Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Vy novinári ste mali otázniky. Tatar lídrom na ľade i v mixzóne, zastal sa Slafkovského: Odvádza dobrú robotu

Vytváral šance spoluhráčom, poctivo bránil a nebál sa ani čiernej roboty. Kapitán slovenských hokejistov Tomáš Tatar sa ukázal ako správny líder a trojbodovým výkonom potiahol mužstvo k víťazstvu nad Poľskom.

16.05.2024 15:10
Tatar Foto:
Tomáš Tatar počas zápasu proti Poľsku na MS 2024.
debata (1)

Zverenci Craiga Ramsayho nastúpia v sobotu na MS v Ostrave proti Francúzsku, v nedeľu vyzvú Lotyšov a pokiaľ zvládnu oba zápasy, v predstihu si zabezpečia postup do štvrťfinále.

„Nečaká nás nič ľahké, všetky mužstvá na šampionáte majú kvalitu. Víťazstvo nad nováčikom bolo dôležité aj zo psychologického hľadiska,“ vraví skúsený útočník.

Aký bol herný plán proti Poľsku?

Chceli sme mať dobrý začiatok, pretože vstup do zápasu je proti takýmto mužstvám veľmi dôležitý. Hoci bol súper na papieri outsider, hral dobre. Poliakov treba pochváliť, veľa korčuľovali, znepríjemňovali nám život. Všetky tímy na šampionáte sú kvalitné, ľahké zápasy neexistujú.

Škoda, že sme si komplikovali život, niektoré veci, predovšetkým v ofenzívnej zóne, musíme zjednodušiť. Ale konečný výsledok hovorí sám za seba. Som veľmi hrdý na mužstvo, ako to zvládlo.

Ako vnímate názory, že miestami ste sa na ľade trápili?

Myslieť si, že prídeme na MS a budeme strieľať súperom desať gólov na zápas, je nezmysel. Na to môžeme zabudnúť. Každý chce vyhrať. Niektoré momenty boli možno kostrbatejšie, ale zápas sme vyhrali bez inkasovaného gólu a máme tretí triumf za sebou. Môžeme byť spokojní.

Ramsay slovensko Čítajte viac Slováci vyhrali na nulu, ale Ramsay sa mračil: To nebola hra, akou sa chceme prezentovať. Slafkovský? Musí pochopiť dôležitú vec

Pochválite brankára Samuela Hlavaja, pre ktorého to nebol ľahký zápas?

Samozrejme. Podržal nás v dôležitých momentoch, predviedol kvalitnú hru. Presne o tom to je – brankár musí byť pripravený počas celých 60 minút.

Nemal jednoduchý zápas, pretože na neho nesmerovalo veľa striel. Ale bol maximálne sústredený a vždy, keď sme to potrebovali, vytiahol kľúčový zákrok.

Ste spokojný s tým, ako fungoval váš útok?

Boli ste to vy novinári, ktorí mali otázniky o správnosti zloženia našej formácie… (úsmev). Som spokojný, samozrejme, Lukáš Cingel strelil dva góly, aj mne sa podarilo skórovať. Spolu s Liborom Hudáčkom si rozumieme.

Treba si uvedomiť, že nie je ľahké, keď ľudia očakávajú okamžitú produktivitu. Celé to chvíľu trvá, ale od zápasu k zápasu hráme lepšie. Bavíme sa hokejom a to je super. Musíme zostať nohami na zemi, naďalej tvrdo pracovať, len tak sa posunieme ďalej.

Opadne z vás tlak, keďže ste prelomili streleckú smolu?

Vôbec to tak neberiem. Sústredím sa predovšetkým na tímovú hru. Máme štyri vyrovnané formácie, každá z nich sa vie presadiť. Je jedno, kto skóruje.

Máme tri výhry zo štyroch zápasov, čo je zásluha kolektívnych výkonov. Dôležité je, aby sme vyhrávali, z toho pramení dobrá atmosféra a tímová pohoda.

Čo zmeniť, aby sa tímu viac darilo v presilovkách?

Aj tento herný aspekt musíme zjednodušiť. Sadneme si k tomu a prehodnotíme veci, ktoré môžeme robiť lepšie. Špeciálne tímy nám môžu v ďalších zápasoch pomôcť, či už je to dobre zahraná presilovka alebo oslabenie.

V početnej výhode môžeme streliť góly, na ktoré sa nemusíme narobiť toľko, ako pri hre piatich proti piatim.

Juraj Slafkovský vyzerá, že sa miestami trápi. Ste skúsený hráč, poradíte mu, ako to zmeniť?

Myslím si, že je v poriadku. Má to ťažké, je na neho veľký tlak. Majstrovstvá sveta sú náročný turnaj, je tu veľa kvalitných hokejistov a očakávania sú obrovské. Má momenty, keď mu to tam nepadne, ale i tak platí, že odvádza dobrú robotu.

Ani mne sa v prvých troch zápasoch nepodarilo skórovať, nastrelil som dve žŕdky a vyzeralo to, že sa trápim. Lenže niekedy vám stačí, aby ste strelili prvý gól a potom to už ide. Juraj sa snaží, je veľmi silný na puku a potenciál, ktorý má, je neodškriepiteľný. Som presvedčený, že jeho chvíle ešte len prídu.

Poľskí obrancovia si dávali na Juraja... Foto: ČTK / imago sportfotodienst / IMAGO
Juraj Slafkovský Poľskí obrancovia si dávali na Juraja Slafkovského veľký pozor a nedovolili mu skórovať.

Osem bodov zo štyroch zápasov, druhá priečka. Teší vás pohľad na tabuľku?

Jednoznačne. Úvodný zápas proti Nemecku nám nevyšiel, ale po ňom sme si sadli, povedali si medzi sebou určité veci a pomohlo to. Hráme ako tím, lepšie kontrolujeme emócie. Čakajú nás náročné zápasy, treba sa ne zodpovedne pripraviť.

Vo štvrtok máte deň voľna. Oprášite golfové palice?

Áno, teším sa, je to pre mňa relax. Golf som si zahral aj v utorok a vidíte – pomohli mi to a proti Poliakom som skóroval. Netreba myslieť len na hokej, každému prospeje, keď si vyventiluje hlavu.

Reakcie na povinné víťazstvo na MS proti Poľsku Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Przeglad sportowy (Poľsko) – Poliaci na...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tomáš Tatar #MS 2024 v hokeji #Juraj Slafkovský #Ostrava 2024