Švajčiari, Fíni aj Američania postupujú

Hokejisti USA si po výhre v stretnutí kvalifikačnej F-skupiny na 71. hokejových majstrovstvách sveta v Moskve nad Nemeckom 3:0 zabezpečili účasť vo štvrťfinále turnaja. Švajčiarom sa podarilo postúpiť medzi elitnú osmičku po výhre 4:1 nad Dánskom v skupine E. Fíni zdolali na nulu Talianov.

05.05.2007 17:49

Američania pod taktovkou Mika Sullivana začali dobre a už v 3. minúte otvoril skóre Paul Šťastný počas vylúčenia krídelníka Polaczeka. Aj keď mali v úvode tretiny Nemci streleckú prevahu, prekonať brankára Grahama sa im nepodarilo. Aj druhú zmenu skóre zabezpečil syn legendárneho Petra Šťastného Paul po prihrávke Erica Colea. Američania bojujúci o postupovú istotu nenechali nič na náhodu a v 44. minúte Lee Stempniak po prihrávke Paula Šťastného, ktorý tak mal prsty vo všetkom podstatnom v tomto dueli. Nemecko čaká v pondelok o 14.15 h Bielorusko, Američania si v rovnaký deň o 18.15 h zmerajú sily v zámorskom derby s Kanadou.

F-skupina (Mytišči):
USA – Nemecko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

• Góly: 3. Paul Šťastný (Arnason, E. Cole), 36. Paul Šťastný (E. Cole), 44. Stempniak (Paul Šťastný, E. Cole)

Vylúčení: 9:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ronn (Fín.) – Fonselius (Fín.), Zatta (Tal.), 2200 divákov

• USA: Grahame – J. Johnson, Pothier, Greene, R. Suter, Alberts, Ballard, Hutchinson, E. Johnson – Stempniak, Kessel, Clark – E. Cole, Paul Šťastný, Backes – Hall, Petersen, LaRose – Davis, Arnason, Bochenski
  • Nemecko: Patzold – Sulzer, M. Bakos, Petermann, Breitbach, Dietrich, Draxinger, Osterloh, Hordler – Felski, Alexander Barta, Tripp – Gogulla, Hackert, M. Wolf – Polaczek, Fical, Rankel – Busch, Ullmann, Kreutzer

Skóre duelu medzi Švajčiarskom a Dánskom otvoril v 14. min v presilovej hre Monnet a korunoval tak streleckú prevahu tímu z krajiny „helvétskeho kríža“. Po prestávke strelecky ožili aj Dáni, ich pokusy však úspešne kryl gólman Jonas Hiller. Švajčiari naopak využili ponúknuté príležitosti a Di Pietro so Sprungerom skórovali v 27., resp. 33. minúte. Tím z Jutského polostrova sa dočkal gólu v 37. minúte, keď presilovú hru za technický priestupok lavičky využil Damgaard. V záverečnom dejstve skúsení Švajčiari udržiavali získaný náskok, ktorý sa ešte prikrášlili, keď druhý gól v zápase zaznamenal Sprunger. Švajčiarsko si najbližšie už v nedeľu o 14.15 h zmeria sily s domácim Ruskom, Dánov čaká v pondelok duel s Talianskom, v ktorom pôjde už len o konečné umiestnenie na 5. a 6. mieste v tabuľke E-skupiny.

Postup z E-skupiny do štvrťfinále majstrovstiev sveta v hokeji si v Moskve vybojovali aj reprezentanti Fínska. Vo večernom dueli E-skupiny si v aréne Chodynka poradili s Talianmi hladko 3:0 a získali rozhodujúce tri postupové body. O dva góly severanov sa postaral stredný útočník Kärpät Oulu Jari Viuhkola, tretí pridal skúsený Jukka Hentunen. Defenzívne hrajúci Taliani za celý zápas poslali na fínskeho brankára Fredrika Norrenu len 13 striel a umožnili mu tak vychytať na šampionáte druhý zápas s nulou na konte. Ten prvý si gólman Colmbusu pripísal ešte v základnej skupine proti Ukrajine.

Talianski hokejisti zostali v E-skupine naďalej s nulou na konte. Zverenci trénera Michela Gouleta však svoj hlavný cieľ v Moskve už splnili, keď sa vyhli bojom o záchranu a zabezpečili si účasť medzi elitou aj na budúci rok na MS v Kanade.

E-skupina (Chodynka):
Švajčiarsko – Dánsko 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

• Góly: 14. Monnet (Sprunger, Wichser), 27. Di Pietro (Lemm), 33. Sprunger (Streit), 50. Sprunger (Wichser, Monnet) – 37. Damgaard (K. Staal)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.) – Feola (USA), Pouzar (ČR), 6200 divákov

• Švajčiarsko: Hiller – Streit, Forster, Blindenbacher, Bezina, Vauclair, Hirschi, Gerber – Reichert, Ambühl, Rüthemann – Di Pietro, Wirz, Camichel – Sprunger, Monnet, Lemm – Della Rossa, Jeannin, Wichser – Paterlini
  • Dánsko: Michael Madsen – Damgaard, Bödker, D. Nielsen, Pander, A. Andreasen, Lassen, Möller – Tranholm, Green, K. Staal – Regin, F. Nielsen, Starkov – J. Nielsen, Christensen, Kjaergaard – Sundberg, Marten Madsen, Olsen – Smidt

Fínsko – Taliansko 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

• Góly: 8. Viuhkola (Lehtinen, Peltonen), 19. Hentunen (J. Ruutu, N. Kapanen), 43. Viuhkola (N. Kapanen, Hentunen)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hansen (Nór.) – Jakobsen (Nór.), Mášik (SR), 4850 divákov

• Fínsko: Norrena – Kukkonen, Nummenlin, Saravo, Mäntylä, Aki-Petteri Berg, Söderholm – Peltonen, Viuhkola, Lehtinen – T. Ruutu, M. Koivu, Mietinnen – J. Ruutu, N. Kapanen, Hentunen – Bergenheim, Kontiola, Kallio – Pärssinen, Pyörälä
  • Taliansko: Hell – Lorenzi, Trevisani, Borgatello, Helfer, Strazzabosco, F. Ramoser – Scandella, Cirone, De Bettin – R. Ramoser, Ansoldi, Margoni – Lefebvre, Parco, Chitarroni – Faggioni, De Toni, Rigoni – Pittis