Maďari trápili Fínov 40 minút. Potom odpadli a dostali sedmičku, Nemci si poradili s Rakúšanmi

Fínski hokejisti zvíťazili v piatkovom zápase A-skupiny MS nad Maďarskom 7:1. Triumf domácich zariadilo sedem rôznych strelcov.

19.05.2023 17:42
Fínsko Tampere šport hokej MS2023 A skupina... Foto: ,
Maďarský útočník Balázs Sebök strieľa jediný gól Maďarska proti Fínsku.

Fíni sa najbližšie stretnú v sobotu od 15.20 SELČ s Rakúskom, Maďarov čaká v nedeľu od 15.20 duel proti Nemecku.

A-skupina:

Maďarsko – Fínsko 1:7 (0:1, 1:1, 0:5)

Góly: 27. Sebök (Pozsgai, Galló) – 13. Lehtonen (Rantanen, Ohtamaa), 24. Kakko (Armia, Suomela), 41. Ohtamaa (Rantanen, Manninen), 44. Hartikainen (Rantanen, Lehtonen), 47. Kapanen (Kakko, Suomela), 55. Merelä (Friman, Bjorninen), 60. Armia (Määttä, Olkinuora). Rozhodovali: Fernandez (USA), Hribik (ČR) – Constantineau (Fr.), Zunde (Lotyš.), vylúčení na 2 min: 6:0, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 11.547 divákov.

Maďarsko: Bálisz – Fejes, Stipsicz, Hadobás, Szabó, Horváth, Kiss, Pozsgai, Garát – Galló, Hári, Sebök – Sofron, Bartalis, Erdély – Terbócs, Papp, G. Nagy – Vincze, K. Nagy, Csányi

Fínsko: Olkinuora – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen, Manninen, Hartikainen – Armia, Suomela, Kakko – Kapanen, Lammikko, Pesonen – Anttila, Bjorninen, Merelä

Rakúsko – Nemecko 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Góly: 12. Wolf (Schneider, Rossi), 54. Haudum (Wukovits, M. Huber) – 5. Sturm (Ehl, Niederberger), 17. Tuomie (Stachowiak, J. Müller), 34. Stachowiak (Schütz, M. Müller), 59. Sturm. Rozhodovali: Ansons (Lotyš.), Sewell (V. Brit.) – Mackey (Kan.), Yletyinen (Švéd.), vylúčení na 2 min: 0:2, presilovky a oslabenia: 0:0, 7451 divákov.

Rakúsko: Kickert – Maier, Strong, Zündel, Heinrich, Nickl, Wolf, Brunner, Wimmer – M. Huber, Haudum, Ganahl – Thaler, Nissner, Raffl – Schneider, Rossi, Zwerger – P. Huber, Achermann, Wukovits

Nemecko: Niederbeger – Seider, M. Müller, Wissmann, J. Müller, Gawanke, Szuber, Wagner – Noebels, Kahun, Peterka – Ehl, Sturm, Soramies – Kastner, Wiederer, Tiffels – Schütz, Stachowiak, Tuomie – Varejcka

Proti Maďarom stál deň po súboji so Švédskom (1:7) ďalší severský gigant – Fínsko. Outsider duelu v stretnutí proti „Tre Kronor“ dve tretiny nevystrelil na bránku, no duel so „Suomi“ začal aktívne. Po piatich minútach hry pohrozil domácemu tímu Bartalis, ale jeho bekhendový pokus zneškodnil Olkinuora.

Video
Šampionát v Rige si slovenskí fanúšikovia užívajú plnými dúškami / Zdroj: TV Pravda

V 13. minúte na opačnej strane trochu upokojil favorita gólovou strelou Lehtonen. Fíni však tak, ako od úvodu turnaja, ani proti Maďarom nepredvádzali v prvých dvoch tretinách oslnivý výkon.

Na začiatku prostrednej časti hry síce zvýšil na 2:0 v presilovej hre Kakko, ale Maďari nezložili zbrane a aj po štyridsiatich minútach prehrávali iba o gól. V 27. minúte znížil na rozdiel gólu Sebök, ktorý využil, že Olkinuora stratil puk z dohľadu.

Bolo to však iba 40 minút, koľko dokázali Maďari vzdorovať Fínom, napokon však fyzicky „odpadli“ a favorit nedopustil prekvapenie.

Tretie dejstvo odštartovali Fíni sériou troch gólov. Postupne sa presadili Ohtamaa, Hartikainen a prvýkrát na turnaji aj Kapanen. V závere ešte prikrášlili skóre Merelä s Armiom a sedem rôznych strelcov zabezpečilo domácim triumf 7:1.

Viac na túto tému: #MS 2023 v hokeji