Fíni uspeli v derby. USA ako na strelnici

Hokejisti Fínska zvíťazili v zápase B-skupiny na MS v Rige nad Nórskom 5:2. V priebežnej tabuľke majú 7 bodov a poskočili na 3. miesto, Nóri sú s tromi bodmi na 6. mieste.

25.05.2021 17:31 , aktualizované: 21:25
fínsko, hokej Foto: ,
Fíni potvrdili v zápase s Nórmi úlohu favorita.

Fíni nastúpia na ďalší duel vo štvrtok 27. mája od 19.15 proti Taliansku. Nórov čaká už v stredu od 19.15 zápas s Kanadou.

B-skupina:

Fínsko – Nórsko 5:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 15. Pakarinen (Ohtamaa, Kaski), 22. Lundell (Ruotsalainen), 26. Nousiainen (Sallinen), 48. Innala (Kontiola, Sund), 54. Björninen (Mäenalanen, Koivisto) – 2. M. Olimb (Haga), 42. Lindström (Trettenes, Olden).
Rozhodovali: Fraňo (ČR), Bruggeman – Oliver (obaja USA), McCrank (Kan.), vylúčení: 0:1, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Fínsko: Olkinuora – Koivisto, Sund, Pokka, Määtä, Kaski, Ohtamaa, Nousiainen, Seppälä – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen – Pakarinen, Kontiola, Innala – Puustinen, Ruohomaa, Sallinen
Nórsko: Arntzen – Holös, Lilleberg, Espeland – Lesund, Krogdahl, Kasastu, Holm – Rosseli Olsen, K. A. Olimb, Pettersen – Lindström, Trettenes, Olden – Valkvae Olsen, M. Olimb, Haga – Kristiansen, Henriksen, Röymark

Ideálny vstup do severského derby mali Nóri, keď Mathis Olimb v 2. minúte potrestal chybu brankára Olkinuoru pri rozohrávke.

Prvá tretina však nepriniesla veľa zaujímavých momentov a hoci sa ofenzívne akcie striedali, vyložených šancí bolo minimum.

Fíni postupne zvýšili aktivitu a Pakarinen v 15. minúte tečoval strelu od modrej čiary – 1:1.

Ramsay Dávame do pozornosti Program, výsledky, zaujímavosti. Všetko o MS v hokeji 2021

Druhá tretina už herne aj gólovo patrila Fínom. V 22. minúte Lundell zakončil rýchly brejk a o štyri minúty Nousiainen skóroval vo svojom prvom zápase za reprezentačné A-mužstvo – 3:1.

V úvode tretej tretine síce Lindström po prečíslení znížil na 3:2, no jediná presilovka Fínov priniesla gól Innalu, ktorý upokojil favorita – 4:2.

Aj v tretej časti mali Fíni hru pod kontrolou a súperovi nedovolili zdramatizovať zápas. Konečnú podobu výsledku dal Björninen, ktorý dorazil puk za nórskeho brankára.

Američania vyslali viac ako 50 striel

Hokejisti USA zvíťazili vo svojom treťom zápase na MS v Rige nad Kazachstanom 3:0.

Počas celého zápasu mali výraznú hernú prevahu a súpera prestrieľali 52:18. Prvé čisté konto na turnaji zaznamenal brankár Calvin Petersen.

Pre Američanov to bolo druhé víťazstvo, po ktorom sú so 6 bodmi na priebežnom 4. mieste B-skupiny.

Jack Drury strieľa tretí gól Američanov v... Foto: SITA/AP, Sergei Grits
usa, kazachstan, hokej Jack Drury strieľa tretí gól Američanov v zápase s Kazachstanom.

Hráči Kazachstanu vyšli po dvoch výhrach po samostatných nájazdoch bodovo naprázdno a priebežne sú štvrtí. Jedným z dvojice čiarových rozhodcov bol Slovák Šimon Synek.

Američana nastúpia na ďalší zápas vo švrtok 27. mája od 15.15 proti domácemu Lotyšsku. Hráčov Kazachstanu čaká už v stredu od 15.15 duel s Nemeckom.

B-skupina:

USA – Kazachstan 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 7. Clendening (Robertson, Moore), 22. Moore (Jones), 42. Drury (Donato, Tennyson).
Rozhodovali: Jeřábek, Šír – Hynek (Všetci ČR), SYNEK (SR), vylúčení: 2:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.
USA: Petersen – Roy, Wolanin, Tennyson, Jones, Clendening, Helickson, Wideman – Chmelevski, Rooney, Robinson – Donato, Drury, Beniers – Garland, Moore, Robertson – Labanc, Blackwell, Abdelkader
Kazachstan: Bojarkin – Dietz, Makljuchov, Blacker, Orechov, Stepanenko, Šalapov, Danijar – Starčenko, Ševčenko, Paňjukov – Savitskij, Valk, Michailis – Rymarev, Šesťakov, Šin – Petuchov, Sagadejev, Akolzin

Favorit zápasu sa do súpera pustil od úvodu. V prvej tretine sa Američania prezentovali ofenzívnym hokejom a vytvorili si v nej viacero gólových príležitostí.

Kazašský brankár Bojarkin držal čisté konto do 7. minúty, v ktorej ho zo strednej vzdialenosti prestrelil Clendening – 1:0.

Ďalší gól nepridal Labanc, ktorý zakončil závar pred kazašskou bránkou dokumentujúci prevahu Američanov.

V 22. minúte si Američania vytvorili tlak počas signalizovanej presilovky a Moore zblízka dorazil puk za Bojarkina – 2:0.

Hráči Kazachstanu ohrozovali americkú bránku iba sporadicky, často sa hralo najmä v ich pásme. Oba tímy mali v druhej tretine po dve presilovky, ale skóre sa v nich nezmenilo.

Američanom vyšiel aj začiatok tretej časti. Drury tečoval pred Bojarkinom strelu od modrej čiary a zvýšil na 3:0.

V 44. minúte sa už zdalo, že Petuchov zníži náskok USA, ale jeho gól neplatil pre úmyselné kopnutie puku. V 53. minúte sa gólom neskončila efektná individuálna akcia Moorea a skóre sa už do konca zápasu nezmenilo.

Viac na túto tému: #MS v hokeji 2021 #americkí hokejisti #kazašskí hokejisti