Rehabilitovali sa tak za utorkovú blamáž s Rakúskom (1:2 po rozstrele).
Po dvojbodovej prehre riešila česká striedačka rošády v zostave nie ani tak pre zlý výkon, ako skôr pre príchod hviezdy NHL Davida Pastrňáka.
Napokon sa tréneri rozhodli rozbiť dovtedy vytŕčajúci prvý útok a hráča Bostonu dali na krídlo k centrovi Davidovi Krejčímu, s ktorým sú zohratí z predchádzajúcich sezón Bruins.
V elitnej osi zostal kapitán Roman Červenka a tieto zmeny aj v prepojení na ďalšie formácie priniesli gólové tornádo už v prvej tretine. Na hlavnej štatistickej výslednici sa „Pasta“ podieľal gólom a asistenciou.
Česi sa v piatom zápase predstavia v sobotu o 19.20 proti Nórom, Lotyši hrajú už v piatok v rovnakom čase s Rakúskom.
B-skupina (Tampere):
Česko – Lotyšsko 5:1 (5:0, 0:0, 0:1)
Góly: 5. Zohorna (Hertl, Sklenička), 5. Červenka (Pastrňák, Krejčí), 7. Špaček (Flek), 17. Hertl (Zohorna, Blümel), 19. Pastrňák (Krejčí, Červenka) – 2. Kulda (Rih. Bukarts, Džerinš).
Rozhodcovia: Lawrence (Kan.), MacFarlane (USA) – Kröyer (Dán.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5711 divákov.
Česko: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Šimek, Sklenička, Jiříček, Jordán – Pastrňák, Krejčí, Červenka – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Černoch, Smejkal – Stránsky, Špaček, Flek
Lotyšsko: Merzlikins – Jaks, Zile, Kulda, Rubinš, Čukste, Sotnieks, Bergmanis, Mamčics – Balcers, Abols, Keniňš – Dzierkals, Džerinš, Rih. Bukarts – Marenis, Batna, Rob. Bukarts – Krastenbergs, Smirnovs, Jelisejevs
„Pasta“ prifrčal do diania na MS ako víchor, hneď v prvom striedaní dvakrát vypálil na bránku.
V ďalších minútach pripravil niekoľko palebných pozícií svojim spoluhráčom, na čele s parádnym krosom na gólovú čepel Červenku, ktorý bodoval aj vo štvrtom vystúpení na šampionáte (druhý gól pri 6 asistenciách).
V tom čase však už Česi viedli 1:0, lebo skvelé rozkorčuľovanie zápasu prvou formáciou inšpirovalo ostatné a druhá Hertlova zásluhou pohotového Zohornu otvorila skóre.
Čítajte viac ONLINE: Česi po skvelom úvode zdemolovali LotyšovĎalšie góly prišli rýchlo a účet prvého dejstva efektne zavŕšil najvýraznejší hokejista zápasu po parádnej kombinácii, ktorá Červenkovi priniesla siedmu asistenciu na turnaji.
Po prestávke si český tím doprial 20-minútový oddychový čas, v tejto fáze si viac zachytal Vejmelka a Lotyši premárnili niekoľko šancí na skorigovanie stavu.
Podarilo sa im to na začiatku tretej časti, ale novú dynamiku súboja to neprinieslo, Česi neplytvali silami a tak sa dohralo v menej plynulom tempe.
Američania sa trápili s trpaslíkom
Americkí hokejisti si pripísali vo štvrtok tretiu výhru na majstrovstvách sveta. Veľkú Britániu zdolali v zápase B-skupiny 3:0 a dokopy majú na konte osem bodov. Ich súper je zatiaľ bez víťazstva.
Čakanie USA na prvý gól prelomil až v 29. minúte Ben Meyers, keď tečoval do britskej siete strelu Andrewa Peekea.
Víťazstvo poistil v záverečnom dejstve Kieffer Bellows, ktorý sa postaral o ďalšie dva presné zásahy. Jeho tím čaká najbližší zápas v sobotu o 11.20 h proti Švédsku. Briti nastúpia v piatok o 15.20 proti Fínsku.
B-skupina (Tampere):
Veľká Británia – USA 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Góly: 29. Meyers (Peeke, Schmidt), 41. Bellows (Gaudette, Farrell), 44. Bellows (Farrell, Schmidt).
Rozhodovali: Ingram (USA), ŠTOLC (SR) – Merten (Nem.), SYNEK (SR), vylúčení: 5:6, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 4506 divákov.
Veľká Británia: Whistle – Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Clements, Ehrhardt, Jones – Dowd, Neilson, Lake – Mosey, Conway, Perlini – J. Phillips, Myers, Waller – Davies, Lachowicz, Hook – Ferrara
USA: Swayman – S. Jones, Merrill, Peeke, Schmidt, Hughes, Megna, Blankenburg – Bellows, Gaudette, Farrell – Barber, Bordeleau, Kuhlman – Hayden, Meyers, Galchenyuk – Watson, Lafferty, V. Lettieri
Američania sa nechávali v úvodnom dejstve nadmerne vylučovať a ich súper odohral v početnej výhode takmer osem minút.
Briti však ani jednu presilovku nevyužili a USA sa dokonca dostali počas vlastných oslabení do viacerých brejkov. Prevahu potvrdzovali aj v plnom počte, no gólovo sa nepresadili.
V druhej tretine zvýšili tlak a súpera zavreli na niekoľko minút v jeho obrannom pásme. Gólovo z toho ťažil Meyers, ktorý v 29. minúte tečoval za Whistlov chrbát strelu Peekea.
Vyloženú šancu následne nepremenil Gaudette, keď zle trafil puk v lete z bezprostrednej blízkosti. Jeho tím nevyužil ani ďalšiu možnosť zvýšiť skóre v presilovke.
Následne sa na pomerne dlhý čas nedokázalo usadiť v pásme ani jedno z mužstiev. V záverečnej minúte sa opäť k slovu dostali zverenci Quinna, ktorí Britov točili, ale nevystrelili na bránku.
Do dvojgólového vedenia poslal svoje mužstvo Bellows po 58 sekundách tretej tretiny. Pri strele z uhla využil zlé postavenie Whistla – ten bol pri vzdialenejšej žŕdke a počas zmeny pozície sa od neho nešťastne odrazila strela do bránky.
Druhý presný zásah pridal Bellows o necelé tri minúty, keď umiestnil puk pod brvno počas presilovky. USA sa ešte do konca stretnutia dostali do viacerých väčších šancí, konečný výsledok však už nezmenili.