Praha a Ostrava sa stali príjemnými hostiteľskými mestami MS, návštevníkom z celého sveta pripravili kultivované prostredie, za čo počúvali počas podujatia i na jeho konci slová uznania. Čím upútal tohtoročný svetový šampionát?
Najnavštevovanejší. Po takomto prívlastku túži každá organizátorská krajina. Česku vzal prvenstvo v návštevnosti z roku 2004 vlani bieloruský Minsk – s počtom divákov 640 044. Praha a Ostrava toto číslo prekonali, posunuli hranicu nad 700-tisíc divákov. Pražská O2 Aréna patrí s kapacitou nad 17 000 divákov k najväčším v Európe, sympaticky jej sekundovala i ostravská ČEZ aréna. Nemalý podiel na rekorde majú i fanúšikovia zo Slovenska, ktorí zaplnili hľadisko v zápasoch reprezentácie s dvojkrížom na hrudi.
„Slováci boli pre ostravskú návštevnosť požehnaním, každé dejisko malo svoj domáci tím,“ tešilo organizátorov. Ocenil ich aj René Fasel, prezident Medzinárodnej hokejovej federácie: „Motto turnaja Musíte to vidieť zblízka sa naplnilo. Návštevníci si v súlade s ním užívali šampionát. Prišli z celého sveta, vypili síce veľa piva, ale nebol žiaden problém, bitka či potýčka.“
Fenomén Jaromír Jágr. Vynikajúci český útočník, najproduktívnejší Európan v NHL, dal neoficiálne zbohom českej reprezentácii pred rokom, avšak v jeho prípade viac než u kohokoľvek platí – nikdy nehovor nikdy. Výbornými výkonmi potvrdil, že aj v 43 rokoch, 25 rokov po jeho premiére v národnom tíme Československa (!), stále patrí k ťahúňom českého národného tímu. Mágia majiteľa čísla 68 na drese vzbudzuje výnimočný obdiv i rešpekt. Aj keď tvrdil, že o tom, či sa pripojí k národnému tímu, sa rozhodne až po návrate z NHL do Česka, dalo sa tušiť, že povie áno.
„V závere základnej časti NHL som sa cítil veľmi dobre. Zhodil som pár kíl, pred šampionátom som sa pripravoval dvojfázovo,“ vysvetľoval svoju hernú pohodu. Mal výrazný podiel na postupe Česka do semifinále, dvoma gólmi prispel k dôležitému víťazstvu nad Fínskom vo štvrťfinále. V Prahe zožal najväčší aplauz zo všetkých.
Gólostroj Kanady. Kolíska hokeja poslala do Prahy vynikajúco poskladaný výber na čele s hviezdnym útočníkom Sidneym Crosbym v pozícii kapitána i štyrmi jednotkami draftu NHL. Tréner Todd McLellan mal v každom zo štyroch útokov nebezpečného zakončovateľa. Jeho zverenci prešli základnou skupinou bez straty bodu. Vo štvrťfinále rozdrvili Bielorusko 9:0, z krajana Kevina Lalanda v jeho bránke spravili nešťastného štatistu.
V semifinále proti Česku sa síce dostali pod dovtedajší, takmer sedemgólový priemer na zápas (vyhrali 2:0), no zaokrúhlili počet strelených gólov na 60, čo predstavuje 6,6 góla na stretnutie. Pred finálovým zápasom (skončil sa po uzávierke) dominovali v tabuľke produktivity. V prvej desiatke boli piati (Jason Spezza, Taylor Hall, Jordan Eberle, Matt Duchene, Brent Burns), pričom do prvej štvorky nepustili nikoho.
Finále snov Kanada – Rusko. Sidney Crosby versus Jevgenij Malkin. Zo spoluhráčov z Pittsburghu sa stali veľkí rivali. Dve ikony svetového hokeja narazili na seba ako opory svojich reprezentácií, hokejových veľmocí v ostrosledovanom súboji o zlato. Rusov, obhajcov titulu, posilnil od semifinále Alexander Ovečkin, ďalšie hviezdne útočné eso, vynikajúcich hokejistov mali oba tímy. Kanada netajila hlad po titule, na medailu čakala od roku 2009, keď vo finále podľahla – Rusku, na zlato ešte dlhšie – od roku 2007.
Rusi do finále prešli po náročnom súboji proti USA – podľa výsledku 4:0 hladko, no podľa priebehu najmä vďaka vynikajúcemu výkonu brankár Sergeja Bobrovského. Dve tretiny držal spoluhráčov nad vodou, v tretej sa útočníci Ruska prebudili. „Bobrovskému by sme mali postaviť sochu,“ pochválil najlepšieho hráča stretnutia Vladislav Treťjak, bývalý vynikajúci brankár, šéf Ruskej hokejovej federácie.
Neúspešná rozlúčka Vladimíra Vůjteka. To je hlavný motív zo slovenského pohľadu. Mala byť krajšia, konštatoval sympatický 68-ročný český kouč i jeho zverenci. Slováci však po rozpačitých výkonoch nepostúpili z ostravskej B-skupiny do vytúženého štvrťfinále, deviate miesto bolo sklamaním. Najmä Vůjtek sa chcel po štvorročnom pôsobení na lavičke slovenského národného tímu rozlúčiť doma krajšie; Klimkovice, kde sa narodil a žije, sú satelitom Ostravy.
Do histórie sa zapísal nečakaným striebrom z MS 2012 v Helsinkách a priamym postupom na olympijský turnaj do Soči 2014. Tam však dosiahol najhorší výsledok – Slovensko skončilo predposledné na 11. mieste. Lepšou správou je, že reprezentácia si zabezpečila miestenku na olympijský turnaj 2018 a svetový šampionát 2019 opäť bude hostiť Bratislava a Košice.