Turnaj im nevyšiel. Slováci podľahli aj Nórom a skončili poslední

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali aj v druhom zápase na podujatí NaturEnergie Challenge 2019 vo švajčiarskom Vispe a obsadili posledné štvrté miesto. V piatkovom dueli o bronzovú pozíciu na turnaji podľahli Nórom 1:4.

13.12.2019 18:19 , aktualizované: 22:24
Ivan Ďatelinka, Branislav Konrád Foto: ,
Ivan Ďatelinka a Branislav Konrád sledujú gólovú radosť Nórov.
debata (30)

Zverenci Craiga Ramsayho doplatili na slabší vstup do stretnutia, keď im nevyšla úvodná tretina. V nej dvakrát inkasovali z hokejok Jörgena Karteruda s Jonasom Holosom a dvojgólové manko už nedokázali zmazať.

Marcel Haščák v druhom dejstve síce znížil, ale Slováci už ďalší presný zásah nepridali. Naopak, v tretej tretine definitívne zlomil ich odpor Thomas Valkvae Olsen a Karterud pridal poistku strelou do prázdnej bránky.

Zápas Slovensko - Nórsko na Švajčiarskom pohári Fotogaléria - 6 fotiek Všetky fotky
 Adam Liška v súboji s Nórom Jonasom Holosom.

Program NaturEnergie Challenge 2019 uzavrel večerný súboj o prvenstvo na turnaji. Švajčiari v ňom naplno využili výhodu domáceho prostredia a rozstrieľali olympijský tím Ruska 8:2.

V drese „Helvétov“ zažiaril štvorgólový obranca Romain Löffel, ku ktorému sa presnými zásahmi pridali Thomas Rüfenacht, Vincent Praplan, Alessio Bertaggia a Tristan Scherwey. Za hostí v závere iba skorigovali nepriaznivé skóre Oleg Pogorišnij s Alexandrom Dergačovom.

O 3. miesto:

Nórsko – Slovensko 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Góly: 4. Karterud, 11. Holos (Hoff), 54. Valkvae Olsen (Trettenes), 60. Karterud – 25. Haščák (Ivan)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Stricker (Švaj.), Salonen (Fín.) – Progin, Schlegel (obaja Švaj.), 1957 divákov
Nórsko: Arntzen – Holos, Kasastul, Krogdahl, Bull, Norstebo, Östby, Loken Pedersen – Reichenberg, Lindström, Karterud – Salsten, Trettenes, Valkvae Olsen – Hoff, K. Forsberg, Ronnild – Willman, Brekke Henriksen, Knold – Granholm, Solem
Slovensko: Konrád – Čerešňák, Ivan, Štajnoch, Kozák, Jánošík, Ďaloga, Koch, Ďatelinka – Marcel Haščák, L. Hudáček, Hecl – Skalický, A. Kollár ml., Zuzin – Krivošík, Puliš, Liška – Matoušek, Zigo, Vandas

Úvodná tretina bola jasne v réžii nórskych hokejistov, ktorí v nej dominovali na strely 14:3. Navyše, Slováci sa hneď na začiatku 4. min nevyhli zaváhaniu v rozohrávke. Obranca Patrik Koch poslal puk priamo na hokejku Jörgena Karteruda a ten zoči-voči Branislavovi Konrádovi nezaváhal.

Útočník Popradu predviedol vydarený blafák, po ktorom rozvlnil sieť. Nóri využili hernú prevahu aj na strelenie druhého gólu. V 11. min vypálil od modrej čiary bek Jonas Holos, jeden zo slovenských hráčov puk nešťastne tečoval a Konrád bol bezmocný.

V prostrednom dejstve sa obraz hry zmenil. Slováci boli od prvých sekúnd aktívnejší a v druhej dvadsaťminútovke prestrieľali súpera 11:2. Vyťažili z toho však len jediný gól. V 25. min dostal Marcel Haščák veľa priestoru pri mantineli, potiahol si puk bližšie k bránke a prudkou strelou švihom potvrdil formu z domácej Tipsport ligy.

Slováci túžili po vyrovnaní a patril im najmä záver tretiny. Dvakrát nebezpečne zakončoval Peter Zuzin a následne v presilovke strieľal príklepom tesne vedľa bránky Martin Štajnoch.

Branislava Konráda prekonáva Nór Jörgen Karterud. Foto: TASR, Martin Baumann
Branislav Konrád, Jörgen Karterud Branislava Konráda prekonáva Nór Jörgen Karterud.

Tretia časť hry bola charakteristická bojovnosťou na oboch stranách. Nóri pozorne bránili a slovenskí hokejisti sa nevedeli dostať do súvislého tlaku. Súpera síce zovreli v pasáži od 46. do 48. min v presilovej hre, ale ich strelecké pokusy skončili na Jonasovi Arntzenovi alebo mimo priestoru bránky.

Severanom boli v početnej výhode pri vylúčení Adama Jánošíka nebezpečnejší, pravidelne zamestnávali Konráda a dočkali sa odmeny tesne po návrate potrestaného hráča na ľad. V 54. min úspešne dorážal z tesnej blízkosti Thomas Valkvae Olsen. V poslednej sekunde stretnutia ešte napol sieť strelou do prázdnej bránky Karterud.

Craig Ramsay, tréner SR: „Som sklamaný z hry v prvej tretine. Boli sme pomalí. Potom sme pohyb zrýchlili, ale chýbalo nám viac streľby. Najmä v presilových hrách. My musíme hrať stále rovnako celých 60 minút a najmä musíme byť od začiatku koncentrovaní.“

Miroslav Šatan, generálny manažér SR: „Zdalo sa mi, že sme v prvej tretine neboli pripravení a Nóri nám ušli. Keď sme chceli so zápasom niečo urobiť, bolo už neskoro.“

Marcel Haščák, strelec jediného gólu Slovenska v zápase: „Mali sme dobrý začiatok, ale potom sme prestali hrať s pukom. V našej tretine bol chaos. To nás napokon stálo výsledok. Pri góle som mal možnosť vystreliť, našťastie som to trafil. Ale mal som ešte jednu šancu, keby som dal gól, mohol to byť iný zápas.“

Marek Hecl, útočník SR: „Prvá tretina bola slabá, nešli nám nohy, neviem, čo sa stalo. Potom sme doťahovali, ale nevyšlo to. Nebol to dobrý zápas z našej strany, nezaslúžili sme si vyhrať.“

Martin Štajnoch, obranca SR: „Celý zápas sme sa nevedeli dopracovať k šanciam. Nóri hrali jednoducho, vracali nám všetky puky naspäť do pásma, vznikali z toho situácie, na ktoré sme nevedeli reagovať.“

Finále:

Olympijský tím Ruska – Švajčiarsko 2:8 (0:2, 0:1, 2:5)
Góly: 53. Pogorišnij, 54. Dergačov – 8. Rüfenacht (Scherwey, Richard), 13. Löffel (P. Suter, Corvi), 30. Praplan (Egli, Ambühl), 47. Löffel (Untersander, Moser), 48. Bertaggia (Ambühl, Untersander), 50. Löffel (Praplan), 52. Löffel (Ambühl, Praplan), 60. Scherwey (Praplan)

30 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti #nórski hokejisti #Švajčiarsky pohár 2019