Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Dokázali sme, že na svete je všetko možné, radoval sa Jágr

Obrovskou radosťou a eufóriou zo zisku titulu majstrov sveta a zlatých medailí skončil hokejový šampionát pre podceňovaný český tím. Mužstvo, ktoré sa len ťažko skladalo dohromady, ukončilo neporaziteľnosť Rusov na svetových šampionátoch po dlhej šnúre 27 výhier a zabránilo im tak v zisku zlatého hetriku.

24.05.2010 07:42
Rusko Česko 15 Foto:
Jaromír Jágr.
debata (27)

„Bolo to ťažké stretnutie, všetci sme poznali silu Rusov a vedeli sme, aké tu mali mužstvo. Je to však nádherný zážitok,“ povedal po zápase brankár Tomáš Vokoun, ktorý sa stal základným stavebným kameňom tímu a vo finále si pripísal 35 úspešných zákrokov. „Víťazstiev sa človek nikdy nenabaží a za všetky tie prehry si človek tieto pocity o to viac užíva,“ dodal Vokoun.

Zverenci kouča Vladimíra Růžičku, ktorý nedeľňajším zápasom ukončil ďalšiu etapu na reprezentačnej striedačke, mali zápas do posledných sekúnd pri vedení 2:0 pod kontrolou. Ale 36 sekúnd pred koncom prišlo zníženie z palice Pavla Dacjuka a začala sa dráma, ktorá však mala pre statočne bojujúce české mužstvo šťastný koniec.

Český tím s trofejou pre majstrov sveta. Foto: Reuters
Rusko Česko 14 Český tím s trofejou pre majstrov sveta.

„Lietal som tam v bránke a snažil sa, aby sme to udržali. Všetci na konci bojovali a padali do striel, Petr Čáslava tam chytil priamu ranu… Je to obrovský úspech a len to dokazuje, že hokej je tímový šport a keď dvadsať hráčov ťahá za jeden povraz, tak môžu poraziť kohokoľvek,“ pripomenul Vokoun, ktorý sa na šampionáte predstavil vo vynikajúcej forme. „Bolo to finále majstrovstiev sveta, proti takémuto súperovi, takže asi som odohral môj najlepší zápas v reprezentácii,“ dodal Vokoun.

Spolu s ním bol hlavnou postavou tímu útočník Jaromír Jágr, ktorý má vďaka chuti reprezentovať, o ktorej prehovoril v úvodných fázach šampionátu, vo svojej zbierke ďalšiu cennú trofej. Aj on však asi len v kútiku duše dúfal v úspech, keď videl, ako sa koučovi Růžičkovi schádzajú ospravedlnenky od hráčov z NHL. „Veriť je základ. Znova sme si dokázali, že všetko na svete je možné,“ povedal Jágr.

Český tím zavŕšil skvelé ťaženie vyraďovacími bojmi, do ktorých sa pritom prehrýzol len s odrenými ušami. „Dôležité je, že to dopadlo nakoniec dobre. Ale boli to nervy,“ smial sa Jágr, ktorý v záverečných momentoch hru mnohokrát vôbec nesledoval. „A čudujete sa mi?“ dodal.

„Ja som už na konci nehral, ale musí to byť hrozné hlavne pre tých divákov, čo sa na to pozerajú. Keď som videl presilovku šiestich proti trom a tých šesť hráčov, ktorí boli na ľade, to sa nedá ani opísať. Ale naši chlapci hrali výborne a samozrejme Tomáš Vokoun všetko pochytal,“ ocenil obetavosť spoluhráčov Jágr.

Zranený Jaromír Jágr. Foto: Reuters
Rusko Česko 10 Zranený Jaromír Jágr.

Sebavedomie Rusom zrazil už po 20 sekundách od úvodného vhadzovania útočník Jakub Klepiš. „Takýto nástup sme si ani nepredstavovali, dať hneď v prvom striedaní gola, bolo to niečo úžasné,“ povedal Klepiš. „Potom to bolo ťažkých 60 minút, ale zvládli sme to,“ pochvaľoval si.

Po úvodnom góle Rusi mocne túžili po rýchlom vyrovnaní a výsledkom bol veľký tlak. „My sme dali gól, no to, čo následne predviedli, to bolo niečo neuveriteľné. To som asi ešte nikdy nezažil, čo tam predvádzali. Neviem, čo jedli, ale to bolo jednoducho neuveriteľné. ‚Voky‘ nás však neskutočne podržal,“ divil sa ešte s odstupom času bek Petr Čáslava.

Definitívne vydýchnuť si českí hráči mohli až po záverečnej siréne. „Aby som pravdu povedal, tak som mal strach, keď dali ten gól a ešte nejaký čas tam zostával. Oni sú strašne šikovní, ale my máme Tomáša, takže sme vyhrali. Mali sme väčšie srdiečko a dotiahli sme to do víťazného konca,“ vyhlásil Klepiš.

Český tím s trofejou pre majstrov sveta.
Zranený Jaromír Jágr.
27 debata chyba