Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Hypochonder, notorický odmietač reprezentácie. Posila z NHL vzbudzuje vášne, má terč na chrbte

Keď hráč odmietne reprezentovať krajinu raz, fanúšikovia mávnu rukou. Po druhýkrát už zodvihnú obočie, no a keď to spraví po tretíkrát, to už môžu považovať za opovrhovanie najcennejším dresom. České ofenzívne eso Pavel Zacha z Bostonu Bruins to urobilo sedemkrát.

21.05.2024 06:40
Pavel Zacha Foto:
Pavel Zacha patrí medzi najkontroverznejšie postavy českého hokeja posledných desiatich rokov.
debata

Českí fanúšikovia, médiá a dokonca aj čelní predstavitelia hokejového zväzu už nad Zachom v minulých rokoch zlomili palicu.

„Je to hanba“ vyjadril sa generálny manažér národného tímu Pavěl Nedvěd v roku 2022, keď prišlo piate odmietnutie Zachu.

„Zhostil sa úlohy odmietavého hypochondra a ospravedlnenkovým recidivistom. Ešte nikdy neprišiel a ani raz neukázal, že by bol srdciar ako ostatní,“ napísal vlani iSport.cz.

Zo Zachu sa tak kvôli ortodoxnému odmietaniu reprezentácie stal v poslednom desaťročí jeden z najmenej obľúbených českých hokejistov. Nemožno sa preto diviť, že jeho príchod na domáci šampionát do Česka vzbudil u našich západných susedov veľké vášne.

Juraj Slafkovský pred štartom MS v Ostrave
Video
V akom rozpoložení odišiel na MS do Česka Juraj Slafkovský.

27-ročný rodák z Brna včera dorazil so spoluhráčom z Bostonu Davidom Pastrňákom do Prahy a už dnes by mali mať premiéru v zápase českej reprezentácie proti Kanade (o 16.20 h).

„Dlhé roky pozvánky do národného tímu odmietal a veľké množstvo fanúšikov ho preto v Prahe nechce vidieť,“ napísal o posile z NHL seznam.cz.

Dôvodom je aj skutočnosť, že do prípravy o účasť na ostro sledovaných domácich majstrovstvách sa zapojilo 76 českých hokejistov a traja pritom ostali na čakacej listine v prípade, že sa hviezdam z NHL bude dariť v bojoch o Stanleyho pohár.

Žigmund Pálffy Čítajte viac Spomienky na Pálffyho sú večné. Poliak na MS v Ostrave opisuje, ako prchký Záhorák pred GM Islanders zahodil kyslíkovú masku

V prípade Zachu už asi nikto nedúfal, že ho v českej reprezentácii niekedy uvidí.

Pre nejedného priaznivca predvádzal v posledných rokoch absolútny nezáujem o reprezentáciu. V tomto roku ale zrazu hrať v najcennejšom drese chce a nie každý túto názorovú otočku privítal.

„Ide o princíp, ktorý nenahradia ani akékoľvek jeho výkony v NHL,“ tvrdí seznam.cz. V drese Bostonu Bruins má za sebou Zacha vydarenú sezónu. Prekonal svoje kariérne maximum, keď v základnej časti nazbieral 59 bodov (21+38).

Aj preto bude mať šikovný český útočník v najbližších zápasoch domáceho výberu na šampionáte terč na chrbte.

Buď dovedie Česko k zisku niektorej z medailí a jeho hriechy z minulosti budú zabudnuté, alebo príde zlyhanie vo štvrťfinále a Zacha sa tým pádnom v národnom tíme predstavil asi prvýkrát a naposledy.

V českých médiách rozoberali dôvody jeho neochoty posilniť krajinu na MS. Existuje niekoľko dôvodov, keď sa dá neúčasť hokejistu pochopiť. Môže sa stať, že im to nedovolí klub NHL, alebo zdravotný stav.

No nejeden hokejista si oblečie reprezentačný dres aj v prípade podlomeného zdravia, pretože hrať za krajinu je pre nich zakaždým veľká česť. „Zacha je zrejme výnimkou. Vždy odmietol miesto v reprezentácii úplne nepochopiteľne,“ konštatuje senzam.cz.

Victor Hedman Čítajte viac Švédska hviezda varuje Slovákov: Nič vám nedarujeme. Černák? Viem, že tu nie je, je príliš lenivý

Podľa českého webu je za Zachovým nie práve vzorovým správaním voči národnému tímu dávny spor medzi vedením českého hokeja a otcom Pavla Zachu. Vznikol po MS do 20 rokov v roku 2015, keď Česi skončili vo štvrťfinále po nečakanej prehre so Slovenskom 0:3. V mužstve bol vtedy aj mladý Zacha.

Po skončení turnaja otec hokejistu obvinil vedenie reprezentácie z arogantného správania.

„Zo všetkého na mňa doliehala obrovská arogancia moci. Arogancia voči hráčom, rodičom, voči všetkým mimo realizačný tím,“ napísal na svojom webe Zacha starší.

Richard Lintner Čítajte viac Slovenskí novinári sú k svojim hokejistom zhovievaví, prekvapuje Lintner. Vie, čo platí na Švédov

Jeho kritika mierila predovšetkým na skladanie finálnej nominácie na juniorský šampionát, kde si podľa neho tréneri vyrovnávali účty z minulosti.

Mali tak robiť tým, že z tímu vyradili aj hráčov, ktorí v ňom mali mať jednoznačne miesto. „Je možné, že Zacha mladší z toho dôvodu na českú reprezentáciu zanevrel,“ tvrdí senzam.cz.

Každopádne Zacha sa bude snažiť po siedmich odmietnutiach získať fanúšikov späť na svoju stranu. Mal by nastúpiť po boku hviezdneho Davida Pastrňáka v elitnom útoku Čechov a splniť sny státisícov priaznivcov o zisku titulu majstrov sveta.

Faktom je, že Česko si o titul nezahralo ešte dlhšie, ako Slovensko. Naposledy sa prebojovalo do finále na šampionáte v roku 2010, kde po finálovom víťazstve nad Ruskom 2:1 získalo nateraz svoj posledný titul majstrov sveta.

Štatistiky Slovákov na šampionáte v Česku Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Pozrite si čísla slovenských hokejistov, ktorý...
debata chyba
Viac na túto tému: #česká hokejová reprezentácia #Pavel Zacha #MS v hokeji 2024