Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Politika do športu nepatrí? Pellegrini vyzýva Šatana a spol., aby na MS zavolali aj hráčov z KHL. Zväz reagoval

Najskôr sa zastal brankára Júliusa Hudáčka, na ktorého sa po prestupe do českého Kladna zniesla vlnka kritiky za pôsobenie v KHL. Najnovšie predseda parlamentu a prezidentský kandidát Peter Pellegrini natočil video, v ktorom síce tvrdí, že politika sa so športom nemá spájať, no sám apeluje na to, aby sa hráči z ruskej súťaže mohli zúčastniť na májových MS v Česku.

13.02.2024 14:43
Slovensko, hokej Foto: ,
Slovenskí hokejisti.
debata (222)

„Som presvedčený, že politika do športu vôbec nepatrí,“ uvádza Pellegrini vo videu, ktoré dnes zverejnil na svojom oficiálnom profile na Facebooku.

Pripomína situáciu okolo Hudáčka, ktorý po odchode z Kladna podpísal zmluvu s nemeckým klubom Frankfurt Löwen.

„Stačilo mať zdravý rozum a nepolitikárčiť tam, kde sa to absolútne nepatrí. Na Slovensku a v Čechách sa vyžívame v pranierovaní nevinných ľudí,“ vraví Pellegrini.

So svojím „nespájaním“ politiky so športom zachádza líder strany Hlas ešte ďalej.

"Blížia sa MS v hokeji a u nás sa otvorila nezmyselná téma, že títo hokejisti by nemali reprezentovať Slovensko.

Vyzývam preto Slovenský zväz ľadového hokeja, aby dôsledne zvážil svoje stanovisko a neunáhlil sa prijať také rozhodnutie, ktoré znemožní týmto hráčom reprezentovať našu vlasť," vraví Pellegrini.

SR Hokej Exhibícia Legendy KEX Čítajte viac Valábik mu na striedačke ukázal hodinky. Bál som sa, či nebude potrebovať záchranku. Žigo? Je legenda. Na Slovensku nemá obdobu

Spochybňuje kritiku, že slovenskí hokejisti v Rusku podporujú vojnu na Ukrajine. Tieto tvrdenia označuje za hanebné a neslušné.

„Spojené štáty americké stoja od začiatku konfliktu na strane Ukrajiny a napriek tomu hrá v NHL viac ako 50 ruských hokejistov. Riaďme sa s rešpektom a úctou k tým, ktorí chcú nosiť dvojkríž na hrudi a merať si sily s tými najsilnejšími,“ konštatuje predseda parlamentu.

hudáček Čítajte viac Nazývame sa bratmi, pre KHL si však Česi a Slováci nadávajú. Hudáček? Zastal som si ho, ale teraz s ním nesúhlasím

Fanúšikovia v diskusiách na sociálnych sieťach kandidátovi na prezidenta pripomenuli, že NHL je súkromná súťaž a že IIHF ako strešný orgán svetového hokeja, ktorý organizuje MS a ďalšie turnaji, vylúčil Rusko zo všetkých medzinárodných súťaží.

SZĽH v reakcii pre Športweb uviedol, že „táto téma momentálne nie je predmetom riešenia. Nomináciou na majstrovstvá sveta sa budeme zaoberať v apríli.“

V KHL aktuálne pôsobí deväť slovenských hokejistov. Šiesti z nich – brankár Patrik Rybár (Spartak Moskva), obrancovia Michal Čajkovský (Spartak Moskva), Martin Gernát (Jaroslavľ), Mislav Rosandič (Togliatti), útočníci Tomáš Jurčo (Omsk) a Michal Krištof (Soči) majú doma aj olympijský bronz z Pekingu.

V KHL sa o dva týždne končí základná časť, do play off postúpi 16 z 23 mužstiev.

Martin Gernát v drese Lokomotivu Jaroslavľ. Foto: Profimedia
gernát Martin Gernát v drese Lokomotivu Jaroslavľ.

Zatiaľ čo na Slovensku je fanúšikovská obec v téme povolania hráčov z KHL do reprezentácie rozpoltená na približne rovnaké tábory, v Česku sú hráči z ruskej súťaže „tabu“.

Do reprezentácie majú dvere zatvorené a kluby českej extraligy ich nepodpisujú. Na vlastnej koži si to vyskúšal Hudáček, ktorý začiatkom januára posilnil Kladno.

Fanúšikovia pohrozili, že ak slovenský brankár, ktorý v minulej sezóne chytal v KHL, zostane v klube hrajúceho majiteľa Jaromíra Jágra, budú bojkotovať domáce zápasy.

koláž Čítajte viac Hudáčka nechceli, rozbehli ďalší bojkot. Frustrovaní fanúšikovia Kladna útočia na Jágra

Kladno reagovalo na kritiku tak, že s Hudáčkom po jednom zápase, v ktorom sedel na striedačke ako náhradník, zrušilo zmluvu. Skúsený gólman si napokon našiel angažmán v nemeckej DEL.

Čo by pre slovenské mužstvo, ktoré odohrá zápasy základnej skupiny MS v Ostrave, znamenalo, že na šampionáte nastúpi aj s hráčmi z KHL, opísal nedávno v rozhovore pre Športweb bývalý brankár Popradu Tomáš Vošvrda.

„Hráči by čelili ohromného tlaku, novinári by im nedali dýchať. Tímu, ktorý potrebuje pokoj, aby sa mohol sústrediť na výkony na turnaji, by to rozhodne nepomohlo,“ povedal český gólman.

Najväčší hokejový štadión sveta je v Petrohrade Fotogaléria - 36 fotiek Všetky fotky
O dva týždne koniec. Viacerí hokejisti v Rusku...

K téme Hudáček sa nedávno v rozhovore pre Pravdu vyjadril aj premiér Robert Fico.

"Predovšetkým si všimnime, akí sme všetci falošní. Prečo nie sú v Spojených štátoch amerických a v Kanade vyradení ruskí hráči z NHL? Náš hokejista, ktorý hral KHL, išiel do Čiech. Tam mu vyviedli, čo mu vyviedli a dnes teda hrá v Nemecku. Ale veď v NHL hrá celý rad fantastických ruských a bieloruských a neviem akých hokejistov. Tam si nikto nedovolí proti tomu nič robiť a v tom je tá faloš.

Nikdy by som nemiešal politiku a šport. Prečo si tým škodíme? Prečo by hokejisti, ktorí hrajú v KHL, nemohli ísť na majstrovstvá sveta? Nech to teda niekto vysvetlí, pretože ja tomu nerozumiem. Teraz hovorím o slovenských hokejistoch, ktorí hrajú v KHL, čo je druhá najlepšia hokejová liga na svete. Veď každý športovec chce hrať v dobrej a kvalitnej lige.

Tak ide tam, aby si zarobil peniaze a hral kvalitný hokej. Však on tam nerobí politiku, on tam hrá hokej, preto keby bolo na mne a mohol by som takéto rozhodnutie prijať, bez akéhokoľvek zaváhania pozvem slovenských hráčov, aby reprezentovali Slovensko, lebo potom môže byť náš výsledok ešte lepší," uviedol Fico.

© Autorské práva vyhradené

222 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenská hokejová reprezentácia #Peter Pellegrini