Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ramsay je späť vo forme, vtipkoval i vážne vravel: Slafkovského musíme viac krotiť. Pospíšil? Všetkých nás nakazil

Ako oheň a voda. Zlepšený výkon slovenských hokejistov, ktorí napravili pokazený dojem zo zápasu s Nemeckom (4:6) a Kazachstan zdolali rozdielom triedy (6:2), potešil aj trénera Craiga Ramsayho.

12.05.2024 17:11
Pospíšil Ramsay Foto:
Hokejisti Slovenska i tréner Craig Ramsay počas víťazného zápasu proti Kazachstanu.
debata (9)

Skúsený Kanaďan si pochvaľoval tímovú hru, ale zároveň zdôrazňoval, že s rovnakým nasadením a energiou musia Slováci nastúpiť aj v pondelkovom súboji proti favoritovi z USA.

Kvitovali ste reakciu mužstva po nevydarenom zápase s Nemeckom?

Jednoznačne. Dobre sme vstúpili do stretnutia, čo bolo veľmi dôležité. Hrali sme veľa v útočnom pásme, súperovi robili problémy. Kazachovia sa potom prezentovali faulami a my sme využili presilovky.

V druhej časti hry sme na chvíľu upustili od nášho systému a stálo nás dosť síl, aby sme sa vrátili k našej hre. Vtedy zabrali lídri a potiahli tím. Je dobré, že sme sa víťazne naladili pred dôležitým duelom proti USA.

Museli ste hráčom prízvukovať, aby po trojgólovej prvej tretine nepoľavili a hrali stále naplno?

Presne to sme robili. Chceli sme od hráčov, aby vytrvali v systéme, ale ako som povedal, v druhej tretine sa nám to nedarilo. Súper nás chcel rozhodiť a vyviesť z tempa.

Martin Pospíšil Slovensko - Kazachstan Čítajte viac Povinné víťazstvo, Pospíšil s dvomi gólmi. Slováci zdolali Kazachstan

Zápas sa niesol v znamení početných fyzických stretov. Bola to dobrá príprava na Američanov?

Verím, že áno. Kazachovia sa nás nezľakli, hrali do tela a my sme sa s tým museli vyrovnať. Ale chalani si s tým poradili veľmi dobre. Aj my máme robustných, vysokých chlapcov, ktorí vedia hrať fyzicky. Lenže je dôležité, aby hráči pri hre do tela neprekročili povolenú hranicu.

Počas zápasu som sa na moment obával, že sa tak stane. Zaplietli sme sa do niekoľkých incidentov a to nie je štýl hry, ktorým sa chceme prezentovať. Chceme hrať tvrdo, nebojácne, ale nie púšťať sa do bitiek.

Juraj Slafkovský sa pomerne často nechá uniesť emóciami. Ako to vnímate?

Je to mladý muž, ktorý vie, čoho je schopný a z toho plynie jeho sebavedomie. Pozhovárame sa s ním a dáme si záležať, aby sa viac kontroloval a sústredil sa správnym smerom.

Ale nie je to len o ňom. Viacerí hráči hrajú na hrane, ale to patrí k nášmu štýlu. Chceme donútiť súperov, aby ich prehnané emócie viedli k faulom a boli tak našou výhodou.

Slafkovský kritizoval rozhodcov po generálke v Bratislave, ako aj po piatkovom zápase s Nemeckom. Dohovoríte mu, aby to nerobil?

Samozrejme. Ako som povedal, chceme, aby sa sústredil výlučne na hokej. Ak to robí, pre súperov je veľmi ťažko brániteľný. Kritika rozhodcov je niečo, čím sa nechceme prezentovať.

Verdikt rozhodcov je nemenný, ak sa sťažujete, dosiahnete len to, že plytváte energiou. Rovnako ako hráči, aj rozhodcovia sa snažia odviesť svoju prácu čo najlepšie. Máme pred nimi rešpekt.

Hráčom zápasu bol dvojgólový Martin Pospíšil. Čo hovoríte na jeho výkon?

Hral vynikajúco. V závere prípravy sa zranil, vynechal niekoľko zápasov. Ale ukázal obrovské odhodlanie vrátiť sa čo najskôr k tímu a pomôcť chalanom na ľade.

Výborne zapadol do formácie s Regendom a Kelemenom, hrá sa proti nim skutočne ťažko. Ak by som mal proti nim nastúpiť, nebol by som nadšený.

Pospíšil ešte vlani nevedel, či po sérii zranení a otrasov mozgu bude vôbec pokračovať v kariére. Je jeho príbeh, plný momentov, keď sa nevzdal a išiel si za svojím cieľom, príkladom predovšetkým pre mladších spoluhráčov?

Je a nielen pre nich. Jeho prístup, plný odhodlania a tvrdej práce, je infekčný. Všetkých nás „nakazil“. Hráči ho sledujú, chcú trénovať a hrať ako on. Priniesol nastavenie, ktoré tento tím potreboval. Som presvedčený, že bude jeho súčasťou aj ďalšie roky.

Prvý zápas na turnaji odohral Martin Faško-Rudáš, ku gólu pridal aj asistenciu. Ako sa vám pozdával na ľade?

Za Martina sme všetci radi. Predviedol komplexný výkon, do bodky splnil to, čo sme od neho chceli. Je to detailista, výborne robil malé, ale dôležité veci. Strelil gól, potom odviedol skvelú prácu pri presnom zásahu Sukeľa, keď vybojoval puk a kolegu z formácie vyslal do šance.

ČR hokej MS2024 Ostrava B Skupina  Kazachstan Čítajte viac Premiéra na MS a gól k tomu? Je to splnený sen, vraví Faško-Rudáš. Hudáček o Slafkovskom: Keby vyzerám ako on, hodím každého do tretieho radu

Bude výkon zo zápasu proti Kazachstanu stačiť na Američanov?

Majú obrovskú silu, všetci to vieme. Musíme predviesť hru na hranici našich možností. Chceme hrať tvrdo, ale predovšetkým rýchlo a rozumne – získať puk, nahodiť ho do pásma, vybojovať ho a čo najčastejšie strieľať.

Ak robíte dobré veci, potom máte šancu na dobrý výsledok. Proti Kazachstanu sme hrali dobre, chceme v tom pokračovať. Nezmeníme štýl hry len preto, že nás čakajú silní Američania.

Nastúpi v bránke Samuel Hlavaj?

Áno, je veľká šanca, že proti USA bude chytať. Ale určiť gólmana je práca pre trénera brankárov. Nestarám sa do jeho rozhodnutia. Potom aspoň môžem na neho hodiť vinu. (úsmev)

logo-ms-v-hokeji-2024-cesko Dávame do pozornosti Všetko o MS v hokeji 2024 na jednom mieste
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Craig Ramsay #MS 2024 v hokeji