Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Krátkodobý úspech podriadil dlhodobej vízii. Má Ramsay pokračovať? Zaslúži si oddych, potom sa uvidí

Pri jeho mene zaznieval v ostravskej hale najbúrlivejší potlesk. Fanúšikovia ho počas predstavovania slovenského tímu na MS v Česku odmenili zakaždým väčším aplauzom ako ofenzívne hviezdy mužstva. Kanaďan Craig Ramsay sa teší výraznej popularite. Aj preto je otázka jeho zotrvania pri reprezentácii ostro sledovanou témou.

27.05.2024 05:43
Craig Ramsay Foto:
Craig Ramsay (horný rad vpravo) zrejme pri slovenskej reprezentácii čoskoro skončí.
debata (13)

Viacerých hráčov vrátane Juraja Slafkovského či Šimona Nemca vytiahol do reprezentácie ako tínedžerov. Urobil to aj napriek riziku, že mladí chlapci budú robiť množstvo chýb.

Krátkodobý úspech podriadil dlhodobej vízii. Uvedomoval si, že ak mladí dostanú šancu a chopia sa jej, môžu sa posunúť do kvalitnejších líg, z čoho bude profitovať aj slovenský hokej.

„Craig je v prvom rade dobrý človek. Srší z neho pozitívna energia. To si na ňom najviac vážim,“ vraví Slafkovský.

Košický rodák sa predovšetkým vďaka výkonom na uplynulých šampionátoch i skvelom predstavení na olympiáde v Pekingu (získal cenu pre najužitočnejšieho hráča turnaja) stal jednotkou draftu v roku 2022.

Hokejista Martin Pospíšil o svojom zranení
Video

Na konte má po dvoch sezónach v NHL 121 zápasov a každú sezónu je u neho vidieť výrazný progres.

Mal by zostať?

Silový útočník z Michaloviec je ďalším svetlým príkladom práce kanadského trénera.

Pavol Regenda zažiaril na MS pred dvoma rokmi, kde bol s piatimi gólmi najlepším strelcom Slovákov. Zmluva v Anaheime mu vypršala, no je pravdepodobné, že by po ňom mohol siahnuť iný klub.

„Zotrvanie Ramsayho pri reprezentácii je len na ňom a na vedení zväzu. Myslím si, že by si zaslúžil trochu oddychu. Má za sebou dlhú kariéru, či už na hráčskej alebo trénerskej úrovni,“ mieni Regenda.

Pôsobenie rodáka z Westonu v kanadskom Ontariu pri reprezentácii dalo podľa 24-ročného útočníka všetkým hráčom, ktorí pod nim hrali.

„Priniesol veľa do slovenského hokeja. Každý chalan, ktorý hrá v zámorí alebo vo vyšších ligách, sa mu musí poďakovať za šancu a dôveru. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ konštatuje.

Úspešnosť najmladších Slovákov na MS v hokeji Fotogaléria - 29 fotiek Všetky fotky
Skúmali sme produktivitu najmladších útočníkov...

Povaha 73-ročného kouča je jedným z hlavných dôvodov, prečo si ho hráči i fanúšikovia obľúbili. Aj pri rozhovoroch s novinármi pôsobí pokojne. Rád žartuje a usmieva sa. Ak sa mužstvu nedarí, prehru zoberie na seba.

„Nikdy nebol na hráčov tvrdý. Mali sme voči nemu rešpekt a to ani nemusel zvýšiť hlas. Vedel povzbudiť a pomôcť. Vážili sme si na ňom, že bol naozaj ľudský,“ vraví Regenda.

Sústrediť sa na detaily

Ďalší člen tretieho útoku na šampionáte v Česku Miloš Kelemen si pod Ramsaym zahral na štvrtom veľkom podujatí (trikrát na MS a raz na OH). Aj on by uvítal pokračovanie Ramsayho na striedačke Slovenska.

„Myslím si, že Craig je dobrý tréner. Vie nám toho veľa dať a rovnako aj asistentom, ktorí pri ňom pôsobia. My hráči sme s ním spokojní, ale či ostane, to je otázka na vedenie. Dobre sa mi s ním pracuje a dúfam, že ešte zostane,“ vraví.

Dôveru od trénera cítil od začiatku šampionátu skúsený útočník Lukáš Cingel.

Napriek tomu, že ho mnohí pred turnajom na pozícii druhého centra zatracovali, Ramsay s ním mal jasný plán. Odchovanec Žiliny sa mu odmenil postupne sa zlepšujúcimi výkonmi.

Juraj Slafkovský a Craig Ramsay. Foto: TASR, Martin Baumann
20 slafko ramsay Juraj Slafkovský a Craig Ramsay.

„Priniesol do reprezentácie nový štýl hry. Je len na hráčoch, aby ho dodržiavali. Dôležité je zamerať sa na detaily. Neustále nám prízvukoval, aby sa každý sústredil na svoju rolu. Vďaka tomu môžeme byť v budúcnosti úspešní,“ konštatuje.

Výraznou črtou Ramsayho je i jeho schopnosť „infikovať“ hráčov víťaznou mentalitou. Vďaka nej dokázali zdolať napríklad aj favorizovaných Američanov.

Igor Liba Čítajte viac Veľká pocta pre slovenskú legendu. Igora Libu uviedli do Siene slávy IIHF

V skupine zdolali hviezdami nabitý zámorský tím 5:4 pp. „Toto je mentalita, ktorú sem priniesol tréner Ramsay. Ak budeme robiť veci, ktoré máme, môžeme zdolať každého,“ konštatuje obranca Mário Grman.

Frühauf: Craig potrebuje oddych

Pri Ramsaym sa v uplynulých rokoch vystriedalo viacero asistentov. Jedným z dôvodov bolo, aby reprezentácia našla jeho nástupcu, ktorému by mohol odovzdať skúsenosti a poznatky.

Peter Frühauf, Ján Pardavý či Róbert Petrovický zatiaľ nedorástli na úroveň kanadského trénera. V minulosti sa s národným tímom spájalo aj meno súčasného lodivoda švajčiarskej reprezentácie Patricka Fischera.

„Je veľmi skoro diskutovať o tom, či má Ramsay vôľu a chuť pokračovať pri reprezentácii. Momentálne prevláda sklamanie zo štvrťfinálovej prehry s Kanadou. Tak, ako každý rok, Craig si potrebuje v prvom rade oddýchnuť a vyvetrať hlavu,“ vraví Frühauf.

Slovensko hokej Čítajte viac NÁZOR: Slováci hrali na šampionáte svetový hokej iba 30 minút. Proti Kanade začali v plážových žabkách, no play off sa hrá inak

Aj on potvrdil, že rozhovory s Kanaďanom má vedenie zväzu i národného mužstva v pláne. „V blízkej budúcnosti nás čaká debata, ale zatiaľ neviem povedať, s akým výsledkom,“ dodáva.

Ak sa nič prekvapivé nestane, Ramsay by mal stáť na lavičke Slovenska v olympijskej kvalifikácii, ktorú hostí Bratislava koncom augusta.

Naše hodnotenie hokejistov na MS 2024 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Slovenskí hokejisti obsadili na MS 2024 v Česku...

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Frühauf #Craig Ramsay #Miloš Kelemen #Juraj Slafkovský #Pavol Regenda #MS v hokeji 2024