Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ešte jeden, ešte jeden! Štadión v Ostrave sa otriasal, Poliaci so slovenským trénerom siahali na senzáciu. Jedno oko sa smeje, druhé plače

Po návrate medzi svetovú elitu sa hokejistom Poľska podaril malý zázrak. Po 22 rokoch získali senzačný bod hneď v úvodnom zápase na MS. V súboji s Lotyšmi, ktorí vlani na domácich MS vybojovali bronz, prehrali vo fantastickej kulise v Ostravar aréne 4:5 po predĺžení.

11.05.2024 21:36
ČR hokej MS2024 Ostrava B skupina Foto:
Poľská striedačka na čele so Slovákom Róbertom Kaláberom.
debata

Víťazný gól strelil kapitán Lotyšov a opora extraligových Michaloviec Kaspars Daugavinš.

„Príliš veľa sa hovorí o našom bronze z minulého roka. Pre mňa je to už krásna minulosť a teraz sa musíme sústrediť na súčasnosť. V Česku chceme opäť dosiahnuť úspech,“ vraví Daugavinš.

Vyše 9100 fanúšikov vytvorilo na ostravskom štadióne fantastickú atmosféru. Pomer fanúšikov na tribúnach bol vzácne vyrovnaný.

V hale sa ozývalo po každom poľskom góle zborové: „Jeszcze (ešte) jeden, jeszcze jeden!“

„Oba tábory sa postarali o nádhernú kulisu. Už pred šampionátom sme vedeli, že to bude festival pre fanúšikov. Boli perfektní,“ chváli atmosféru lotyšský kapitán, ktorý si nevšimol nešťastný úder jeho spoluhráča Rodriga Abolsa do tváre jedného z rozhodcov.

Vladimír Vůjtek o silnom zážitku so Slovákmi
Video

„Občas sa podobné veci stávajú. Bolo to neúmyselné, pretože sa to stalo, keď mal dres cez hlavu a veľa toho nevidel. Hlavné je, že to všetci zobrali s úsmevom Verím, že Rodrigo nedostane žiaden dodatočný trest,“ konštatuje Daugavinš.

Poliaci boli po zápase sklamaní z prehry, no zisk bodu proti favoritovi môže mať pre nich v boji o záchranu cenu zlata.

„Škoda, že nám to v predĺžení nevyšlo. Mali sme dokonca aj presilovku 4 na 3 ale nepodarilo sa nám ju využiť. Dlho sme sa tešili na tento zápas. Víťazstvo nám ušlo v závere,“ hodnotí poľský útočník Kamil Walega, ktorý v minulosti pôsobil v drese Liptovského Mikuláša.

logo-ms-v-hokeji-2024-cesko Dávame do pozornosti Všetko o MS v hokeji 2024 na jednom mieste

Dlhých 22 rokov trvalo, kým sa poľskí hokejisti vrátili do elitnej kategórie MS.

„Máme hráčov, ktorí majú 38 rokov a ešte nikdy nehrali medzi elitou. Pre nich je to obrovská česť. Chcú sa ukázať v čo najlepšom svetle,“ konštatuje slovenský tréner Poliakov Róbert Kaláber.

Pre poľských hokejistov bude každý jeden bod na turnaji extrémne dôležitý a to si dobre uvedomuje aj ich kouč.

„Jedno oko sa smeje a druhé plače. Vieme, že body sa na tomto turnaji získavajú veľmi ťažko. Zápas s Lotyšmi nám ukázal, že nemusíme iba snívať o záchrane, ale môžeme pomýšľať na to, že vieme hrať vyrovnanú partiu aj so silnými súpermi,“ mieni Kaláber.

Dlhočizné čakanie Poliakov na bod z MS môže v krajine, kde hokej ani zďaleka nepatrí medzi najsledovanejšie športy, vyvolať menšiu eufóriu.

Craig Ramsay,  Peter Frühauf Čítajte viac Videli sme to inak ako rozhodcovia. Ramsay a Frühauf vysvetľujú trénerskú výzvu. Čo ich najviac rozladilo?

"Ani si neviete predstaviť, že v Poľsku je druhý najsledovanejší šport (po futbale, pozn. red.) volejbal. Niekto mi vravel, že naň chodí vyše päťtisíc ľudí. Bol som z toho v šoku.

My potrebujeme podobné úspechy, ako sa nám podaril s Lotyšskom, aby sme zvýšili povedomie o hokeji," vraví slovenský tréner.

Kaláber verí, že väčšina fanúšikov, ktorí boli na hokeji v Ostrave vôbec prvýkrát v živote, videli, o aký krásny šport ide.

„Dúfam, že to ľudí vtiahne a prídu aj na ďalšie zápasy. Hokej ponúka krásne emócie a budú to vedieť už aj ľudia v Poľsku.“

Fanzóny v Prahe a Ostrave počas MS 2024 Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Kedy sa otvárajú, aké budú ceny, čím platiť, na...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Róbert Kaláber #poľská hokejová reprezentácia #MS v hokeji 2024