Semifinálové derby ako hrom! Česi vyradili Švédov, vyzvú Slovensko!

Slovenskí hokejisti sa stretnú v semifinále hokejových majstrovstiev sveta s odvekým rivalom z Česka! Zverenci trénera Aloisa Hadamczika totiž v štokholmskom štvrťfinále vyradili domácich Švédov po výhre 4:3. Boj o finále sa bude hrať v sobotu o 17:30. Rozhodujúci gól Česka dal Milan Michálek 29 s pred koncom tretej tretiny. V druhom sobotňajšom semifinále sa takisto v Helsinkách stretnú Rusi s Fínmi (13.30 SELČ).

17.05.2012 22:32
Martin Erat a David Krejčí Foto:
Česi Martin Erat a David Krejčí sa tešia z gólu v sieti Švédska.
debata (63)

Kým Slováci sú v boji o medaily po prvý raz od roku 2004, Česi budú o cenné kovy hrať tretíkrát v sérii. V roku 2010 získali v Kolíne zlato, vlani v Bratislave bronz. Slovensko sa s Českom stretne na majstrovstvách sveta po trinástykrát, doteraz vyhralo len dva súboje, jeden sa skončil remízou.

Slováci naposledy Čechov zdolali na šampionáte 2007 v Moskve (3:2), potom prehrali v Klotene 2009 (0:8) i v Bratislave 2011 (2:3). V play-off na seba oba tímy narazili doteraz len trikrát. Vo finále v Petrohrade 2000 vyhralo Česko 5:3, o rok neskôr v Nemecku vo štvrťfinále zasa 2:0. Jediné slovenské víťazstvo vo vyraďovacej časti sa zrodilo v Helsinkách 2003, keď v súboji o 3. miesto vyhrali hráči spod Tatier 4:2.

Švédsko – Česko 3:4 (1:2, 1:1, 1:1) – do semifinále postúpilo Česko

• Góly: 8. L. Eriksson (Zetterberg, Franzén), 40. Zetterberg, 41. J. Ericsson (L. Eriksson, Landeskog) – 12. Nedvěd (Nakládal, Němec), 17. Novotný (M. Michálek), 31. Erat (Krejčí), 60. M. Michálek
  • Švédsko: Fasth – N. Kronwall, Hedman, Hjalmarsson, E. Karlsson, S. Kronwall, Brodin, J. Ericsson – L. Eriksson, Zetterberg, Franzén – Alfredsson, Nicklas Bäckström, Hörnqvist – Stralberg, Krüger, Landeskog – Järnkrok, Persson, Silfverberg – Larsson
  • Česko: Kovář – Blaťák, Nakládal, Krejčík, Čáslava, Mojžíš, Krajíček, Němec – Erat, Plekanec, M. Michálek – Michael Frolík, Krejčí, Tenkrát – Hemský, Nedvěd, Koukal – Petružálek, Novotný, Průcha – Vondrka

Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Levonen (Fín.), Reiber (Švaj.) – Dussureault (Kan.), Morrison (USA)

V Štokholme sa hral v I. tretine rušný hokej. Skóre duelu otvoril v 8. min L. Eriksson, ktorého spoza českej bránky našiel Zetterberg a kanonier Dallasu nedal gólmanovi Kovářovi šancu. Netrvalo dlho a Česi vyrovnali – Nakládal dostal od Němca puk na modrú čiaru, namiesto strely zvolil prihrávku pred bránku, na veterána Nedvěda, ktorý tečoval puk pred Fasthom. Krátko potom korčuľoval na švédskeho gólmana Frolík, no ten jeho pokus vyrazil ramenom. Na druhej strane mohol nakloniť misky váh na stranu „troch koruniek“ Zetterberg, no proti bola Fasthova horná žŕdka. Na konci 17. min sa však už menilo skóre – Novotného strela sa obtrela o Ericssonovu nohu, zmenila smer a skončila v sieti – 1:2.

Zverenci Aloisa Hadamczika mohli zvýšiť svoj náskok v 27. min, na Fastha sa rútilo duo Plekanec – Frolík, no druhý menovaný namieril len do bočnej sieťky. Záver druhej a začiatok tretej tretiny však výberu ČR vôbec nevyšiel. V čase 39:15 znížil na 2:3 Zetterberg a 45 sekúnd po úvodnom vhadzovaní v záverečnej dvadsaťminútovke vyrovnal Ericsson. V záverečnej minúte riadneho hracieho času – 29 s pred koncom – strhol víťazstvo na stranu Čechov Milan Michálek.