Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Súperi Slovákov na MS 2021 sú známi. Šatan: Mimoriadne náročná skupina

Slovenskí hokejoví reprezentanti sa na budúcoročných MS predstavia v základnej A-skupine v Minsku, kde nastúpia proti Rusku, Švédsku, Česku, Švajčiarsku, Dánsku, Veľkej Británii a domácemu Bielorusku. V B-skupine v Rige sa stretnú Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Lotyšsko, Nórsko, Taliansko a Kazachstan. Zloženie skupín oznámila Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) na svojom webe.

20.05.2020 09:54 , aktualizované: 16:16
ČR SR Ostrava hokej MS20 štvrťfinále Slovensko... Foto: ,
Slovenským hokejistom predpovedajú najlepší draft NHL od roku 2004.
debata (1)

O nasadení do skupín rozhodoval aktuálny rebríček krajín, ktorý IIHF zverejnila pred mesiacom a reflektuje výsledky reprezentačných tímov na MS a ZOH za uplynulé štyri roky. Zvyčajne je známy po konci svetového šampionátu, ten tohtoročný vo Švajčiarsku sa však nemohol uskutočniť z dôvodu pandémie koronavírusu.

Slováci poskočili o jednu pozíciu

Slovenskej reprezentácii v renkingu patrí deviata priečka s 2835 bodmi, na čele je Kanada s 3470 b. V rebríčku sú započítané aj body za MS 2020, hoci sa neuskutočnili, pri bodovacom systéme do renkingu nemohla IIHF členským federáciám pripísať nuly. Preto vzala do úvahy nasadenie do jednotlivých turnajov v rámci MS na rok 2020 a na jeho základe pridelila body. Slováci vďaka tomu poskočili z desiatej pozície na deviatu.

"Zloženie skupín budúcoročných majstrovstiev sveta naznačuje, že pôjde o veľmi zaujímavý turnaj. Čaká nás mimoriadne náročná skupina v konkurencii Švédov, Čechov, Rusov či Švajčiarov. Určite však urobíme, čo bude v našich silách, aby sa nám podarilo postúpiť do štvrťfinále.

V porovnaní s tohtoročnou skupinou nastali nejaké zmeny v zložení, ale mierne sa zmenilo poradie v rebríčku IIHF a organizátor turnaja má k dispozícii možnosť tiež nejakú zmenu vykonať. Dnes je svetová skupina MS vyrovnaná. Proti každému súperovi musíme preto hrať naplno," povedal prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan na stránke hockeyslovakia.sk.

Vášeň. Žiadne hranice

Budúcoročné MS hostia podľa plánu spoločne Bielorusko s Lotyšskom, sprevádza ich oficiálny slogan v znení „Vášeň. Žiadne hranice“. Dejiskom „slovenskej“ A-skupiny bude Minsk aréna s kapacitou 15.086 divákov.

Po dianí v základnej fáze šampionátu sa v nej uskutočnia aj dva štvrťfinálové duely, oba semifinálové a rovnako oba medailové. Dejiskom MS bola už aj v roku 2014, vtedy však Slováci hrali v menšej Aréne Čižovka.

Dve zmeny oproti roku 2020

Lotyšská metropola Riga si zopakuje atmosféru MS prvýkrát od roku 2006, keď organizovala turnaj premiérovo a samostatne. Hrať v nej budú tímy B-skupiny, ktoré sa predstavia v Aréne Riga s kapacitou 10.300 miest.

Zloženie skupín schválila Rada IIHF počas videokonferencie. Oproti súperom na neodohratých MS 2020 sú v „slovenskej“ skupine iba dve zmeny, namiesto Kanady a Nemecka sa Slováci stretnú s Ruskom a Švajčiarskom. Presný rozpis stretnutí či informácie o predaji vstupeniek zatiaľ nie sú známe, IIHF ich postupne zverejní v najbližších týždňoch.

Zloženie skupín na MS 2021:

A-skupina /Minsk/: Rusko (2. v rebríčku IIHF), Švédsko (4), Česko (5), Švajčiarsko (8), SLOVENSKO (9), Dánsko (12), Bielorusko (13), Veľká Británia (19)

B-skupina /Riga/: Kanada (1), Fínsko (3), USA (6), Nemecko (7), Lotyšsko (10), Nórsko (11), Taliansko (15), Kazachstan (16)

Fasel na čele IIHF až do septembra 2021

O rok dlhšie ako plánoval bude na čele Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel. Sedemdesiatročný Švajčiar vedie svetový hokej od roku 1994 a v septembri 2020 mala IIHF zvoliť jeho nástupcu, no pandémia koronavírusu spôsobila odklad volieb o jeden rok.

„Kongres a voľby sa mali konať v septembri 2020, no odložíme ich o rok. Neveríme totiž, že do septembra bude možné bez obmedzení cestovať po svete,“ povedal Fasel pre ruskú agentúru Ria Novosti.

Prezident IIHF René Fasel. Foto: SITA, Branislav Bibel
René Fasel Prezident IIHF René Fasel.

Budúcoročný šampionát sa má konať od 7. do 23. mája 2021, IIHF však uvažuje o posune na skorší termín.

„Aktuálne je ťažké predpovedať, ako bude vyzerať nasledujúca sezóna. Otázne je, či budeme môcť hrať v októbri alebo až decembri. Budeme sa zaoberať otázkou posunu turnaja o dva týždne,“ prezradil Fasel pre Ria Novosti.

Pandémia koronavírusu v jari 2020 stála za zrušením väčšiny športových udalostí a majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji neboli výnimkou. Seniorský šampionát mužov sa mal hrať v máji vo švajčiarskych mestách Lausanne a Zürich.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti #MS 2021 v hokeji