Skvelý Rinne. Obral Lašáka o rekord

Fínsky hokejový brankár Pekka Rinne prekonal novodobý rekord v počte minút bez inkasovaného gólu na majstrovstvách sveta, ktorý doteraz od roku 2004 držal Ján Lašák.

11.05.2015 18:04
Pekka Rinne Foto: ,
Pekka Rinne.

Fínska jednotka neinkasovala v troch predchádzajúcich dueloch za sebou a zatiaľ nevyťahovala puk zo siete ani v prvých dvoch tretinách pondelkového súboja proti Bielorusku.

Jej séria bez inkasovaného gólu trvá už 233:41 min, naposledy ju prekonal ešte v prvom vystúpení na šampionáte Američan Nick Bonino. Odvtedy je Rinne nepriestrelný, aj keď Fíni ešte raz inkasovali v zápase s USA. Hendricks však skóroval vtedy do prázdnej bránky, čo neovplyvnilo štatistiky fínskeho gólmana. Ak by sa počítal aj tento zásah, Rinneho séria by trvala 222:38 min.

V časoch začiatkov MS boli série bez inkasovaného gólu oveľa dlhšie. Rekord drží Brit narodený v Kanade Jimmy Foster, ktorý na MS 1937 neinkasoval celkovo 348 minút. V roku 1931 neprekonali strelci Kanaďana Arta Putteeho počas celého šampionátu, v šiestich súbojoch sa jeho séria natiahla na 270 minút. Vtedy sa zápasy hrali na 3×15 minút.

Po druhej svetovej vojne v roku 1948 na olympijskom turnaji v St. Moritzi, ktorý bol zároveň aj svetovým šampionátom, neinkasoval Kanaďan Murray Dowey 225:25 min. V modernej ére patril rekord jedenásť rokov Jánovi Lašákovi. Dlhoročná slovenská jednotka v Ostrave 2004 nevyťahovala puk zo siete 206:26 min.

Fíni vzali Slovensku aj ďalší novodobý rekord, od piateho gólu Američanov do prázdnej bránky neinkasovali už 282 minút a 38 sekúnd. V roku 2004 v Ostrave sa strelci nepresadili proti Karlovi Križanovi a Jánovi Lašákovi 226:26 min.

Viac na túto tému: #Ján Lašák #Pekka Rinne