Slovenskí hokejisti vyhrali v Rakúsku 3:1

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v treťom prípravnom stretnutí pred majstrovstvami sveta v Moskve, ktoré sa začínajú v piatok 27. apríla, vo Viedni nad domácou reprezentáciou Rakúska 3:1. Slováci tak v príprave pred šampionátom po dvoch prehrách s Českom zaznamenali prvé víťazstvo.

18.04.2007 20:52

Slovenská reprezentácia v 23. vzájomnom súboji s Rakúskom si do štatistík pripísala osemnástu výhru.

Oproti zápasom s Čechmi vo Viedni pribudli do zostavy Slovenska štyria noví hráči (Halák, Jurčina, Stehlík, M. Hlinka). Hra tímu už bola kompaktnejšia, prechod do útoku už tak neviazol a zlepšila sa aj defenzívna činnosť, aj keď menšie chyby boli stále vidieť. V bránke podal veľmi dobrý výkon Jaroslav Halák, pre ktorého to bol debut v reprezentácii.

Skóre stretnutia otvoril v 4. min pri presilovke Čiernik, ktorý si voľný položil na zem brankára Brücklera a ponad neho strelil svoj siedmy reprezentačný gól. V druhej dvadsaťminútovke pridal ďalší presný zásah v 36. min po individuálnom nájazde a vydarenom blafáku Radovan Somík. V záverečnej tretine v oslabení zvýšil Čiernik druhým gólom v zápase na 3:0. Pred súbojom sebavedomých Rakúšanov aspoň trocha potešil v 55. min Trattnig.

Rakúsko – Slovensko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

• Góly: 55. Trattnig (A. Lakos) – 4. Čiernik (M. Kováčik), 36. Somík (Podkonický, L. Čierny), 43. Čiernik (M. Kováčik). Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: 39. Setzinger (Rak.) 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Schutz (Nem.) – Hütter, Falkner (obaja Rak.), 2500 divákov
  • Rakúsko: Brückler – Rebek, R. Lukas, Unterluggauer, Ulrich, Stewart, A. Lakos, Mattie, P. Lakos – Setzinger, Koch, Welser – Trattnig, P. Lukas, Kalt – Baumgartner, Raimund Divis, Schuller – Peintner, Pewal, P. Harand
  • Slovensko: Halák – Podhradský, Milo, Jurčina, Stehlík, L. Čierny, Štrbák, Graňák, Starosta – Čiernik, M. Kováčik, Surový – Kukumberg, Kapuš, Uram – Melichárek, Podkonický, Somík – M. Hudec, M. Hlinka, Skladaný

Slováci so štyrmi novými hráčmi oproti duelom s Českom (Halák, Jurčina, Stehlík, Hlinka) začali proti Rakúšanom ofenzívne. Už v 2. min skúšal Brücklerov postreh Podkonický a v 4. min už Šuplerovi zverenci viedli. Vylúčenie Pewala využil na úvodný gól zápasu Čiernik, a to tak, že si položil brankára a skóroval do odkrytej bránky – 0:1. V 5. min vysunul Stehlík kolmo Urama, ale ten vedenie Slovákov nezvýšil. O minútu neskôr sa po prvý raz predviedla zámorská posila z Montrealu Halák, ktorý zneškodnil pokus Schullera. O ďalšie dve minúty hasil Halák znova po chybe Mila a dorážke Welsera. V 12. min predviedol jedovku spoza obrancu Melichárek, Brückler sa nedal prekvapiť. V 15. min sa pri ďalšej slovenskej presilovke ocitol pred rakúskym gólmanom osamotený Somík, ale neprestrelil ho. Rakúšania začali druhú dvadsaťminútovku náporom, do nebezpečnej blízkosti Haláka sa však nedostávali a strieľali len zo stredných a väčších vzdialeností.

V 22. min dostal puk zadovku od Kapuša Kukumberg, jeho strela švihom však skončila na pozornom Brücklerovi. Haláka potom trochu vystrašili nebezpečné strely Pewala a Kalta. V 29. min prihral Surový voľnému Kapušovi, jeho strela skončila na Brücklerovej maske. Postupne sa aktivita vracala na slovenské hokejky. V polovici zápasu bol za bránkou usilovný Melichárek, Uram našiel Podkonického, ktorého strelu rakúsky gólman len so šťastím vyškriabal z čiary. Na opačnej strane predviedol svoje kvality Halák, ktorý pravým betónom zlikvidoval samostatný nájazd Setzingera. V 33. min hľadal strieľanou prihrávkou Jurčina Kukumberga, pred ktorým sa otvárala bránka, hráč Slovana však puk netrafil. Halák potom v dobrej pozícii vychytal Kalta, aby v 36. min naskočil Somík z trestnej lavice a po pár sekundách po ukážkovom vysunutí od Podkonického famóznym blafákom zvýšil na 2:0. O minútu slovenská lavička stŕpla, po závare pred bránkou sa len veľmi ťažko dvíhal z ľadu Halák. Po ošetrení krku však pokračoval a hneď zlikvidoval presilovkový samostatný nájazd Welsera.

Rakúšania aj tretiu tretinu začali zvýšenou aktivitou, ale Welsera v čistej pozícii Halák vychytal a vzal domácim vietor z plachiet. V 43. min zakombinovala v oslabení pri vylúčení Jurčinu dvojica Kováčik, Čiernik a druhý menovaný švihom nedal rakúskemu brankárovi šancu. Slovenský tím bol kombinačne lepším, súpera prakticky pred Haláka veľmi nepúšťali. V 50. min trafil vonkajšiu žŕdku Hudec a na opačnej strane pred Halákom dlho váhal Schuller. Po oddychovom čase sa Rakúšania predsa len dočkali gólu, v 55. min prekonal debutanta v slovenskej bránke Trattnig. Zverenci Júliusa Šuplera aj v posledných minútach hrali s prehľadom a domáci sa už k záverečnému tlaku nedostali. Rakúšania to ešte skúsili v 60. min pri power play, ktorá však na výsledku a výhre Slovenska 3:1 už nič nezmenila.

Jim Boni (tréner Rakúska): „Bolo to veľmi rýchle stretnutie. Slováci ukázali, že patria k najlepším mužstvám na svete, výborne kombinovali i korčuľovali. Pred svetovým šampionátom musíme ešte odstrániť zbytočné chyby, ktorých sme sa dopúšťali.“

Július Šupler (tréner Slovenska): "Naše mužstvo sa v príprave kryštalizuje a postupne dopĺňa. Hľadáme nielen ideálne zloženie formácii, ale aj hernú istotu. Viac ako víťazstvo ma teší, že hráči splnili stanovené pokyny, nedopúšťali sa zbytočných faulov. Výhru si vážim, ak by sme využili nezrealizovateľné príležitosti, mohlo byť aj výraznejšie. Brankár Halák ukázal, že má dobrú

Jaroslav Halák (brankár Slovenska): „Pred zápasom som nebol nervózny, je to len príprava. Na stretnutie som sa po pauze tešil. Je to trochu iné chytať v zámorí na užšom klzisku a v Európe na širšom. Za bránkou je akosi viac miesta. V hale bolo počas zápasu veľmi teplo. V závere druhej tretiny ma súperov hráč kopol do hlavy, človek však na bolesť počas zápasu nemyslí. Teraz po ňom to bolí o niečo menej, lebo sme vyhrali.“

Milan Jurčina (obranca Slovenska): „Prvýkrát som hral po dlhšom čase na väčšom klzisku a trochu som sa toho obával. Rozohral som, aj keď sme v obrane až tak veľa práce dnes nemali. Víťazstvo je dôležité, dodá sebavedomie do ďalších zápasov.“

Radovan Somík (útočník Slovenska): „Pôvodne som to chcel pri góle riešiť inak, ale brankár sa inak pohol a potom to bolo jednoduché. Predtým som dal v národnom tíme gól na Švajčiarskom pohári v poslednom zápase. Hralo sa mi dobre, veď v tomto zložení útoku sme s chalanmi hrali aj na predchádzajúcich reprezentačných akciách.“

Richard Kapuš (kapitán Slovenska): „Hrali sme v tomto zložení tímu prvýkrát a nebolo to zlé. Znie to ako výhovorka, ale Česi boli v predchádzajúcich zápasoch vo výhode, keďže mali odohrané dva zápasy a my sme s prípravou len začínali. Dnes sme sa na rozdiel od stretnutí s Českom vyvarovali vylúčení, rozhodca tiež nepískal až tak úzkostlivo a hneď sa to prejavilo aj na výsledku. Halák bol výborný, podržal nás v dôležitých momentoch.“