Fíni naložili Britom poltucet. Lotyšsko dosiahlo triumf v nájazdoch

Hokejisti Fínska vyhrali v piatkovom dueli MS nad Veľkou Britániou hladko 6:0. V druhom súboji B-skupiny zdolali Lotyši Rakúsko 4:3 po samostatných nájazdoch.

20.05.2022 17:47 , aktualizované: 22:11
Fín Harri Pesonen sa teší z jedného zo šiestich... Foto: ,
Fín Harri Pesonen sa teší z jedného zo šiestich gólov v bráne Veľkej Británie.

Domáci bez problémov potvrdili úlohu favorita, štyrikrát im ku gólu pomohol aj teč súpera. Na strely vyhrali Fíni 42:10. Briti sú s jedným bodom na chvoste tabuľky, gólovo vyšli naprázdno v treťom stretnutí za sebou.

Kľúčové momenty zápasu Veľká Británia vs Fínsko.

Fínov najbližšie čaká súboj s Rakúskom v sobotu o 15.20 SELČ, Veľká Británia nastúpi o deň neskôr v rovnakom čase proti Lotyšsku.

B-skupina (Tampere):
Veľká Británia – Fínsko 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)
Góly: 7. Friman (Vatanen, Lammikko), 12. Hietanen (Manninen, Lehtonen), 27. Filppula (Granlund, Hartikainen), 29. Armia (Friman, Pesonen), 50. Mäenalanen (Lindell, Ohtamaa), 56. Rajala (Heiskanen, Pesonen). Rozhodcovia: Dehaen (Fr.), Frandsen (Dán.) – Briganti (USA), Seewald (Rak.), vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 11.502 divákov.
V. Británia: Bowns – Richardson, Tetlow, O'Connor, D. Phillips, Clements, Ehrhardt, Batch, Jones – Dowd, Lake, Neilson – Perlini, Conway, Mosey – Lachowicz, J. Phillips, Waller – Hook, Myers, Davies
Fínsko: Olkinuora – Lehtonen, Hietanen, Seppälä, Heiskanen, Friman, Vatanen, Ohtamaa, Lindell – Granlund, Manninen, Hartikainen – Rajala, Filppula, Sallinen – Armia, Pesonen, Innala – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Lammikko

Duel bol od prvých sekúnd jednoznačne v réžii Suomi. Z hernej i streleckej prevahy vyťažili domáci v prvej dvadsaťminútovke dva góly.

Oba si na konto pripísali obrancovia nahodením od modrej čiary a s prispením tečov hráčov súpera. Najskôr sa takto presadil v 7. minúte Friman, o päť minút neskôr zvvýšil na 2:0 Hietanen.

Švajčiarsko Hokej čerešňák Čítajte viac Čerešňák pre IIHF: Niekedy mám pocit, že každý hrá sám za seba

Tretí fínsky zásah pridal v 27. minúte kapitán Filppula po prihrávke od Granlunda, štvrtý o chvíľu neskôr po rýchlom brejku Armia opäť s prispením britskej defenzívy.

Hladký triumf Fínov spečatili v tretej tretine Mäenalanen a v presilovke Rajala. Briti sa pred bránku favorita dostávali málo a sporadické náznaky šancí nedokázali využiť. Druhé čisté konto na turnaji si tak pripísal brankár Olkinuora.

Lotyšsko uspelo v nájazdoch

Hokejisti Lotyšska dosiahli na prebiehajúcich MS svoje druhé víťazstvo. V piatkovom dueli B-skupiny v Tampere zdolali Rakúsko 4:3 po predĺžení a nájazdoch.

Dvoma gólmi sa prezentoval Rudolfs Balcers, v nájazdoch rozhodol Roberts Bukarts. Lotyšsko poskočilo v tabuľke priebežne na 5. priečku s piatimi bodmi, Rakúsko má štyri a je siedme.

Lotyšov najbližšie čaká súboj s Veľkou Britániou v nedeľu o 15.20 SELČ, Rakúsko nastúpi v sobotu v rovnakom čase proti domácemu Fínsku.

Lotyšsko – Rakúsko 4:3 pp a sn (0:0, 3:2, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 26. Balcers (Jaks, Abols), 30. Ri. Bukarts (Čukste, Dzierkals), 36. Balcers (Ri. Bukarts, Sotnieks), rozh. nájazd Ro. Bukarts – 22. Nissner (Raffl, Schneider), 32. Heinrich (Schneider, Haudum), 47. Raffl (Zündel, Nissner). Rozhodcovia: Nord (Švéd.), Štolc (Švajč.) – Chaput (Kam.), SYNEK (SR), vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 8516 divákov.
Lotyšsko: Šilovs – Jaks, Zile, Kulda, Rubins, Čukste, Sotnieks, Mamčics – Abols, Balcers, Keninš – Ri. Bukarts, Dzierkals, Džerinš – Jelisejevs, Ro. Bukarts, Batna – Krastenbergs, Marenis, Smirnovs – Veinberg
Rakúsko: Starkbaum – Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich, Wolf, Kirchschläger, Hackl, Brunner – Ganahl, Haudum, Kasper – Schneider, Raffl, Nissner – Lebler, Wukowits, Huber – Achermann, Schwinger, Feldner