Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Recept ako zažiariť na MS? Pošlite brankára chytať do extraligy. Odpisovaní Slováci sa pýtajú do sveta

Samuel Hlavaj počas zápasu s Kanadou na MS 2023. Foto: ČTK / Taneček David
Hlavaj Slovensko Samuel Hlavaj počas zápasu s Kanadou na MS 2023.

Priznáva, že úlohu pri rozhodovacom procese zohrá aj štýl hry súpera. Švajčiarsko a Kazachstan hrajú diametrálne odlišný hokej, Slovinci sú niekde medzi.

"Kazachovia sú technickí, rýchli hráči, často využívajú brejkové situácie.

Švajčiari hrajú odlišne, majú štruktúrovaný tím, spoliehajú sa na svoje hviezdy z NHL, plus majú veľmi dobré presilovky. Zohľadníme, komu z našich chalanov by daný súper mohol viac vyhovovať," vysvetľuje.

Tréner brankárov Peter Kosa a Samuel Hlavaj... Foto: TASR, Martin Baumann
kosa hlavaj Tréner brankárov Peter Kosa a Samuel Hlavaj počas tréningu.

Vošvrda má o „svojom“ renkingu jasno. Podľa neho Hlavaj ukázal, že môže byť ideálnym náhradníkom. Nevylučuje však ani opačné poradie.

"Vrátil by som späť do bránky Škorvánka. Tréneri potrebovali, aby si po ťažkých zápasoch oddýchol. Teraz sa nemajú čoho báť, pretože Hlavaj zachytal tiež výborne a môžu ho do bránky kedykoľvek vrátiť.

Išiel by som touto cestou, ale Slováci isto vedia, čo robia. Na to tam majú trénera brankárov a hlavného kouča. Vytvoria si plán, podľa ktorého pôjdu," tvrdí rodák z Ostravy.

Pootvorené dvierka

Hoci medzinárodný hokej má vyššie nároky ako domáci, Škorvánek s Hlavajom sa prispôsobili rýchlo a bez výraznejších výkyvov. Fanúšik si môže len želať, aby pokračovali v nastolenom trende.

Lotyšsko MS2023 Hokej B Slovensko Kanada Čítajte viac Po poslednej otázke sa Ramsaymu od dojatia zaleskli oči. Zo zápasu s Kanadou si odniesol ťažké srdce

"Hlavný rozdiel je v rýchlosti. Všetko je rýchlejšie – pohyb hráčov, puku pri prihrávke či strele. Hráči v poli sú tiež technickejší. Od chalanov chceme, aby boli pozorní a ostražití v zmysle – čítaj hru a následne správne reaguj.

Nechceme, aby boli zahltení informáciami, ale aby využívali inštinkty, svoj ,flow", ktorý medzinárodný hokej vyžaduje," opisuje Kosa rozdiely.

Pomôž tímu, pomôžeš aj sebe. V prípade, že by obaja pokračovali v kvalitných výkonoch tak, ako doteraz, môžu si výrazne pootvoriť dvierka do veľkého hokejového sveta.

Tomáš Vošvrda v drese Popradu. Foto: TASR, František Iván
Tomáš Vošvrda Tomáš Vošvrda v drese Popradu.

"Nikdy neviete, komu sa v danej chvíli zapáčite. Na zápasy MS chodia manažéri i skauti z veľkých klubov i z NHL. Nemyslím si, že by funkcionári slovenských klubov bránili brankárom, o ktorých by bol záujem, v posune do lepšej súťaže.

Kluby si takýmto odchodom hráča môžu aj solídne zarobiť. Prestupové leto po MS je vždy dynamické, môže sa stať čokoľvek," dodáva Vošvrda, ktorý okrem brankárskej kariéry pôsobí aj ako hráčsky agent.

Aj vďaka hre brankárov majú Slováci všetko vo vlastných rukách.

Hudáček hokej MS Čítajte viac Nespokojný Šatan: Bojujeme nielen so súpermi, ale aj proti pánom v pruhovanom

Hoci situáciu v skupine skomplikovalo pondelkové prekvapenie na úkor Čechov, ktorí prehrali po predĺžení s domácim Lotyšskom, Ramsayho výber je na dobrej ceste postúpiť do štvrťfinále.

Ak zaboduje vo štvrtok proti favorizovanému Švajčiarsku a následne zvládne aj súboje s papierovo slabšími súpermi, môže pomýšľať aj na vyššiu ako predpokladanú štvrtú priečku v skupine.

Či sa to stane, bude závisieť aj od výkonu brankárskej dvojice, ktorá rozbehla šampionát vo veľkom štýle.

Luxus i história. Pulzujúca Riga očarila Slovákov Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Luxusné bývanie pri rieke, policajné eskorty,...

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #hokej #Stanislav Škorvánek #Samuel Hlavaj #MS 2023 #Riga 2023