Česi hrajú ako dobre namazaný stroj. So Švédmi prehrávali 0:2, zápas otočili

Hokejisti Ruska druhýkrát zvíťazili v rámci moskovskej základnej A-skupiny na domácom svetovom šampionáte. Výber hostiteľskej krajiny zdolal v pondelkovom zápase Lotyšov 4:0.

09.05.2016 18:00 , aktualizované: 21:44
debata (14)
Ruský fanúšik na zápase Lotyšska proti Rusku. Foto: Reuters, MAXIM SHEMETOV
Rusko, fanúšik Ruský fanúšik na zápase Lotyšska proti Rusku.

Po bezgólovej úvodnej tretine otvoril skóre duelu v 21. min Artemij Panarin, o sedem minút neskôr rozjasal ruských fanúšikov Jevgenij Dadonov. V záverečnej časti hry spečatili triumf „zbornej“ Vadim Šipačov a Panarin. Šipačov získal tri kanadské body, Panarin mal bilanciu 2+2.

Parádny český obrat a skok na čelo A-skupiny

Tretie víťazstvo z rovnakého počtu vystúpení na 80. majstrovstvách sveta v Rusku si pripísali českí hokejisti. Po Rusoch (3:0) a Lotyšoch (4:3 po nájazdoch) zdolali aj nebezpečných Švédov, keď otočili z 0:2 na 4:2. Českým hrdinom bol Michal Birner, autor tretieho aj štvrtého gólu. Česi sa dostali na čelo moskovskej A-skupiny s 8 bodmi z troch zápasov. Švédi utrpeli prvú prehru na šampionáte a s 5 bodmi sú tretí.

Švédi od 10. min viedli zásluhou Roberta Roséna, ktorý využil presilovú hru. Česi pykali za chybu striedačky, keď mali na ľade príliš veľa hráčov. Druhý švédsky úder bol pre Čechov ešte tvrdší. Osem sekúnd pred koncom prvej tretiny ušli v oslabení dvaja švédski hráči a Martin Lundberg bekhendovým blafákom zvýšil na 2:0. V druhej tretine prišiel parádny český obrat, ktorý zrejme nečakali ani oni sami.

V 23. min Roman Červenka ešte neuspel proti Jacobovi Markströmovi, ale o štyri minúty neskôr už David Pastrňák znížil na 1:2. Ešte nie 20-ročný mladík z Bostonu strelil svoj prvý gól na šampionáte, pritom na nedeľňajšom tréningu chýbal pre zranenie. V 34. min už bolo vyrovnané, keď Jan Kovář nechytateľne tečoval strelu Jakuba Jeřábka od modrej – 2:2.

Česká radosť v zápase proti Švédsku. Foto: SITA/AP
Česko, hokej Česká radosť v zápase proti Švédsku.

Priebežný český obrat dokonal v 38. min Michal Birner, a navyše, v oslabení. Útočník majstrovského Liberca sa blysol parádnou individuálnou akciou a trafil pod hornú žŕdku švédskej bránky. Gól musel ešte odobriť videorozhodca. V tretej tretine v 55. min opäť Birner poistil český náskok na 4:2. Vzápätí Švédi odvolali brankára, ale bez úspechu. Na druhej strane mohol Kovář pridať piaty gól Čechov, ale tesne minul prázdnu bránku.

Na Švédsko najbližšie čaká 11. mája od 19.15 h nováčik z Kazachstanu, Česko má až dva dni voľna, 12. mája od 15.15 h si Vůjtkovi zverenci zmerajú

sily s Nórmi.

A-skupina:

Švédsko – Česko 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)

Góly: 10. Rosén (Gustafsson, Wennberg), 20. Lundberg (Sjögren) – 27. Pastrňák (Červenka, Jeřábek), 34. Jan Kovář (Jeřábek, Birner), 38. a 55. Birner
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia 1:1, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Sidorenko (Biel.) – McIntyre (USA), Otmakov (Rus.)

Lotyšsko – Rusko 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Góly: 21. Panarin (Daciuk), 28. Dadonov (Šipačov, Panarin), 48. Šipačov (Panarin, Dadonov), 58. Panarin (Čudinov, Šipačov)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše Jemelin (Rus.) 5+DKZ za podrazenie, presilovky: 0:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Fonselius (Fín.), Wehrli (Švaj.) – Nieminen (Fín.), Pihlblad (Švéd.)