Rusi sa poriadne potrápili s Talianmi

Ruskí hokejisti zdolali v osemfinálovej skupine MS v Moskve Taliansko 3:0, ale na tri body sa poriadne nadreli. Prvý gól strelili outsiderovi až v 35. minúte. Kanada zvíťazila nad tímom Bieloruska 6:3 a na šampionáte zostávajú spolu so Švédmi a Rusmi stále bez straty bodu.

04.05.2007 17:55 , aktualizované: 21:21
Jason Muzzatti Foto:
Jason Muzzatti je prekonaný. Taliansky brankár podal s favorizovaným Ruskom heroický výkon a prvýkrát kapituloval až v 35. minúte.

Hladké víťazstvo „javorových listov“ sa zrodilo v druhej tretine, do ktorej vstupovali zverenci trénera Andyho Murraya za stavu 0:1, ale vyhrali ju 5:0.

Tri góly víťazov strelil kapitán Doan, ďalšie pridali Toews, Cammalleri a Lombardi. Bielorusi mali v zápase prvé a posledné slovo zásluhou Ugarova resp. Meleška. Kanaďania sú s 9 bodmi na čele F-skupiny a po Švédoch si ako druhý tím zabezpečili účasť vo štvrťfinále.

F-skupina (Mytišči):
Kanada – Bielorusko 6:3 (0:1, 5:0, 1:2)

• Góly: 23. Doan (R. Nash), 26. Doan (Toews, R. Nash), 29. Toews (Chimera), 30. Doan (Jackman, Lombardi), 37. Cammalleri (Phaneuf, E. Staal), 57. Lombardi (Armstrong, Commodore) – 9. Ugarov (Antonenko, Meleško), 50. Riadinskij (Kulakov, Denisov), 59. Meleško (Leontiev, Antonenko). Vylúčení: 13:8 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jonák (SR) – Eglitis (Lot.), Karlberg (Švéd.), 6200 divákov
  • Kanada: Ward – Commodore, Brewer, Schultz, Jackman, Phaneuf, Hamhuis, C. Murphy – Armstrong, Toews, J. Staal – Doan, Lombardi, R. Nash – Mayers, McClement, Chimera – Justin Williams, E. Staal, Cammalleri
  • Bielorusko: Goriačevskich – Makrickij, Žurik, Riadinskij, Leontiev, Kosťučenok, Glebov, Denisov – Dudik, Kurilin, Kulakov – Meleško, Kukuškin, Koľcov – Antonenko, Zadeľonov, Ugarov – Strachov, Volkov, Demagin

E-skupina (Chodynka):
Rusko – Taliansko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

• Góly: 35. Kovaľčuk (Malkin, Frolov), 54. Frolov (Kovaľčuk), 60. Morozov (Zinovjev, Zaripov). Vylúčení: 3:9 na 2 min, navyše: Trevisani (Tal.) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schutz (Nem.) – Pouzar (ČR), Gemeinhardt (Nem.), 10 100 divákov
  • Rusko: Jeremenko – Nikulin, Proškin, Grebeškov, Aťušov, Markov, Gončar, Jemelyn, Kondratiev – Zaripov, Zinovjev, Morozov – Charitonov, Ščastlivy, Radulov – Kovaľčuk, Malkin, Frolov – Ovečkin, Neprjajev, Kulemin
  • Taliansko: Muzzatti – Borgatello, Helfer, Strazzabosco, F. Ramoser, Trevisani, Lorenzi – Scandella, Cirone, De Bettin – R. Ramoser, Ansoldi, Margoni – Lefebvre, Parco, Chitarroni – Faggioni, De Toni, Rigoni – Pittis

„Zborná“ sa na víťazstvo natrápila, keď viac ako polovicu duelu nevedela nájsť recept na pozornú taliansku defenzívu a vynikajúco chytajúceho Muzzattiho. Až v 35. min skóroval po akcii hviezdneho útoku z NHL Kovaľčuk, ktorému pripravili streleckú pozíciu Frolov s Malkinom. Talianov však ani tento gól nepoložil a favoritovi naďalej urputne odolávali. V 54. min však definitívne rozhodol Frolov a v záverečnej minúte presilovej hre upravil na konečných 3:0 Morozov.

**====== Nóri zdolali po predĺžení Rakúšanov, Lotyši deklasovali Ukrajinu ======

**

V úvodnom piatkovom dueli v skupine o záchranu zdolali v Mytišči Nóri Rakúšanov 3:2 po predĺžení a urobili tak podstatný krok k zachovaniu účasti v elitnej kategórii aj v budúcom roku. Rakúšania svojho severského súpera prestrieľalil 38:23, ale na góly sa tešili Nóri. O ich víťazstve rozhodol v 63. min útočník Djurgaardenu Morten Ask, ktorý vyrazenú strelu Matsa Trygga úspešným blafákom dostal za chrbát Reinharda Divisa. V druhom piatkovom súboji v skupine o záchranu sa od 18.15 h SELČ proti sebe postavia Ukrajinci a Lotyši.

Hráči Lotyšska viedli už v 22. min 3:0 a nedovolili svojmu súperovi ani čestný zásah a dokázali vyhrať každú tretinu. Darilo sa najmä obrancovi Sorokinsovi, ktorý k dvom gólom pridal aj jednu asistenciu. Prihrávku na Cipulisov gól si pripísal aj gólman Lotyšov Masalskis, ktorý po prehre s Talianskom v základnej skupine nahradil Naumovsa.

G-skupina (Mytišči):
Rakúsko – Nórsko 2:3 po predĺžení (0:0, 1:2, 1:0 – 0:1)

• Góly: 30. R. Lukas (P. Lukas), 43. Welser (A. Lakos, Koch) – 33. Andersen (Marius Trygg), 38. P. Thoresen (Ask, Mats Trygg), 63. Ask (Mats Trygg). Vylúčení: 3:8 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Pellerin (Kan.) – Gordenko, Oskirko (obaja Rus.), 1500 divákov
  • Rakúsko: Reinhard Divis – R. Lukas, Rebek, Unterluggauer, A. Lakos, Stewart, P. Lakos, Mattie, Pfeffer – Setzinger, Koch, Welser – Trattnig, P. Lukas, Kalt – Schuller, Raimund Divis, Baumgartner – Peintner, Pewal, Harand
  • Nórsko: Grotnes – T. Jakobsen, Livf, Holos, Mats Trygg, Lund, Ryman, Orbaek – P. Thoresen, Ask, Nygard – Marius Trygg, Hansen, Andersen – L. E. Spets, Bastiansen, Olimb – S. Thoresen, K. Forsberg, Nervik

Lotyšsko – Ukrajina 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

• Góly: 9. Cipulis (Daugavinš, Masalskis), 18. Saviels (Galvinš, Vasilievs), 22. Sorokins (Lavinš, Redlihs), 35. Sorokins (Darzins, Lavinš), 47. Redlihs (Sorokins)