarili sa nám presilovky. Ale tie sme nemali dobré ani na olympiáde v Pekingu a predsa sme získali medailu. Početné výhody mohli byť bonusom, ktorý nám pomôže dostať sa cez krízové momenty. Žiaľ, nevyšlo to.

Vyzdvihli by ste niektorých hráčov?

Veľmi dobrý turnaj odohral Martin Pospíšil, v bránke bol oporou Samuel Hlavaj. Viacerí hráči naplnili očakávania a získali cenné skúsenosti do budúcna. Vieme však, že hráči neboli spokojní, pretože chceli dosiahnuť viac.

Čo hovoríte na výkony najmladšej dvojice v tíme Juraja Slafkovského so Šimonom Nemcom?

Každý hráč, ktorý sa stal lídrom, sa ním nestal vo veku 20 rokov. Očakávania a tlaky na Juraja so Šimonom sú niekedy až neférové, ale hráči, ktorí musia dospieť rýchlo, sa im nevyhnú. Je to prirodzený proces.

Obaja, spoločne s menami ako Martin Pospíšil či Martin Fehérváry, sú budúcnosťou slovenského hokeja a potrebujú aj takúto skúsenosť. Verím, že každá ďalšia sezóna v NHL im dá niečo, čo využijú aj v reprezentácii. Lídrami na ľade sú, lídrami v kabíne sa stanú postupne. V budúcnosti to budú oni, kto potiahne národný tím.

Bude Craig Ramsay pokračovať na reprezentačnej striedačke?

Je len pár dní od šampionátu, potrebujeme viac času. Dajte nám dva týždne na oddych. Rozhovory prebehnú, budeme vás informovať. Situáciu by sme chceli vyriešiť v relatívne krátkom čase.

Ramsay sa vyjadril, že je predpoklad, že povedie mužstvo na augustovej olympijskej kvalifikácii v Bratislave. Môžete potvrdiť, že to tak bude?

Zatiaľ nemám definitívu, takže sa k tomu nechcem stopercentne vyjadrovať. Ideme to riešiť, v priebehu dvoch týždňov by sme vám k tomu mali poskytnúť viac informácií.

Kedy IIHF rozhodne, či na olympiáde môžu štartovať Rusi?

O tom sa bude debatovať na budúci rok vo februári. Čiže dlho po kvalifikácii, ktorú odohráme v auguste. Ak by Rusi v Miláne neštartovali, dostane sa tam najlepší tím z druhých miest v kvalifikácii.

Ramsay slovensko Čítajte viac Ramsay sa mračil, lomcovali ním emócie. Povedie Slovákov do boja o olympiádu? Šatan sa novinárom vyhol

Ukázali zlatí Česi Slovákom, že sa dá uspieť aj s defenzívnejším poňatím hry?

Zvolili si taktiku, ktorá v ich prípade slávila úspech. Výborne im zachytal brankár Dostál, ktorý v play off predviedol skvelé výkony. Niečo podobné urobil Dominik Hašek na olympiáde v Nagane 1998. Dostál bol kľúčový hráč, ktorý pomohol Čechom zdolať aj najsilnejších súperov.

V kuloároch sa šepká, že Slovensko by mohlo organizovať MS 2029. Je na tom niečo pravdy?

Diskusia sa len začína. Tento rok sa hlasovalo o kandidatúre Francúzska v roku 2028, o dejisku MS 2029 sa bude hlasovať o rok. Vieme o kandidátovi, ktorý by chcel vtedy organizovať šampionát. Budeme sa rozprávať o tom, či by sme sa nejakým spôsobom vedeli do tejto kandidatúry zapojiť. Či by sme do toho išli sami alebo s niekým ďalším, je stále otvorená otázka.

Mali by ste záujem o turnaj aj ako spoluorganizátor?

Nechcem rozdúchavať oheň nádeje, že sa niečo bude diať. Teraz to ešte neviem povedať. Začali sme sa zamýšľať, či by niečo také bolo možné. Viac vám k tomu povieme v najbližších mesiacoch. Zatiaľ je celý nápad ešte v plienkach.

Ohlasy na českú zlatú rozprávku na MS 2024 Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Česi to doma dotiahli na vytúžené zlato....

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #reprezentácia #hokej #Miroslav Šatan #Craig Ramsay