Kanada sa dlho trápila s Nemeckom

Blízko k prvému prekvapeniu na hokejových MS v Moskve mali Nemci. V "slovenskej" C-skupine dlho držali krok s favorizovanou Kanadou, ale napokon prehrali 2:3. Dva góly víťazov strelil Jamal Mayers. V dramatickom dueli C-skupiny Švajčiari otočili nepriaznivý stav s Lotyšskom a vydreli triumf 2:1.

28.04.2007 17:07

A-skupina (Chodynka)
Švajčiarsko – Lotyšsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

• Góly: 36. Wichser (Jeannin), 40. Jeannin (Wichser) – 29. Darzins (Berzinš). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Pellerin (Kan.) – Kicha (Ukr.), Pouzar (ČR), 6668 divákov
  • Švajčiarsko: Hiller – Steinegger, Gerber, Blindenbacher, Streit, Vauclair, Bezina, Forster – Reichert, Ambuhl, Ruthemann – Wirz, diPietro, Camichel – Wichser, Lemm, Sannitz, Jeanin – Sprunger, Monnet, Della Rossa
  • Lotyšsko: Naumovs – Pujacs, Galvins, Saviels, Rekis, Lavins, Sorokins, Tribuncovs, Jerofejevs – Tambijevs, Semjonovs, Nizivijs – Cipulis, Vasiljevs, Daugavins – Redlihs, Berzins, Darzins – Macijevskis, Sirokovs, Pantelejevs

Švajčiarsko len tesne zdolalo výber Lotyšska, keď všetko podstatné sa udialo v druhej tretine. Skóre duelu otvoril v 29. minúte Darzins, ktorý využil zmätok v obrane Švajčiarov. O sedem minút neskôr však už svietil na ukazovateli skóre nerozhodný výsledok, keď vyrovnal Wichser, ktorému asistoval Jeanin. Päťdesiat sekúnd pred koncom druhej tretiny strelil rozhodujúci gól Wichser, ktorému nahrával strelec prvého švajčiarskeho gólu Jeanin. V tretej tretine hrali Lotyši dvakrát presilovku, no vyrovnať sa im už nepodarilo.

Švédsko – Taliansko 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)

• Góly: 16. a 29. Davidsson (pri prvom Hedström, pri druhom Hornqvist), 18. Emvall (Akerman, Tärnström), 24. Martensson (Tarnström, Backström), 26. Bremberg (Davidsson, Hornqvist), 30. Hedström (Tärnström, Emwall), 52. Hallberg (Bremberg, Davidsson) – 4. De Bettin (Margoni). Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: 0, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.) – Dedjoulia (Biel.), Eglitis (Lot.), 4420 divákov
  • Švédsko: Bäcklund – Stralman, Jonsson, Tärnström, Akerman, Enström, Hallberg – Steen, K. Jonsson, J. Jonsson – Martensson, Wallin, Emwall – Hornqvist, Bremberg, Davidsson
  • Taliansko: Carpano – Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Lorenzi, Trevisiani, Signoretti – de Brettin, Margoni, Cirone – Lefebvre, Parco, Chitarroni – Scandella, Ramoser

Obhajca titulu majstra sveta v ľadovom hokeji Švédsko si vo svojom úvodnom vystúpení na svetovom šampionáte v Moskve hladko poradilo s Talianskom, ktoré zdolalo 7:1, hoci už vo 4. minúte prehrávalo. Taliani sa prekvapujúco ujali vedenia, keď dokázali využiť presilovku gólom De Bettina. V ďalšom priebehu im však už Švédi nič nedovolili a ešte do prestávky stav stretnutia otočili vo svoj prospech, keď pri góle na 2:1 boli takisto úspešní pri presilovke. O osude zápasu sa rozhodlo v druhej tretine, kedy dokázali severania streliť štyri góly v priebehu šiestich minút. Taliani sa z tohto úderu už nedokázali spamätať a v poslednom dejstve inkasovali ešte jeden gól, opäť v oslabení.

C-skupina (Mytišči)
Nemecko – Kanada 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

• Góly: 10. Ullmann (Felski, Kreuzer), 22. Dietrich (Hackert) – 18. Mayers (Murphy, Chimera), 21. E. Staal (Jackman, J. Williams), 52. Mayers (Chimera). Vylúčení: 9:8 na 2 min, navyše Shea Weber (Kanada) 5+DKZ za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ronn – Fonselius (obaja Fín.), Oskirko (Rus.), 4300 divákov
  • Nemecko: Kotschnew – Sulzer, Bakos, Osterloh, Draxinger, Hordler, Dietrich, Breitbach, Ancicka, Sulzer – Felski, Barta, Rankel – Tripp, Busch, Seidenberg – Wolf, Hackert, Gogulla – Kreuzer, Ullman, Fical
  • Kanada: Roloson – Commodore, Brewer, Hamhuis, Weber, Jackman, Schultz, C. Murphy – Mayers, McClement, Chimera – J. Staal, Lombardi, Armstrong – Doan, Toews, Nash – J. Williams, E. Staal, Camalleri

Javorové listy museli tesné víťazstvo doslova vydrieť. Gólový účet duelu otvoril v 10. min Nemec Ullmann. Kanaďania síce v 18. min Mayersom vyrovnali a v 21. min ich Eric Staal posunul do vedenia, no hneď o minútu bolo po presnom zásahu Dietricha opäť vyrovnané. Favorit v záverečnom dejstve zatlačil outsidera duelu do defenzívy, no k rozhodujúcemu gólu prispela až hrubá chyba brankára Nemcov Kotschnewa, ktorý za bránkou prišiel o puk. Toho sa zmocnil Chimera, prihral Mayersovi a ten poľahky trafil do prázdnej brány.