Fíni sú majstri sveta! Vo finále deklasovali Švédsko 6:1

Hokejisti Fínska sa stali druhýkrát v histórii majstrami sveta, keď v nedeľňajšom bratislavskom finále 75. svetového šampionátu zdolali severských rivalov zo Švédska 6:1. O výsledku zápasuc, ktorý ponúkol rýchly a kombinačný hokej, rozhodla až záverečná tretina. Fíni v nej strelili zásluhou Petteriho Nokelainena a Nika Kapanena hneď v úvode dva góly, ktoré boli dôležité pre ďalší vývoj zápasu. Švédom sa už stratu 1:3 nepodarilo zmazať a do konca duelu ešte trikrát inkasovali.

15.05.2011 20:15 , aktualizované: 16.05.2011 00:19
Fínsko majstri Foto:
Majstri sveta z Fínska.
debata (5)

Finále:

Švédsko – Fínsko 1:6 (0:0, 1:1, 0:5)

• Góly: 28. Pääjärvi – 40. Immonen (Pesonen, Koivu), 43. Nokelainen (Pihlström), 44. N. Kapanen (Aaltonen, Komarov), 57. Pesonen (Granlund), 58. Pyörälä (M. Koivu, Salmela), 60. Pihlström (Lajunen). Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Reiber (Švaj.) – Carlson, Murchison (obaja Kan.), 9166 divákov
  • Švédsko: Fasth (Ersberg) – Gunnarsson, Petrasek, Rundblad, Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson – Thörnberg, Berglund, Pääjärvi – Eriksson L., Persson, Nilsson – Tedenby, Krüger, Silfverberg – Ericsson J., Wallin, Backlund – Sjögren.
  • Fínsko: Vehanen (Lassila) – Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola – Koivu M., Ruutu, Pyörälä – Kapanen, Aaltonen, Komarov – Pesonen, Immonen, Granlund – Lajunen, Nokelainen, Pihlström

ZÁPAS SME SLEDOVALI ONLINE

Oba tímy začali opatrne, nikto nechcel spraviť zbytočnú chybu. Švédi i Fíni vychádzali z pozornej defenzívy a snažili sa o postupný prechod do útoku. V 7. min si vypracoval dobrú šancu Mikko Koivu, ale Fasth predviedol skvelý zákrok lapačkou. Pred bránkami veľa vzruchu nebolo, oba tímy pokrývali výborne stredne pásmo a nenechávali tomu druhému veľa priestoru na manévrovanie. V 17. min vyrazil Vehanen nahodenie Pääjärviho pred Thörnberga, ale s dorážkou švédskeho útočníka si poradil. V závere opatrnej prvej tretiny hrali Fíni presilovku, ale výraznejšie Fastha ohrozili až po jej skončení po Niskalovej strele z uhla.

V druhej časti hry sa predsa len hra trocha otvorila. V 22. min sa Vehanen stihol včas premiestniť pri Tedenbyho pokuse. O dve minúty neskôr vyrazil Fasth pokus Koiva len nad seba a chvíľu nevedel, kde má puk. Fínski útočníci ho však nedokázali v bránkovisku zasiahnuť a Švédi ho poslali do bezpečia. V 28. min sa síce stupňoval fínsky tlak, ale Suomi šance nevyužili a pykali. Pääjärviho tvrdá strela švihom z ľavého kruhu bola nechytateľná – 1:0.

Švéd Magnus Pääjärvi sa teší z gólu. Foto: TASR
Švédsko Pääjärvi Švéd Magnus Pääjärvi sa teší z gólu.

V polovici zápasu mohol zvýšiť vedenie „Tre Kronor“ Persson, ale v páde nedostal puk do prázdnej bránky. V 36. min zastavila Berglundov teč žrď fínskej bránky. Fínom sa podarilo vyrovnať sedem sekúnd pred druhou sirénou počas presilovej hry, keď Immonen dosiahol deviaty presný zásah na turnaji tvrdou ranou spoza ľavého kruhu do vzdialenejšie­ho rohu.

Švédsky útočník Niklas Persson v prelete ponad... Foto: TASR
Švédsko Persson Švédsky útočník Niklas Persson v prelete ponad fínske bránkovisko.

Fínom gól do šatne pomohol a v nastúpenom trende pokračovali aj v tretej tretine. V 43. min urobili Švédi chybu v strednom pásme, v prečíslení našiel Pihlström pri ľavej žŕdke čakajúceho Nokelainena a ten už nemal problém poslať puk do siete. Hneď nato mohol zvýšiť Mikko Koivu, ktorý sa rútil sám na Fastha. Čo sa však nepodarilo kapitánovi Suomi, vyšlo Nikovi Kapanenovi, ktorý v 44. min tretíkrát prekonal Fastha.

Prekonaný Viktor Fasth. Foto: TASR
Švédsko Fasth gól Prekonaný Viktor Fasth.

Švédi sa snažili o rýchlu odpoveď, ale stroskotávali na pozornom Vehanenovi. Fíni nezaostávali v rýchlosti, výborne korčuľovali a pred oboma bránkami bolo dostatok vzruchu. S blížiacim sa záverom uzatvorili hráči Suomi svoju obrannú modrú a Švédi mali problém dostať sa do blízkosti bránky. V 57. min sa zmocnil Pesonen puku, ktorý sa odrazil od zadného mantinelu, a sám pred Fasthom nezaváhal. Fínske majstrovské oslavy potom odštartoval Pyörälä, ktorého strela prepadla švédskemu gólmanovi popod ruku – 1:5. V poslednej minúte stanovil výsledok na konečných 6:1 po prečíslení Pihlström.

Majstri sveta. Foto: Reuters
Fínsko trofej Majstri sveta.

Oba tímy odohrali štvrté vzájomné finále od zavedenia systému vyraďovacích bojov v roku 1992, druhýkrát uspeli Fíni (1995, 2011). Švédsko sa tešilo v rokoch 1992 v Prahe a 1998 v Zürichu. Švédi vybojovali 43. medailu z MS (8 – 19 – 16). V celkovo 63. vzájomnom zápase na MS dosiahlo Fínsko 15. víťazstvo.

Konečné poradie na MS 2011: 1. Fínsko, 2. Švédsko, 3. Česko, 4. Rusko 5. Kanada, 6. Nórsko, 7. Nemecko, 8. USA, 9. Švajčiarsko, 10. SLOVENSKO, 11. Dánsko, 12. Francúzsko, 13. Lotyšsko, 14. Bielorusko, 15. Rakúsko, 16. Slovinsko

Rebríček IIHF po MS 2011: 1. Rusko 3650, 2. Fínsko 3630, 3. Švédsko 3630, 4. Kanada 3595, 5. Česko 3570, 6. USA 3340, 7. Švajčiarsko 3240, 8. Nemecko 3190, 9. Nórsko 3175, 10. SLOVENSKO 3130, 11. Bielorusko 3025, 12. Lotyšsko 2985, 13. Dánsko 2965, 14. Francúzsko 2765, 15. Rakúsko 2730, 16. Kazachstan 2615, 17. Taliansko 2605, 18. Slovinsko 2565, 19. Ukrajina 2495, 20. Maďarsko 2460

Marcus Krüger dobiedza pri brankárovi Fínska...
Súboj Fína Janiho Lajunena a Švéda Carla...