Šok! Taliani postúpili na úkor Lotyšov

Prvou senzáciou hokejových MS v Moskve je postup Talianska do osemfinálovej fázy. Jeden z outsiderov šampionátu poslal Lotyšsko do bojov o záchranu, keď vo vzájomnom zápase vyhral 4:3 po predĺžení. Do osemfinále idú aj Nemci po víťazstve v C-skupine nad Nórskom 5:3.

02.05.2007 16:50 , aktualizované: 21:22

A-skupina (Chodynka):
Taliansko – Lotyšsko 4:3 po predĺžení (0:1, 1:0, 2:2 – 1:0)

• Góly: 24. Cirone (Lorenzi, Strazzabosco), 57. Ansoldi, 58. Borgatello (Cirone), 65. Cirone (Signoretti) – 15. Darzins (Lavinš, Sorokins), 52. Daugavinš (Cipulis, Vasiljevs), 59. Darzins (Sorokins, Redlihs), rozhodovali: Pellerin (Kan.) – Gemeinhardt (Nem.), Losier (Kan.)
  • Taliansko: Hell – Trevisani, Signoretti, Borgatello, Helfer, Lorenzi, Strazzabosco, F. Ramoser – R. Ramoser, Ansoldi, Margoni – Scandella, Cirone, De Bettin – Lefebvre, Parco, Chitarroni – Faggioni, De Toni, Rigoni
  • Lotyšsko: Naumovs – Pujacs, Galvinš, Saviels, Rekis, Lavinš, Sorokins, Jerofejevs, Tribuncovs – Tambijevs, Semjonovs, Niživijs – Daugavinš, Vasiljevs, Cipulis – Darzins, Berzins, Redlihs – Pantelejevs, Širokovs, Macijevskis

Hokejisti Talianska si vybojovali postup do osemfinálovej E-skupiny. Zverenci kanadského trénera Michela Gouleta zdolali v A-skupine v stredajšom priamom súboji o postup Lotyšov 4:3 po predĺžení (0:1, 1:0, 2:2 – 1:0) a odsúdili svojho favorizovaného súpera iba do bojov o záchranu. Taliani s Lotyšmi najprv dvakrát prehrávali (0:1, 1:2), no v 58. min Borgatello otočil výsledok na 3:2. O minútu neskôr Darzins síce vyrovnal a postaral sa o vôbec prvé predĺženie po zmene pravidiel na tomto turnaji. V päťminútovom predĺžení potom rozhodol svojím druhým gólom v zápase o postupe Talianov už 36-ročný veterán a kanadský rodák Jason Cirone, ktorý hráva v tíme Rio Grande Valley Killer Bees v zámorskej CHL.

Lotyšom nepomohol k víťazstvu ani fakt, že súpera prestrieľali 35:23. Taliani si medzi 12 najlepšími tímami na MS v hokeji zahrajú po prvý raz od roku 2001. Ich najbližším súperom v osemfinálovej E-skupine budú v piatok 4. mája od 18.15 h SELČ domáci Rusi. Sklamaní Lotyši sa zosunuli do bojov o záchranu rovnako po prvý raz od roku 2001 a šampionátu v Nemecku. Najbližšie na nich čaká rovnako v piatok súboj proti Ukrajincom.

Švédsko – Švajčiarsko 6:0 (0:0, 5:0, 1:0)

• Góly: 21. Thörnberg (J. Jönsson, Martensson), 24. Stralman (Martensson), 25. Hörnqvist (Hallberg, Davidsson), 28. Davidsson (Bremberg, Hallberg), 39. Davidsson (Enström, Hallberg), 47. Wallin (Warg, Akerman). rozhodovali: Hansen (Nór.) – Dediulia (Biel.), Pouzar (ČR)
  • Švédsko: Bäcklund – Stralman, K. Jönsson, Hallberg, Enström, Akerman, D. Tärnström, Johansson -  Martensson, J. Jönsson,Thörnberg – Hörnqvist, Davidsson, Bremberg – Warg, Wallin, Hedström – Steen, Bäckström, Emvall
  • Švajčiarsko: Aebischer – Streit, Forster, Bezina, Blindenbacher, Vauclair, Gerber, Steinegger – Wichser, Jeannin, Lemm – Di Pietro, Wirz, Camichel – Sprunger, Monnet, Della Rossa – Reichert, Ambühl, Rüthemann

Reprezentanti Švédska potvrdili, že budú patriť k ašpirantom na najcennejší kov. Obhajcovia prvenstva postúpili do osemfinálovej E-skupiny s plným bodovým ziskom, keď v stredajšom dueli zdolali v aréne Chodynka tím Švajčiarska 6:0 . O svojom triumfe rozhodli severania v druhej dvadsaťminútovke, v ktorej nastrieľali päť gólov. Švédom vyšli najmä presilovky, v početnej výhode prekonali brankára Aebischera až štyrikrát. Zaujímavé je, že hokejisti „Troch koruniek“ všetky tri duely v základnej A-skupine MS vyhrali rozdielom šiestich gólov (okrem spomenutého Švajčiarska dostali šesťgólový prídel aj Taliansko /7:1/ a Lotyšsko /8:2/).

Nórsko – Nemecko 3:5 (0:2, 3:3, 0:0)

• Góly: 23. Mats Trygg (Bastiansen, Olimb), 24. Ask (Lund, P. Thoresen), 24. L. E. Spets (Hansen, Andersen) – 9. Hackert (Gogulla, Ancicka), 15. Wolf (Gogulla, Dietrich), 25. Wolf (Hackert), 27. Tripp (Bakos, Ancicka), 33. Barta (Wolf)
  • Nórsko: Grotnes – T. Jakobsen, Livf, Holos, Mats Trygg, Holos, Ryman, Lund, Orbaek – P. Thoresen, Ask, K. Spets – Marius Trygg, Hansen, Andersen – L. E. Spets, Bastiansen, Olimb – S. Thoresen, K. Forsberg, Nygard
  • Nemecko: Patzold – M. Bakos, Sulzer, Ancicka, Breitbach, Dietrich, Draxinger, Hordler, Osterloh – Rankel, Alexander Barta, Felski – M. Wolf, Hackert, Gogulla – Kreutzer, Ullmann, Fical – Tripp, Busch

Hokejisti Nemecka zvíťazili nad Nórskom 5:3 a z 3. miesta postúpili do osemfinálovej F-skupiny, kde budú hrať aj Česi, Američania, Bielorusi, Kanaďania a Slováci. Nemci si do druhej fázy prenášajú prehry so Slovenskom a Kanadou. Nóri budú bojovať o záchranu v elitnej kategórii, v ktorej boli vlani nováčikmi.

Nováčikovskú úlohu po predvlaňajšom zostupe do I. divízie zvládli tentoraz Nemci a vyhnutím sa bojom o záchranu splnili svoju úlohu v Moskve. V zápase s Nórmi veľmi dobre začali a v 15. min viedli už 2:0. Nóri však skvelým nástupom do II. tretiny nielenže vyrovnali, ale v 24. min sa zásluhou Larsa Erika Spetsa dostali do vedenia 3:2. Zverenci Uweho Kruppa sa nenechali znechutiť a už o tri minúty po treťom góle súpera opäť viedli. Definitívu výsledku dal potom v 33. min Alexander Barta. Nóri sa v záverečnej tretine snažili vyrovnať, ale ani pri záverečnej presilovke piatich proti trom sa im to už nepodarilo.