Výborní Rusi zdolali Fínov 5:4

Vo večerných zápasoch na MS v Moskve zvíťazili v dramatických súbojoch hokejisti Ruska nad Fínskom 5:4, Česi zdolali USA 4:3. Popoludní si postup zo skupiny vybojovali aj Dáni, ktorí porazili Ukrajinu 4:3. Do ďalšej časti šampionátu sa prebojovalo aj Bielorusko, ktoré zdolalo Rakúsko 5:2.

01.05.2007 16:19 , aktualizované: 22:06

Česko – USA 4:3 (1:0, 1:1, 2:2)

• Zostava Česka: Čechmánek – Židlický, Čáslava, Z. Michálek, M. Barinka, Hamr, Šmíd, Platil – P. Sýkora, Výborný, J. Hlinka – Irgl, Plekanec, Olesz – Bednář, Marek, Tenkrát – Balaštík, Novotný, Hubáček
  • Zostava USA: Grahame – Pothier, Ballard, Greene, R. Suter, E. Johnson, Alberts, Hutchinson, J. Johnson – Clark, P. Šťastný, Cole – Backes, Stempniak, Arnason – Bochenski, Hall, Kessel – Petersen, LaRose, Davis
  • Góly: 17. Čáslava (Výborný, J. Hlinka), 35. Irgl (Olesz, Plekanec), 48. Tenkrát (Marek), 59. Bednář (Marek) – 25. Suter (Stempniak, Kessel), 54. Larose (Ballard), 56. Hutchinson (Sutter, Kessel)

Zverenci Aloisa Hadamczika v moskovskej aréne Mytišči odplatili výberu USA prehru 1:3 z osemfinálovej fázy predchádzajúcich MS, keď v dramatickom a nekompromisnom súboji síce znova inkasovali tri góly, ale tento raz zvíťazili 4:3. Vicemajstri sveta dovolili zámorskému tímu vyrovnať z 3:1 na 3:3, v predposlednej minúte však dal výsledku konečnú podobu Jarolav Bednář zo Slavie Praha.

Fínsko – Rusko 4:5 (1:2, 0:2, 3:1)

• Zostava Fínska: Norrena – Nummelin, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Berg, Söderholm – Lehtinen, Koivu, Peltonen,  – Ruutu, Kontiola, Mietinen – Hentunen, Kapanen, Pärssinen – Bergenheim, Pyöräla, Viukhola
  • Zostava Ruska: Košečkin – Nikulin, Proškin, Grebeškov, Aťušov, Markov, Gončar, Jemelyn, Kondratiev – Zaripov, Zinovjev, Morozov – Charitonov, Ščastlivy, Radulov – Kovaľčuk, Malikn, Frolov – Ovečkin, Neprjajev, Kulemin
  • Góly: 14. Ruutu (Kapanen, Mäntylä) 44. Hentunen (Kapanen), 49. Lehtinen (Peltonen), 55. Nummeli (Ruutu) – 7. Kulemin (Jemelin, Neprjajev), 18. Zaripov (Zinovjev, Morozov), 24. Gončar (Markov, Kovalčuk), 27. Morozov (Zinovjej, Zaripov), 53. Ščastlivy (Grebeškov)

Rusko ako hostiteľ a zároveň celkový víťaz základnej časti Euro Hockey Tour potvrdilo tohtoročnú prevahu nad Fínskom, ale ako sa opäť ukázalo, bronzoví z ostatného šampionátu dokážu favorita potrápiť. Vyšším ako jednogólovým rozdielom mu podľahli len na turnaji o Pohár prvého kanála (0:3). Najtesnejšie v riadnej hracej dobe či až po predĺžení to bolo na Švédskych hokejových hrách, Karjala Cupe a Česká poisťovňa Cupe.

Dánsko – Ukrajina 4:3 (3:2, 1:0, 0:1)

• Zostava Dánska: Hirsch – Damgaard, Bödker, D. Nielsen, Pander, Lassen, A. Andreasen, Möller – Tranholm, Green, K. Staal – Starkov, F. Nielsen, Regin – Marten Madsen, Christensen, Kjaergaard  – Dresler, Smidt, Olsen – J. Nielsen
  • Zostava Ukrajiny: Fiodorov (21. Selivercov) – Guňko, Pobedonoscev, Klimentiev, Navarenko, Ľutkevič, Srjubko, Isajenko, V. Timčenko – Saľnikov, Cyruľ, Oleckij – Materuchin, Šafarenko, Donika – Matvičuk, Bobrovnikov, Semenčenko – Gnidenko, Zavaľňuk, Charčenko
  • Góly: 2. Starkov (F. Nielsen, Regin), 11. Pander (Regin), 14. K. Staal (Pander, Regin), 31. K. Staal (Damgaard, Green) – 8. Materuchin (Šafarenko), 14. Matvičuk (Bobrovnikov), 53. Zavaľňuk (Oleckij, Cyruľ), Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Christensen na 10 min (narazenie zozadu) – Zavaľňuk na 5 min + DKZ (za napadnutie hokejkou), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reiber (Kan.) – Wehrli (Švajč.), Zatta (Tal.)

Reprezentanti Dánska si prekvapujúco poradili v stretnutí D-skupiny s Ukrajinou a obsadili tretiu priečku. Zásluhou víťazstva 4:3 si zverenci Mika Siranta zahrajú o postup do štvrťfinále.

Dáni sa ujali vedenia už v 2. min z hokejky Starkova, ale v 8. min vyrovnal Materuchin a začínalo sa akoby odznova. Severania však boli strelecky pri chuti: v 11. min Rasmus Pander a o tri minúty neskôr Kim Staal upravili na 3:1. Tento stav platil iba 26 sekúnd, keď po prihrávke Bobrovnikova prekonal Hirscha Matvičuk. Po troch góloch vo svojej sieti sa nechal počas prvej prestávky vystriedať Fiodorov, ktorého nahradil Selivercov.

V 31. min využil presilovku Dánska na strelenie gólu opäť Kim Staal, keď na trestnej lavici sedel obranca Pobedonoscev. Zúfalí Ukrajinci do záveru duelu už iba korigovali Zavaľňukom na konečných 3:4. Dáni tak po minuloročnom boji o záchranu budú mať možnosť bez psychického tlaku zabojovať o prípadný postup do štvrťfinále v osemfinálovej F-skupine (idú do nej bez bodu spolu s Ruskom a Fínskom), kým Ukrajina si pozíciu medzi svetovou hokejovou elitou bude musieť obhájiť v G-skupine o udržanie sa.

Rakúsko – Bielorusko 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)

• Zostava Rakúska: Reinhard Divis – R. Lukas, Rebek, Ulrich, Unterluggauer, Stewart, A. Lakos, P. Lakos, Mattie – Welser Koch, Setzinger – Trattnig, P. Lukas, Kalt – Schuller, Raimund Divis, Baumgartner – Peintner, Pewal, Harand
  • Zostava Bieloruska: Mezin – Žurik, Makrickij, Glebov, Kosťučenok, Leonťjev, Denisov, Jerkovič, Riadinskij – Kulakov, Kurilin, Dudik – Ugarov, Zadeľonov, Antonenko – Kukuškin, Borovkov, Meleško – Strachov, Volkov
  • Góly: 19. A. Lakos (Setzinger), 25. A. Lakos – 4. Glebov (Ugarov, Kosťučenok), 18. Dudik, 28. Ugarov (Antonenko, Zadeľonov), 34. Antonenko (Zadeľonov, Kosťučenok), 55. Kulakov (Kurilin), Vylúčení: 9:4 na 2 min, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ronn (Fín.) – Jakobsen (Dán.), Mášik (SR), 4700 divákov

Reprezentanti Bieloruska zvíťazili vo svojom treťom vystúpení v základnej B-skupine nad Rakúskom 5:2 a zabezpečili si postup do osemfinálovej skupiny E. Budúci súperi Slovenska v boji o postup do štvrťfinále sa ujali vedenia už v 4. min z hokejky Glebova. V 18. min využil zle načasované striedanie Rakúšanov Dudik a zvýšil na 2:0. O 52 sekúnd neskôr sa presadil obranca Andre Lakos a znížil na 1:2.

V 25. min bolo vyrovnané, keď Mezina v bránke Bieloruska prekonal opäť Andre Lakos. Potom mierili presne už len bieloruskí hokejisti, keď v II. tretine zabezpečili svojmu tímu dvojgólové vedenie Ugarov a Antonenko. Päť minút pred koncom stretnutia poistil výhru bývalej sovietskej republiky Kulakov. Do boja o záchranu teda putuje staronový účastník šampionátu Rakúsko.