Česi odpovedali na zlý vstup gólovou smršťou. Francúzi potrápili Kanaďanov

Švédski hokejisti deklasovali vo štvrtkovom zápase bratislavskej B-skupiny MS Rakúsko 9:1.

16.05.2019 18:39 , aktualizované: 22:50
Jakub Vrána Foto: ,
Čech Vrána prekonáva lotyšského brankára Merzlikinsa.

Vybavené za 6 minút

Úradujúci majstri sveta mali expresný štart, v priebehu úvodných šiestich minút strelili tri góly a prakticky rozhodli o svojom víťazstve. Jedným z dvojice hlavných rozhodcov bol Slovák Peter Stano.

„Tri korunky“ si po tretej suverénnej výhre v rade upevnili priebežné tretie miesto v tabuľke. Rakúšania stále čakajú na prvý triumf na šampionáte.

Švédi nastúpili aj s novou posilou Landeskogom a kapitánovi Colorada stačilo iba pár sekúnd na to, aby sa strelecky presadil. Po prihrávke Lindholma skóroval už v 69. sekunde pri svojom prvom striedaní hneď z prvej strely na bránku.

Favorit sa naštartoval a v rýchlom slede pridal ešte dva góly, takže o víťazovi bolo v 6. minúte prakticky rozhodnuté. Rakúšania neboli schopní držať súperovo tempo, tobôž narúšať jeho strojové kombinácie.

Na 5:0 zvýšil A. Kempe, v druhej tretine sa Rasmussen dokonca presadil pri vlastnom oslabení. A to mohol outsider prehrávať aj vyšším rozdielom, nebyť skvelých zákrokov brankára Starkbauma.

Keď na začiatku tretej časti zvýšil Ekman-Larsson v presilovke na 8:0, zostala už len jediná otázka – či Rakúšania dokážu zabrániť potupnej desiatke. To sa im napokon podarilo, dokonca M. Raffl dosiahol čestný úspech.

Česi odpovedali gólovou smršťou

Česko zvíťazilo nad Lotyšskom 6:3. Favorit sa po pomalšom štarte v druhej tretine rozbehol, za 13 minút otočil skóre z 0:2 na 4:2 a v ďalšom priebehu už v pohode kontroloval vývoj. Dvomi gólmi a dvomi asistenciami prispel k výhre kapitán ČR Jakub Voráček, ktorému sa vo štvrtok ráno narodil syn Matěj.

Zverenci trénera Miloša Říhu si pripísali tretie víťazstvo na šampionáte a v bratislavskej B-skupine im patrí so ziskom 9 bodov štvrté miesto.

Česi, aj s novou posilou Faksom, pôsobili v úvode ospalým dojmom a nechali sa súperom zaskočiť. V 7. min. zužitkovali Lotyši dvojnásobnú početnú výhodu, keď rýchlu súhru zakončil do odkrytej časti bránky Indrašis. Říhovi zverenci nezobrali trest vážne a o sedem minút neskôr prehrávali už 0:2, keď v oslabení dovolili poľahky stredom obrany prejsť Darzinšovi.

Až tento moment ich prebral z hernej letargie. Na začiatku 2. tretiny Bičevskis tvrdo atakoval Řepíka pri mantineli a dostal vyšší trest plus do konca zápasu. Česi prakticky celých 5 minút odohrali v útočnom pásme, zovreli súpera do klieští, no ten s vypätím všetkých síl odolal.

V 25. min. už Řepík dvíhal ruky nad hlavu, ale opakovaný záber ukázal, že Merzlikins so šťastím zastavil puk betónmi ešte pred bránkovou čiarou. Favorit sa dočkal o minútu neskôr, keď Hronek z prvej prepálil Merzlikinsa, puk sa do siete odrazil od brankárovej masky.

Český tlak sa stupňoval, v polovici zápasu ešte Kubalík netrafil úplne odkrytú bránku, no vzápätí už Kovář prízemnou strelou vyrovnal. Obrat zavŕšili kapitán Voráček a Vrána, ktorý pohotovo zasunul odrazený puk za Merzlikinsa.

Lotyši už v treťom dejstve nenašli sily na zvrat. Favorit dokázal ešte zvýrazniť náskok zásluhou Simona, následne súper znížil ďalším presilovkovým zásahom Darzinša. Záverečné slovo mal čerstvý dvojnásobný otec Voráček, ktorý korunoval svoj výborný výkon gólom do prázdnej bránky.

B-skupina (Bratislava)

Švédsko – Rakúsko 9:1 (5:0, 2:0, 2:1)
Góly: 2. Landeskog (E. Pettersson, Lindholm), 3. Krüger (Lindblom), 6. Nylander (Wennberg, Hörnqvist), 8. Larsson (Nylander), 15. A. Kempe (Lander, Ekholm), 30. Rasmussen (Krüger), 34. Lindholm (Landeskog, E. Pettersson), 43. Ekman-Larsson (Wennberg, Hörnqvist), 46. E. Pettersson (Lindholm, Landeskog) – 48. M. Raffl (Hofer, Schlacher). Rozhodovali: Iverson (Kan.), STANO (SR) – Dalton (V.Brit.), Sormunen (Fín.), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 8386 divákov.

Švédsko: Lundqvist – Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Ekholm, Gustafsson, M. Pettersson, Hägg – Hörnqvist, Wennberg, Nylander – Lindholm, E. Petersson, Landeskog – Eriksson, Lander, A. Kempe – Rasmussen, Krüger, Lindblom – M. Kempe
Rakúsko: Starkbaum – Pallestrang, Heinrich, Unterweger, Schumnig, Schlacher, Wolf, Peter, Strong – T. Raffl, Herburger, Schneider – Hofer, Baumgartner, M. Raffl – Haudum, Rauchenwald, Zwerger – Ganahl, Hundertpfund, Cijan

Česko – Lotyšsko 6:3 (0:2, 4:0, 2:1)
Góly: 26. Hronek (Voráček), 32. Kovář (Palát, Zámorský), 38. Voráček (Simon, Hronek), 39. Vrána (Faksa, Gudas), 46. Simon (Voráček, Frolík), 59. Voráček (Frolík, Simon) – 7. Indrašis (Darzinš, Cibulskis), 14. Darzinš (Balcers, Cibulskis), 56. Darzinš (Cibulskis). Rozhodovali: Gouin (Kan.), Tufts – Oliver (obaja USA), Goľjak (Biel.), vylúčení: 7:2 na 2 min., navyše Bičevskis 5 min. + DKZ za úder do oblasti hlavy a krku, Darzinš (obaja Lot.) 5 min. + DKZ za napadnutie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 9084 divákov.

Česko: Bartošák – Hronek, Musil, Rutta, Moravčík, Gudas, Kolář, Sklenička, Zámorský – Voráček, Simon, Frolík – Vrána, Faksa, Palát – Řepík, Kovář, Kubalík – H. Zohorna, T. Zohorna, Jaškin
Lotyšsko: Merzlikins – Freibergs, Sotnieks, Kulda, Cibulskis, Galvinš, Balinskis, Zile – Darzinš, Indrašis, Rih. Bukarts – Balcers, Meija, Blugers – Rob. Bukarts, Batna, Keninš – Marenis, Bičevskis, Dzierkals – Gegeris

Francúzi nepustili perie lacno

Kanada zvíťazila vo štvrtok vo svojom štvrtom zápase A-skupiny na MS v Košiciach nad Francúzskom 5:2. O svojom víťazstve rozhodla už v prvej tretine, v ktorej odskočila súperovi na trojgólový rozdiel.

Francúzi síce v tretej tretine zdramatizovali duel, ale favorit si napokon triumf poistil ďalšími dvoma gólmi. V priebežnej tabuľke je Kanada na druhej priečke košickej A-skupiny, na konte má 9 bodov. Francúzom patrí 7. priečka so ziskom jedného bodu.

Francúzi nastúpia na ďalší zápas v piatok od 16.15 proti Slovensku, Kanada si v sobotu v rovnakom čase zmeria sily s Nemeckom.

Kanaďania nastúpili do zápasu s cieľom rozhodnúť hneď v úvode a tento scenár sa im darilo napĺňať. Francúzov drvili rýchlymi kombináciami a po prvej dvadsaťminútovke viedli po góloch Anthonyho Manthu, Darnella Nurseho a Anthonyho Cirelliho 3:0.

V druhej tretine náskokom uspokojený favorit nebúšil do súpera až s takou vervou, ale kvalitatívny rozdiel medzi oboma súpermi bol viditeľný. Zápas sa zdramatizoval v treťom dejstve. Damien Fleury a Anthony Rech prekonali Cartera Harta a Kanaďanom začalo v tom momente prihárať.

Potom však Mantha svojim druhým gólom v zápase vrátil pokoj do radov „javorových listov“, o dve minúty neskôr pridal gólovú poistku Mark Stone.

Dáni v derby neprekvapili

Fíni zvíťazili nad Dánmi 3:1. Severské derby sa po vlažnom začiatku hralo podľa nôt Suomi, zverenci trénera Jukku Jalonena si pripísali tretí triumf na šampionáte. V tabuľke im patrí s desiatimi bodmi druhé miesto za vedúcim Nemeckom, na ktoré strácajú dva body.

Severské derby nebolo v prvej tretine v žiadnom kontraste s polohou oboch krajín. Bolo chladné s minimom šancí. Viac ich mal favorit z Fínska, najmä strela Nika Mikkolu z ľavej strany volala po góle. Otvoriť skóre mohli Fíni aj v presilovej hre v 16. minúte, ale ani v tomto prípade puk v sieti neskončil.

Po prestávke mali možnosť zahrať si presilovku aj Dáni a tí už s ňou naložili lepšie. Treba však poznamenať, že zverenci Heinza Ehlersa pri nej mali aj kus potrebného šťastia. Strela od modrej čiary najskôr zasiahla do tváre Atteho Ohtamu, puk sa poodrážal kade – tade, ale do siete ho napokon upratal Morten Madsen.

Radosť Dánov netrvala dlho, v 26. minúte sa o slovo brilantným spôsobom prihlásil fínsky talent Kaapo Kakko. Svoj únik zakončil po oklamaní obrancu i brankára nádherne a vyrovnal. Fíni potom mali aj ďalšie šance, ale ujala sa až strela Sakariho Manninena v 34. minúte.

Dahm potom predviedol skvelé zákroky a držal Dánov nad vodou. V treťom dejstve však opäť Kakko v 51. minúte vystrelil a Harri Pesonen jemným tečom pridal tretí gól Suomi.

A-skupina (Košice)

Kanada – Francúzsko 5:2 (3:0, 0:0, 2:2) Góly: 9. Mantha (Theodore, Severson), 11. Nurse (Marchessault, Dubois), 17. Cirelli (Couturier, Reinhart), 49. Mantha, 51. Stone (Marchessault) – 37. Fleury (Chakiachvili, Guttig), 43. Rech. Rozhodovali: Ohlund (Švéd.), Reneau (USA) – Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 4519 divákov.

Kanada: Hart – Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Myers, Theodore – Stone, Dubois, Marchessault – Reinhart, Couturier, Cirelli – Mantha, Turris, McCann – Joseph, Strome, Jost – Bertuzzi, Henrique
Francúzsko: Hardy – Chakiachvili, Thiry, Gallet, Hecquefeuille, Dame-Malka, Manavian, Janil – Perret, Ritz, Valier – Bozon, Claireaux, Fleury – Treille, Texier, Rech – Leclerc, Guttig, Bertrand

Fínsko – Dánsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 26. Kakko (Lehtonen), 35. Manninen (Rajala, Lehtonen), 52. Pesonen (Kakko) – 22. Madsen (Nicklas Jensen, M. Lauridsen). Rozhodovali: Gofman (Rus.), Bjork (Švéd.) – Hancock (USA), Kaderli (Švajč.), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4812 divákov.

Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kiviranta, Luostarinen, Savinainen – Anttila, Tyrväinen, Sallinen
Dánsko: Dahm – O. Lauridsen, M. Lauridsen, Lassen, Aabo Jensen, Nich. Jensen, O. Larsen, Bruggisser – Bödker, Regin, Russel – Storm, Madsen, Nick. Jensen – Bau Hansen, J. Jensen, Meyer – Poulsen, Jakobsen, Olesen – From

TV Pravda: Čo hovorí Radoslav Hecl na zlyhanie proti Nemecku? Prehrali sme si podľa neho zápas sami? Je to mentálnou nezrelosťou tímu? Kto má na prehre najväčší podiel viny? Verí aj naďalej v postup do štvrťfinále? Pozrite si ďalšie vydanie relácie Príklep z dielne TV Pravda.
Video
Viac na túto tému: #MS 2019 v hokeji #kanadskí hokejisti #švédski hokejisti #fínski hokejisti #francúzski hokejisti #rakúski hokejisti #dánski hokejisti