Nemci nezopakujú vlaňajší úspech, Švédom podľahli 2:5

V semifinále hokejových majstrovstiev sveta sa českí reprezentanti stretnú so Švédskom. Tri korunky v druhom štvrťfinálovom zápase stredajšieho programu vyhrali nad Nemeckom 5:2. Česi si v tom prvom poradili s Američanmi 4:0. Pre tieto tímy to bude repríza semifinále z vlaňajšieho šampionátu, v ktorom Česi vyhrali 3:2 po nájazdoch.

11.05.2011 20:26 , aktualizované: 23:36
Švédsko radosť Foto:
Hokejisti Švédska oslavujú gól.

Štvrťfinále:

Švédsko – Nemecko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

• Góly: 1. Thörnberg (Berglund), 16. Berglund (Thörnberg, Fasth), 25. Persson (Nilsson, Larsson) 29. Ericsson (Rundblad, Nilsson), 49. Thörnberg (Berglund, Pääjärvi) - 3. Barta (Mauer, Kink), 39. Wolf (Rankel). Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ronn (Fín.), Šindler (ČR) – Semionov (Est.), Terho (Fín.), 8 986 divákov
  • Švédsko: Fasth – Petrasek, Gunnarsson, Runblad, S. Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson – Pääjärvi, Berglund, Thörnberg – R. Nilsson, Persson, L. Eriksson – M. Krüger, Silfverberg, Tedenby, – Sjögren, Wallin, Bäcklund – Ericsson
  • Nemecko: Endras – Krüger, Dietrich – Holzer, Braun, Lavallee, Hördler, Reul, Goc – Wolf, Hospelt, Rankel – Müller, Reimer, Ullmann – Tripp, Schütz, Gogulla – Mauer, Barta, Kink

Švédi začali ako z partesu, ich prvý útok najprv sprava zakončoval Thörnberg a keď neuspel, po obkorčuľovaní bránky dostal od Berglunda prihrávku na ľavý kruh, odkiaľ sa už po 27 sekundách od úvodného buly po teči obrancu Dietricha nepomýlil. Nemci sa však nenechali vyviesť z tempa a už o necelé dve minúty, predviedli svoju klasickú kontru. Kink vypichol Švédom puk, Mauer krížnou prihrávkou cez stredné pásmo našiel rozbehnutého Bartu, ktorý tvrdou streľou zľava vymietol pavučinu v ľavom hornom rohu Fasthovej bránky. Diváci videli rušný duel so šancami na oboch stranách. Najväčšiu nemeckú mal v 9. min Trippp, ale nedokázal sám pred Fasthom nadvihnúť puk nad jeho betón. O minúty boli ku gólu blízko Švédi, keď po ďalšom nešťastnom teči tentoraz Reula zvonilo brvno Endrasovej bránky. Ujal sa až rýchly švédsky protiútok v 16. min, keď gólman Fasth poslal o mantinel prihrávku na Thörnberga, ten potiahol puk po pravej strane do útočného pásma a hoci faulovaný našiel medzi kruhmi Berglunda, ktorý obstrelil obrancu aj brankára.

Sklamaní hokejisti Nemecka. Foto: TASR
Nemecko sklamanie Sklamaní hokejisti Nemecka.

V druhej tretine mali viac z hry Švédi, ale presadili sa po klasickom „nemeckom“ protiútoku. Puk vybojoval obranca Ekman Larsson, cez stredné pásmo ho previezol Nilsson, našiel Perssona, ktorý zoči-voči Endrasovi naznačil blafák, no nechal puk prejsť medzi jeho betóny. Do dvojgólového vedenia dostal Švédov v 29. min kanonier Dallasu Loui Eriksson, keď tesne po návrate Hospelta z trestnej lavice využil doznievajúci presilovkový tlak Švédov a dorazil do siete Runbladovu strelu vyrazenú Endrasom. Fernholm a Wallin ponúkli v 35. min svojimi vylúčeniami Nemcom 34-sekundovú presilovku o dvoch mužov. Zverenci trénera Uweho Kruppa však nenašli cestu k zníženiu. Podarilo sa im to napokon v 38. min, keď švédski obrancovia najprv netušili, kde je puk. Keď už bol v ich obrannom pásme, zostal na ľade ležať obranca Fernholm a kým sa spamätal, využil situáciu vo Fasthovom bránkovisku Wolf, ktorý pretlačil za jeho chrbát prihrávku Rankela spoza bránkovej čiary. Nemci vzápätí zatlačili Švédov, ale kontaktného gólu sa nedočkali.

V 44. min Krügerov gól po dorážke puku, ktorý už mal Endras pod vyrážačkou, neplatil, hoci obaja hlavní arbitri si museli najprv vysvetliť svoj rozdielny názor na situáciu. Švédi v tretej tretine dominovali. Gólovo sa opäť presadili v 49. min, keď Berglund najprv strieľal zo stredu, potom od pravého mantinelu a Endrasom vyrazený puk zľava do odkrytej bránky pohodlne dopravil už po druhýkrát v zápase Thörnberg. V závere sa na trestnej lavici ocitli až traja Nemci súčasne, no presné dve minúty trvajúcu výhodu o dvoch hráčov, ako aj následnú presilovku 5 na 4 však „tri korunky“ nevyužili. V 57. min predviedol P. Reimer aj svoju kopaciu techniku, no puk len rozozvučal žŕdku Fasthovej bránky. Švédi si tak bez väčších problémov vybojovali postup do bojov o medaily.

Pär Maarts (tréner Švédska): „Pre nás to bol veľmi náročný zápas. Hrali sme s dostatočným nasadením, výborne v obrane a vytvárali tlak na súpera. Z hľadiska ofenzívy to tiež bolo celkom dobré. V presilovkách však musíme hrať oveľa lepšie ako dnes. Máme výborných hráčov, ktorí môžu čeliť českým hokejistom a dosiahnuť ďalší dobrý výsledok.“

Uwe Krupp (tréner Nemecka): „Nastúpili sme proti veľmi dobre pripravenému švédskemu tímu. Súper potvrdil svoje kvality, pre nás to bol náročný duel. Teší ma hra nášho mužstva. Vytvorili sme si šance, ktoré sme však nevyužili. Súper naše zaváhania potrestal. Turnaj sa pre nás skončil, sme však s vystúpením na ňom veľmi spokojní.“

Nemec Felix Schütz pred brankárom Švédska...
+5Švéd Staffan Kronwall (vpravo) a Nemec Philip...