Švédi rozstrieľali Nórsko. Lotyši sa vytrápili na povinné tri body

Švédski hokejisti vyhrali v zápase B-skupiny nad Nórskom vysoko 7:1. Lotyšsko si poradilo s Veľkou Britániou najtesnejším rozdielom 4:3.

22.05.2022 18:09 , aktualizované: 21:57
Finland Hockey Worlds Foto: ,
Švédski hokejisti oslavujú jednoznačné víťazstvo nad Nórskom 7:1.

Švédom patrí druhé miesto v tabuľke o bod za domácim Fínskom a oba tímy majú istý postup do štvrťfinále.

Kľúčové momenty zápasu Švédsko - Nórsko.

V záverečnom skupinovom zápase sa Švédi stretnú v utorok o 11.20 SELČ s Lotyšskom. Nórov, ktorí už nemajú šancu postúpiť, čakajú o štyri hodiny neskôr reprezentanti USA.

B-skupina (Tampere):
Švédsko – Nórsko 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)
Góly: 12. Peterson (Gustafsson, Nylander), 28. Nylander (Gustafsson, Peterson), 29. Peterson (Grundström, Tömmernes), 32. Asplund (Kellman), 38. Wallmark (Dahlin, Bemström), 44. Friberg (Lang, Aman), 50. Asplund (Nylander, Wallmark) – 41. Fladeby (Johannsen, K. A. Olimb). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Šír (ČR) – Briganti (USA), Obwegeser (Nem.), vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, 3707 divákov.
Švédsko: Hellberg – Larsson, Dahlin, Gustafsson, Pettersson, Tömmernes, Lindholm, Pudas – Nylander, Wallmark, Nordström – Bemström, Kellman, Asplund – Klingberg, Peterson, Grundström – Friberg, Aman, Lang – Bengtsson
Nórsko: Arntzen – Lilleberg, Johannesen, Nörstebö, Krogdahl, Rokseth, Kaasastul, Bull – Fladeby, M. Olimb, K. A. Olimb – Martinsen, Haga, Röymark – Jakobsson, Trettenes, Hoff – Rönnild, Brekke, Salsten – Geheb

„Tri korunky“ sa dočkali otváracieho zásahu v 11. minúte, v presilovke si zrazil puk do siete Johannesen, gól pripísali Petersonovi, ktorý nahadzoval puk pred bránku.

Nóri si potom zahrali tri presilovky, krátko aj 5 na 3, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Švédi rozhodli zápas v druhej tretine, keď rozvlnili sieť štyrikrát.

Tatar Čítajte viac Reprezentanti sa hostili na veľvyslanectve. Jedli veľkou lyžicou

Presilovku využil Nylander, minútu po ňom sa presadil Peterson, v 32. minúte pridal štvrtý gól Asplund a na 5:0 upravil dve a pol minúty pred koncom druhého dejstva Wallmark. Nóri zaznamenali čestný úspech hneď po druhej prestávke, keď sa presadil Fladeby, ale Švédom vrátil päťgólové vedenie o necelé dve minúty Friberg.

alexander ovečkin Čítajte viac Ovečkin po návrate domov. Načo pozerať MS v hokeji, keď Rusko nehrá

V 44. minúte sa odohrala kuriózna situácia. Haga nahodil puk do útočnej tretiny, ten sa však odrazil od nohy rozhodcu a skončil vo švédskej bránke, keďže Hellberg ho čakal za ňou.

Arbitri sa dlhšie radili a gól nakoniec neuznali. V 50. minúte pridal siedmy švédsky gól Asplund a favoriti bez problémov dotiahli duel od víťazného konca.

Lotyši otočili zápas

Lotyšskí hokejisti zvíťazili nad Veľkou Britániou 4:3 po tom, ako prehrávali 0:2 i 1:3. V tabuľke tamperskej B-skupiny majú na konte osem bodov a patrí im piata priečka. Briti sú s bodom poslední.

Kľúčové momenty zápasu Veľká Británia vs Lotyšsko.

Lotyši sa v poslednom skupinovom zápase stretnú v utorok o 11.20 SELČ so Švédmi, Britov čaká v pondelok o 19.20 h súboj o záchranu s Rakúskom.

Veľká Británia – Lotyšsko 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)
Góly: 6. Perlini (Myers, Neilson), 13. Neilson (Hook, Jones), 27. Hook (O'Connor, Batch) – 25. Batna (Jeisejevs, Čukste), 35. Jaks (Rob. Bukarts, Dzierkals), 52. Rih. Bukarts (Dzierkals, Rob. Bukarts), 54. Džerinš (Dzierkals, Čukste). Rozhodovali: Dehaen (Fr.), MacFarlane (USA) – Seewald (Rak.), SYNEK (SR), vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 4860 divákov.
V. Británia: Bowns – O'Connor, D. Phillips, Clements, Ehrhardt, Tetlow, Jones, Batch – Perlini, Conway, Mosey – Dowd, Lake, Neilson – Hook, Myers, J. Phillips – Lachowicz, Duggan, Waller – Ferrara
Lotyšsko: Merzlikins – Jaks, Zile, Kulda, Rubinš, Čukste, Sotnieks, Mamčics – Balcers, Abols, Keniňš – Dzierkals, Džerinš, Rih. Bukarts – Jelisejevs, Batna, Rob. Bukarts – Krastenbergs, Smirnovs, Marenis – Veinbergs

Lepší vstup do zápasu mala Veľká Británia, ktorá sa ujala vedenia v 6. minúte, keď v presilovke prihral Meyers pred bránkou Perlinimu a ten mal pred sebou už len odkrytú sieť.

Briti pridali druhý gól v 13. minúte pri avizovanou vylúčení. Jonesova strieľaná prihrávka sa odrazila od viacerých hráčov až k Neilsonovi a od jeho korčule do bránky. Rozhodcovia situáciu preverili na videu a gól uznali.

Finland Hockey Worlds Čítajte viac Švajčiari ostávajú stopercentní. Kazachovia siahali na senzáciu

Lotyšom sa podarilo znížiť v 25. minúte zásluhou Batnu, no o minútu neskôr viedli Briti zase o dva góly, keď sa presnou strelou z pravého kruhu presadil Hook.

Zároveň vyhnal z bránky Merzlikinsa, ktorého nahradil Šilovs. O desať minút neskôr znížili Lotyši, Jaks využil presilovku 4 na 3. Favoriti stretnutia mohli vyrovnať v 49. minúte, Balcers trafil len do žŕdky.

No o tri minúty neskôr im to už vyšlo, keď sa presadil v početnej výhode Bukarts – 3:3. Lotyši dokonali obrat v 54. minúte, keď Džerinš pri presilovke tečoval do bránky prihrávku Dzierkalsa.