Ach, tí Nemci! Slováci dostali lekciu z efektivity - aj zo 44:8 sa dá prehrať

Viete, ako sa povie, keď vám nevyjde všetko, na čo siahnete? Hovorí sa tomu deň blbec. Slováci jeho chuť okúsili na MS v Lausanne proti Nemecku. Prehrali 1:2 a ich postupová nádej sa scvrkla. Do štvrťfinále ich posunú už iba body zo zápasu proti Kanade.

17.05.2020 06:00
SR Košice MS2019 Hokej A Nemecko Slovensko Tatar Foto: ,
Tomáš Tatar (Slovensko) a vpravo nemecký brankár Mathias Niederberger počas zápasu.
debata (9)

Hokejová republika ožíva. Fiktívne

Vyťahujte zo skríň vlajky, obaľujte do národnej trikolóry spätné zrkadlá na autách, objednávajte si miesta v baroch. Alebo nie. Radšej si len počas nasledujúcich dní kliknite na portál Pravdy a sledujte, ako sa darí Slovákom na hokejových MS. Na tých fiktívnych.

O nich bude seriál, ktorý môžete počas najbližších dvoch týždňov sledovať na našich webových stránkach. Pokúsime sa vás držať v napätí a možno i trochu zabaviť. Slovenskoooo!

Všetky diely nájdete TU

Ak by hokejový boh existoval, proti Nemcom by nebolo o čom. Absolútna strelecká prevaha 44:8 však bola Slovákom tentoraz nanič. Na Mathiasa Niederbergera pálili ako v bitke pri Verdune, obzvlášť v 1. tretine ho mohli prekonať aspoň tri, či štyrikrát.

Namiesto toho prišlo otrepané nedáš – dostaneš.

Spomínate si ešte na meno Markus Eisenschmid? Áno, to je presne ten Nemec, ktorý sa vlani v Košiciach v záverečných dvoch minútach pričinil o šokujúci obrat proti Slovensku. Tentoraz po hrubej chybe Fehérváryho otvoril skóre. Pre Nemcov to bola iba druhá strela na bránku Denisa Godlu.

„Ak do dvanástej minúty máte na konte iba jeden zásah a inak tam stojíte ako soľný stĺp, chytá sa ťažko. Nebola to ťažká strela. Škoda jej,“ sypal si popol na hlavu pred televíznymi kamerami v prestávkovom rozhovore 25-ročný brankár.

Aj v prostrednej časti hry mali Slováci výrazne navrch. Odniesli si to však iba nemecké žrdky, ktoré trafili dovedna štyrikrát. Po Tatarovi ich dvakrát rozzvonil Kristián Pospíšil, do studeného železa trafil bombou od modrej aj Erik Černák.

„Čo na to povedať? Ani neviem, čo sme mali urobiť lepšie. Proti Nemcom to jednoducho nevieme,“ priznal útočník Montrealu. „O tyčkách sa mi bude zrejme aj snívať,“ dodal.

Slováci v 3. tretine síce zásluhou Skalického vyrovnali, tešili sa však iba 38 sekúnd. Eisenschmid ich druhým gólom v zápase rýchlo vrátil na zem. Následná hra bez brankára už vyrovnanie nepriniesla.

Situácia v skupine je nasledovná…

Slováci to už ani zďaleka nemajú vo vlastných rukách. Ak v utorok s Kanadou prehrajú, ich nádej na postup do štvrťfinále prakticky zmizne. Ťažko si totiž predstaviť, že by dosiaľ piati Česi nezdolali z dvoch nadchádzajúcich súperov – Dánsko, Nemecko – aspoň jedného.

Play off Slovensku zaručí jedine výhra nad obrovským favoritom. Každý iný výsledok bude znamenať, že o jeho osude sa rozhodne v iných zápasoch.

„Žiaľ, na podobnú situáciu sme si akosi zvykli. V posledných rokoch sa neustále spoliehame na pomoc súperov, tá však neprichádza. Vyhrať proti Kanade bude mimoriadne náročné. Škoda, mohli sme už mať pokoj,“ hľadal slová sklamaný tréner Ramsay.

„Ale budeme bojovať. Napokon, preto sme sem prišli,“ dodal kapitán Chára.

A-skupina, nedeľa: Švédsko – Veľká Británia 10:3, Nemecko – Slovensko 2:1.