Česi i Fíni s prvými prehrami. Ruská mašina funguje

Česko zaznamenalo na majstrovstvách sveta 2019 prvú prehru. Vo svojom treťom zápase B-skupiny prehralo s Ruskom jednoznačne 0:3.

13.05.2019 18:33 , aktualizované: 23:32
Rusko, radosť, Patrik Bartošák Foto: ,
Rusi oslavujú gól v sieti českého brankára Patrika Bartošáka.
debata (14)

Skvelí v ofenzíve, solídni vzadu. Veľké tímy potrebujú čas, aby sa rozohrali, zvykne sa hovoriť. O hviezdami nabitom ruskom mužstve obzvlášť. Tento rok je však výnimkou potvrdzujúcou pravidlo.

Zborná v súboji dvoch parádne rozbehnutých tímov B-skupiny vygumovala Čechov. V každej tretine strelila po jednom góle – postupne Sergej Andronov, Nikita Gusev a Nikita Zajcev – a brankár Andrej Vasilevskij mohol oslavovať prvé čisté konto na šampionáte.

Rusi nadviazali na víťazstvo 5:2 nad Nórskom a 5:0 s Rakúskom. Vďaka tomu sú lídrami bratislavskej skupiny. Majú deväť bodov a vynikajúce skóre 13:2.

Čechom sa nepodarilo prekvapiť ďalšieho ašpiranta na zlato. Po výbornom výkone a výhre nad obhajcami zlata zo Švédska 5:2 a deklasovaní Nórov, sa museli skloniť pred lepším mužstvom.

„Mali sme dostatok šancí, ale nedokázali sme ich využiť. Je to škoda, lebo sme mohli zápas zdramatizovať. V našej obrane bolo priveľa dier, ktoré sme nedokázali zalepiť. Musíme sa smerom dozadu zlepšiť. Máme však šesť bodov, čo nie je zlé,“ hodnotil v mixzóne pre RTVS kapitán Česka Jakub Voráček.

Prvé stretnutie po narodení syna Damiana odchytal Patrik Bartošák. Za hlavnú príčinu českého neúspechu označil jeho konkurenta v súperovej bránke Andreja Vasilevského.

„Bol fantastický a nedovolil nám ani trošku zdramatizovať zápas. Rusi sú veľmi šikovní. Niekedy podľa mňa nezmyselne dohrávali niektoré situácie, ale sú kombinačne silní. Proti takto silnému súperovi som možno ešte nikdy nehral,“ vyjadril sa český gólman.

Švédi rozrdvili Nórov 9:1. V bratislavskej B-skupine sa vyšvihli v tabuľke zo štvrtého na druhé miesto.

Zápas sa pre Nórov nemohol skončiť dobre po tom, ako inkasovali už v 39. sekunde. Švédi sa potom pozvoľna rozbehli a ich parný valec prešiel po súperovi v druhej tretine. V treťom dejstve sa suverén vo všetkých herných činnostiach nad svojím susedom zmiloval.

B-skupina

Rusko – Česko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 14. Andronov (Chafizullin, Nesterov), 33. Gusev (Kučerov), 60. Zajcev. Rozhodovali: Iverson (Kan.), STANO (SR) – Sormunen (Fín.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 9085 divákov.

Rusko: Vasilevskij – Sergačov, Nesterov, Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov – Dadonov, Malkin, Grigorenko – Barabanov, Kuznecov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, Gusev – Telegin, Andronov, Kovaľčuk Česko: Bartošák – Hronek, Kolář, Rutta, Moravčík, Gudas, Sklenička, Musil – Voráček, Simon, Frolík – Vrána, Chytil, Palát – Řepík, Kovář, Kubalík – H. Zohorna, T. Zohorna, Jaškin.

Nórsko – Švédsko 1:9 (0:3, 0:5, 1:1)
Góly: 52. Trettenes (Valkvä Olsen) – 1. Wennberg (Nylander), 7. Hörnqvist (Ekman-Larsson, Nylander), 19. Nylander (Wennberg), 22. A. Kempe (Lander), 26. Hörnqvist (Ekman-Larsson, Larsson), 27. M. Kempe (Lander, Gustafsson), 30. Wennberg (Nylander), 39. Eriksson (Lindholm, E. Petersson), 58. Lindblom (Nylander, Lander). Rozhodovali: Gofman (Rus.), Schukies (Nem.) – Hancock (USA), Leermakers (Hol.), vylúčení: 4:3 na 2 min., navyše 44. Lindblom 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8850 divákov

Nórsko: Haukeland (26. Holm) – Holös, Lesund, Espeland, Bonsaksen, Nörstebö, Johannesen, Bull – Thoresen, Olimb, Olden – Valkvä Olsen, Haga, Trettenes – Martinsen, Lindström, Röymark – Forsberg, Reichenberg, Roest. Švédsko: Markström – Larsson, Ekman-Larsson, Gustafsson, Ekholm, M. Pettersson, Hägg – Hörnqvist, Wennberg, Nylander – Lindholm, E. Petersson, Lindblom – A. Kempe, Lander, Eriksson – Rasmussen, Krüger, M. Kempe

Premiérovo padli aj Fíni

Hokejisti USA zvíťazili v pondelňajšom šlágri košickej A-skupiny MS nad Fínskom 3:2 po predĺžení. O dvoch bodoch zámorského tímu rozhodol v 64. minúte Dylan Larkin. Fíni v zápase stiahli manko 0:2, napokon si však pripísali prvú prehru na MS.

Tón zápasu udala už 1. minúta, v ktorej Skjei prestrelil Vehviläinena. Oba tímy hrali vo vysokom nasadení, v úvodnej tretine však boli nebezpečnejší Američania. V 11. minúte Gaudreau lišiacky nastrelil Vehviläinena z ostrého uhla a zvýšil na 2:0. Z podobnej pozície sa v 20. minúte trafil aj Pesonen – 2:1.

Aj druhá časť bola o obojstranne rýchlych akciách, ktorým však často chýbalo nebezpečné zakončenie. Aj na konci 2. tretiny skórovali Fíni, keď Ojamäki zblízka prestrelil Schneidera – 2:2.

V tretej časti bola hra najmä o obojstrannom vyčkávaní na chybu súpera. Tie síce aj viackrát prišli, no napriek viacerým zaujímavým situáciám pred oboma bránkami gól nepadol. O víťazovi napokon rozhodlo predĺženie, v ktorom Vehviläinena prestrelil Larkin.

A-skupina

USA – Fínsko 3:2 pp (2:1, 0:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 1. Skjei (DeBrincat, Eichel), 11. Gaudreau (Eichel), 64. Larkin (Q. Hughes) – 20. Pesonen (Manninen, Koivisto), 40. Ojamäki (Manninen, Kaski). Rozhodovali: Romasko (Rus.), Hribik – Ondráček (obaja ČR), Lazarev (Rus.), vylúčení: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 7060 divákov.

USA: Schneider – Suter, Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin – DeBrincat, Larkin, Kane – Gaudreau, Eichel, Kreider – Van Riemsdyk, J. Hughes, Keller – Ryan, Glendening, White Fínsko: Vehviläinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Kuusela, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Ojamäki, Luostarinen, Savinainen – Anttila, Lammikko, Sallinen
14 debata chyba
Viac na túto tému: #ruskí hokejisti #Českí hokejisti #fínski hokejisti #hokejisti USA