Favoriti na úvod rozstrieľali súperov

Úvodné stretnutia v skupinách B a D na 71. hokejových majstrovstvách sveta v Moskve priniesli jednoznačné víťastvá favorizovaných tímov USA, Česka, Fínska a domáceho Ruska.

27.04.2007 17:38 , aktualizované: 20:34
Kontiola, Karpenkov Foto:
Petri Kontiola v drese Fínska prekonáva ukrajinského brankára Igora Karpenkova.

V B-skupine si Američania v otváracom zápase celého šampionátu poradili popoludní v Mytišči so staronovým účastníkom majstrovstiev sveta Rakúskom 6:2. Zverenci trénera Mika Sullivana rozhodli o svojom triumfe zásluhou skvelých nástupov do každej tretiny. Už po 119 sekundách hry otvoril skóre stretnutia nádejný útočník Bostonu Kessel a následne upravil na rozdiel dvoch gólov Petersen. Rakúšania síce znížili v 15. min zásluhou Raimunda Divisa na rozdiel jediného gólu, ale ešte v závere prvej dvadsaťminútovky stretnutia bolo po presnom zásahu Američana Stempniaka v presilovke piatich proti trom 3:1. Prvú asistenciu na turnaji si na svoje konto pripísal syn legendy slovenského hokeja Petra Šťastného – Paul. Už v 23. sekunde druhej tretiny viedli USA o tri góly po presnom zásahu Clarka práve po akcii Paula Šťastného. Rakúšan Setzinger v polovici druhého dejstva znížil na 2:4, ale v 13. sekunde tretej tretiny bol po góle Cola rozdiel znovu trojgólový (5:2 pre USA). V 54. minúte Bochenski upravil na konečných 6:2.

Reprezentanti Česka si bez väčších problémov poradili vo večernom stretnutí B-skupiny (rovnako v Mytišči) s Bieloruskom 8:2 (4:1, 1:1, 3:1). Zverenci trénera Aloisa Hadamczika viedli po jedenástich minútach zápasu už 2:0, snaživý bieloruský tím však Antonenkom znížil na rozdiel jediného gólu. Plekanec hneď vzápätí poslal Čechov opäť do dvojgólového vedenia a keď v závere úvodnej časti hry trafil presne vo vlastnom oslabení aj Olesz, o víťazovi tohto duelu bolo prakticky rozhodnuté. Bielorusom sa podarilo skórovať ešte raz, keď v 28. min odpovedal na piaty presný zásah Čechov v podaní Petra Sýkoru opäť Antonenko a bolo 2:5. Potom už favorizovaní tím Česka kontroloval hru a dokázal streliť ešte tri góly z hokejok Plekanca, Mareka a Irgla. Zaujímavosťou je, že v bieloruskom tíme sa počas stretnutia menili gólmani až trikrát, keď namiesto Mezina sa v 11. – 17. min postavil do „klietky“ Šabanov, ktorý sa opäť dostal na ľad aj v 46. min a duel napokon dochytal.

V D-skupine fínski hokejisti na nulu zdolali Ukrajinou 5:0. Úvod duelu patril prekvapujúco zverencom Alexandra Seukanda, ktorí však nevyžili 24-sekundovú presilovku o dvoch mužov a ani následných 32 sekúnd v hre piatich proti štyrom. Skóre duelu otvoril v 13. min obranca švédskeho tímu Lulea HF Pekka Saravo po spolupráci s dvojicou hráčov z NHL Ville Peltonen – Mikko Koivu. Fíni definitívne zlomili odpor výborne brániacich Ukrajincov v druhej časti hry, keď v rozpätí desiatich minút gólmana Karpenka postupne prekonali Sean Bergenheim, Petteri Nummelin a Timo Pärssinen. Na konečných 5:0 uzavrel v 52. Petri Kontiola. Fínsky útočník Tomi Kallio musel počas tretej tretiny odísť predčasne pod sprchy, keď od hlavného rozhodcu Minářa inkasoval trest na päť minút plus do konca zápasu za hodenie hokejky.

Hokejisti usporiadateľskej krajiny si poľahky poradili s reprezentáciou Dánska 9:1. Rusi začali nekompromisne a už v 28. min Zaripov otvoril po spolupráci so Zinovjevom skóre. O chvíľu ho nasledovali aj jeho spoluhráči Nikulin a Malkin a za 234 sekúnd bolo už 3:0. Potom sa ruskí hokejisti gólovo odmlčali a v závere prvého dejstva dovolili Dánom streliť čestný gól z hokejky Regina. V druhej tretine to vyzeralo ako na strelnici, do listiny úspešných strelcov sa postupne zapísali z domáceho tímu Ščastlivyj, A. Markov, Morozov, Kulemin a Ovečkin.

Po ôsmom góle vystriedal v 33. min v bránke Dánska Hirscha Michael Madsen, ktorý inkasoval už iba raz – z hokejky útočníka Los Angeles Kings Alexandra Frolova. Domáci hokejisti vyslali na bránku súpera celkovo 45 striel, úspešnosť ich streľby tak bola v zápase 20%. Rusi hrali veľmi disciplinovane a ani jeden z nich nesedel počas zápasu na „lavici hanby“, zatiaľ čo dvierka na trestnej lavici Dánska sa otvorili spolu päťkrát.

B-skupina (Mytišči)

• USA – Rakúsko 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)

Góly:
    2. Kessel (Hall), 11. Petersen (Suter), 18. Stempniak (Cole, P. Šťastný), 21. Clark (P. Šťastný, Ballard), 41. Cole (Pothier), 54. Bochenski (Stempniak, Hutchinson) – 15. Raimund Divis (Schuller, Baumgartner), 31. Setzinger (Rebek)

USA: Grahame – Suter, Pothier, E. Johnson, Greene, Ballard, Hutchinson, Alberts, J. Johnson – Stempniak, Backes, Bochenski – Kessel, Štastný, Larose – Cole, Arnason, Clark – Davis, Petersen, Hall

Rakúsko: Reinhard Divis – Rebek, R. Lukas, Ulrich, Unterluggauer, Stewart, A. Lakos, P. Lakos, Mattie – Setzinger, Koch, Welser – Trattnig, P. Lukas, Kalt – Schuller, Raimund Divis, Baumgartner – Peintner, Pewal, Harand

• Česká republika – Bielorusko 8:2 (4:1, 1:1, 3:0)