Nóri poslali Kórejčanov o kategóriu nižšie, Kanada je po vydretej výhre vo štvrťfinále

Hokejisti Kórejskej republiky zostúpili do A-skupiny I. divízie MS. V záverečnom vystúpení v základnej B-skupine svetového šampionátu prehrali v Herningu s Nórskom 0:3 a pri svojej premiérovej účasti medzi elitou nezískali ani bod s výrazne pasívnym skóre 4:48. Na istotu záchrany potrebovali vyhrať nad Nórmi v riadnom hracom čase.

14.05.2018 18:50 , aktualizované: 23:05
Kim Won-džun Foto: ,
Sklamaný kórejský obranca Kim Won-džun po prehre s Nórskom.

Čisté konto si pripísal so 17 zákrokmi nórsky brankár Lars Haugen a jeho tím obsadil v skupine konečné siedme miesto so šiestimi bodmi.

B-skupina (Herning):

Kórejská republika – Nórsko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

• Góly: 14. Lindström (M. Olimb, Espeland), 47. Valkvae Olsen (Bastiansen, Espeland), 51. Holos (K. A. Olimb, Thoresen). Rozhodcovia: Iverson (Kan.), Kaukokari (Fín.) – Goljak (Biel.), McCrank (Kan.), vylúčení: 6:1 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 3330 divákov
  • Kórea: Dalton – Kim Won-džun, Young, Regan, I Don-ku, Seo Jeong-džun, Plante, O Hjun-ho – I Čchong-hjon, Kim Ki-sung, Kim Sang-wu – Radunske, Čcho Min-ho, Swift – Pak Čin-gjo, An Čin-hi, Pak Wu-sang – Šin Sang Wu, I Jung-jun, Šin Sang-Hun – Kim Won-džung
  • Nórsko: Haugen – Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Sörvik, Espeland, Sveum – K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström – Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten – Thoresen, Forsberg, Trettenes – Kristiansen, Roest, Röymark – Hoff

Existenčný duel odštartovali Kórejčania bez rešpektu. Po štyridsiatich sekundách vybojovali presilovku, ktorú po nahodení Regana od modrej aj bleskovo zužitkovali. Nórski tréneri však využili „challenge“ a arbitri gól po dlhej porade neuznali pre nedovolené postavenie hráča v bránkovisku.

Severania sa do prvej vážnejšej šance dostali až v 10. minúte, ale Ken Andre Olimb sa nepresadil. O štyri minúty neskôr už však Lindström v presilovke z prvej prestrelil Daltona a Nóri viedli 1:0.

Druhá tretina priniesla veľmi málo vzruchu, skôr taktický boj bez vylúčení a s minimom šancí na oboch stranách. Kórejčania sa ťažko presadzovali cez kompaktnú defenzívu súpera, na konci prostrednej časti mohli inkasovať, no Dalton zachránil pred Röymarkom.

Aktívnejší Nóri pridali gólovú poistku v 47. minúte, keď Bastiansen obkorčuľoval bránku a úplne voľný Valkvae Olsen trafil odkrytú bránku – 0:2. Odpor Kórejčanov definitívne zlomil presný zásah Holösa od modrej čiary na 3:0 desať minút pred koncom v presilovej hre.

Kanada sa vytrápila s Lotyšskom

Hokejisti Kanady nebodovali naplno v druhom zápase po sebe, celkovo v treťom na MS v Dánsku. Hráčov Lotyšska zdolali 2:1 až po predĺžení v pondelkovom stretnutí B-skupiny v Herningu. Napriek rozpačitému výkonu si „javorové listy“ zaistili postup do štvrťfinále.

O prienik medzi najlepších osem tímov šampionátu ešte v utorok zabojujú Lotyši vo vzájomnom súboji s Dánmi. Bližšie majú k postupu Dáni, ktorí sú aktuálne na štvrtom mieste o bod pred Lotyšmi. Duel mal aj slovenského zástupcu v podobe druhého čiarového rozhodcu Petra Šefčíka.

Obhajcovia strieborných medailí Kanaďania si utorok zahrajú proti Nemcom, teoreticky ešte môžu poskočiť na 2. miesto v „béčku“.

Kanadskí hokejisti sa tešia po víťazstve nad... Foto: SITA/AP, Petr David Josek
Kanada, hokej, radosť Kanadskí hokejisti sa tešia po víťazstve nad Lotyšskom.

Kanaďania vstúpili do zápasu podľa očakávaní a už po necelých troch minútach viedli. Mladý útočník New Yorku Islanders Anthony Beauvillier využil zmätok pred bránkou Lotyšov, uplatnil zámorský dôraz a doklepol puk za bránkovú čiaru zmäteného brankára Kristersa Gudlevskisa. Potom však „javorové listy“ stratili dych. Lotyšsko zodpovedne bránilo a Kanade chýbala efektivita.

Výsledkom bol vyrovnávajúci gól rovnako iba 20-ročného obrancu Kristiansa Rubinsa – jeho strela od modrej čiary prepadla cez klbko hráčov, a aj vďaka teču, zaskočila gólmana Darcyho Kuempera. Tlak Kanady nepriniesol ovocie a duel dospel do predĺženia, kde po 36 sekundách ukázal Connor McDavid svoju extratriedu. Na dvakrát a navyše zo vzduchu rozhodol o druhom bode pre Kanadu.

Kanada – Lotyšsko 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

• Góly: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) – 42. Rubins (Roberts Bukarts, Blugers)
  • Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reneau (USA), Wehrli (Švaj.) – Malmqvist (Švéd.), ŠEFČÍK (SR), 2966 divákov
    • Kanada: Kuemper – Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, Nurse, Murray, Chabot – Bailey, O'Reilly, Schwartz – Schenn, McDavid, Nugent-Hopkins – Jost, Horvat, Eberle – Pageau, Barzal, Beauvillier
  • Lotyšsko: Gudlevskis – Galvinš, Cibulskis, Siksna, Sotnieks, Rubinš, Freibergs, Zile – Redlihs, Džerinš, Indrašis – Keninš, Abols, Balcers – Blugers, Rob. Bukarts, Rih. Bukarts – Razgals, Jevpalovs, Pavlovs – Meija