Pálffy opäť potvrdil svoju výnimočnosť, gólová divočina v Nitre

Hokejová extraliga mala na programe štyri zápasy 30. kola. Posledná Nitra po dlhom čase získala tri body, keď zdolala Martin v divokom dueli 8:6. Dva duely sa skončili výsledkom 1:3 - Skalica vyhrala vďaka Žigmundovi Pálffymu v Trenčíne, Žilina zasa zaskočila Poprad. Stredoslovenské derby sa nieslo v znamení Zvolena. HKm na vlastnom ľade zdolal Banskú Bystricu 4:1. Kolo dohrajú šlágrom Slovan - Košice v pondelok o 18:00.

11.12.2011 19:34
Radosť hokejistov Nitry Foto:
Radosť hokejistov Nitry.

Hokejová extraliga – 30. kolo:

HK AutoFinance Poprad – MsHK DOXXbet Žilina 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

• Góly: 16. Škovira (R. Rapáč) – 33. M. Drevenák (Michajlov), 37. M. Drevenák (Michajlov), 42. Sivák (V. Nemec)

Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 0:0, vylúčenia: 0:1, rozhodovali: P. Jonák – Bogdaň, Kacej, 1105 divákov

• Poprad: Melicherčík – D. Brejčák, R. Suchý, Fabian, Kovačevič, M. Šterbák, Fabian, D. Kramár, Jáchym, Malina – Vandas, Koskinen, Kuľha – A. Kroták, Kmiť, Vaic – Škovira, P. Svitana, R. Rapáč – Paločko, Kraft, Gellerstedt
  • Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Niník – Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, T. Sýkora – M. Drevenák, Michajlov, Smotrila – Stupka, Linet, Kubiš

Popradskí diváci nevideli dychberúci hokej. Prvú zaujímavú šancu si po dvoch minútach vypracoval Svitana, no jeho strele zápästím chýbala väčšia intenzita. Zo zverencov trénera Jančušku sa v prvej časti najviac ukazoval Linet, ktorý mal dve sľubné príležitostí. Po 15-tich minútach otvorili skóre domáci. R.Rapáč „nabil“ do stredu poľa Škovirovi a skúsený útočník z prvej nedal Lacovi šancu. V poslednej minúte prvej tretiny Kraft zobral spred žilinského gólmana puk nepozornému Ďurkechovi, no nádejnú šancu domáci nepremenili v druhý gól.

„Vlci“ mohli vyrovnať hneď na začiatku druhej časti, Richard Huna však skackajúci puk neusmernil za chrbát Melicherčíka. V 25. minúte skúšal Laca prekvapiť R.Rapáč, po ňom od modrej predviedli svoje pokusy Fabian i Šterbák. Ešte predtým, než sa stretnutie prehuplo do druhej polovice, hlavný arbiter Lokšík nariadil trestné strieľanie za faul Dlouhého na Krotáka Popradský kapitán svoj nájazd nepremenil, keď Laco prečítal jeho pokus a postrážil si priestor medzi betónmi. O pár minút sa na žilinského gólmana rútil Kuľha, puk po jeho príklepe však ratovali okrem Laca i hosťujúci beci. Kým domáci svoje šance pozahadzovali, Žilinčania predviedli efektívnu koncovku, keď Drevenák zakončil Mikhailov prieinik – 1:1. Obaja „vlci“ si po štyroch minútach spoluprácu zopakovali a hostia potrestali popradskú letargiu – 2:1. Tretí gól mal na hokejke T.Sýkora, Melicherčík však kryl oba jeho pokusy.

Poprad mohol v presilovke vyrpovnať, no nechal Žilinčanov vo vlastnom oslabení zaútočiť a dovolil im streliť i gól, keď veľkú nepozornosť v defenzíve potrestal Sivák – 1:3. Domáci sa trápili aj v presilovkách, nevedeli si prihrať a dostať sa ku gólovým šanciam. V 53. minúte sa „kamzíkom“ naskytla ideálna šanca na zvrat – 66 sekundová presilovka piatich proti trom. Kmiť v nej spálil dve „tutovky“ a to bolo z popradskej strany v nedeľnom zápase všetko. Žilinčania hrali v tretej časti veľmi nedisicplinovane, ale oslabenia prežili iba vďaka Lacovi a katastrofálnej hre Popradu, ktorá im takmer dovolila v oslabení skórovať i druhý raz. Riedko zaplnené tribúny odmenili Popradčanov za slabý výkon po zápase piskotom.

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Odohrali sme najhorší domáci zápas v sezóne. Nemôžeme byť spokojní. Boli sme málo aktívni, nedokázali sme prečíslovať súpera. Pri vzniknutých šanciach sme boli málo dôrazní, pasívni, prehrávali sme osobné súboje. Slabo sme vypomáhali našim obrancom, počas celého stretnutia sme boli málo dôslední. Reprezentačná prestávka nám príde vhod, musíme niektoré veci prehodnotiť. “

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Víťazstvo pod Tatrami ma nesmierne teší, veď Poprad má skvelé mužstvo. Prvá tretina z našej strany nebola zlá. Vysunuli sme obranu pomerne vysoko a darilo sa nám napádať súpera. V druhej časti bol lepší Poprad, no my sme dali góly, ktoré nám dali krídla. Napriek oslabeniam v závere sme zápas zvládli vďaka obetavosti, podporení výkonom brankára Laca.“

HK Nitra – MHC Mountfield Martin 8:6 (2:2, 4:1, 2:3)

• Góly: 1. Mašlonka (M. Hruška, H. Ručkay) 15. S. Saliji (H. Ručkay, Martin Segľa), 21. M. Štefanka (G. Saliji), 31. M. Hruška (H. Ručkay, T. Hrnka), 36. H. Ručkay (S. Saliji, Martin Segľa), 39. König (Fojtík, M. Hruška), 45. T. Hrnka (G. Saliji), 55. G. Saliji (M. Štefanka, T. Hrnka) – 6. V. Škoda (Miroslav Ižvolt), 16. Sobota (Murček, Macejka), 31. Miroslav Ižvolt (Zukal), 49. J. Mocek (Macejka, Miroslav Ižvolt), 53. J. Markovič (Miroslav Ižvolt, Galamboš), 57. J. Markovič (Drgoň, Galamboš)

Vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše: Michal Važan (Martin) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 2:1, vylúčenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – M. Novák, Brath, 1431 divákov

• Nitra: Fedor (25. Čiliak) – Rais, Ďurák, M. Hruška, König, Árvay, M. Bača, Kružík, Pavol Gurčík – T. Hrnka, M. Štefanka, G. Saliji – Mašlonka, Valčák, Fojtík – S. Saliji, Martin Segľa, H. Ručkay – Šumichrast, Piačka, Barinka
  • Martin: M. Šimko (41. Dzubina) – Drgoň, J. Mocek, Zukal, Martin Výborný, Matejka, Brcko, Tupý, Vartovník – J. Markovič, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Miroslav Ižvolt – Macejka, Murček, Sobota – J. Cíger, Zeliska, Škumát

Gólovo bohatý zápas otvorili v 6. minúte hostia. Domáci sa pozabudli v útočnom pásme a v brejku dvoch proti jednému zužitkoval Ižvoltovu prihrávku Škoda. O päť minút neskôr už bolo vyrovnané, keď sa tvrdá strela nitrianskeho obrancu Hrušku odrazila od zadného mantinelu priamo pred pohotového Mašlonku, ktorý odkrytou bránkou nepohrdol. V 15. minúte sa prvýkrát v zápase dostali do vedenia domáci, keď Ručkay videl lepšie postaveného Samira Salijiho a bolo 2:1. Tesné vedenie však Nitre dlho nevydržalo. Už nasledujúca minúta priniesla vyrovnanie z hokejky Martinčana Sobotu, ktorý bol na konci spolupráce tretieho útoku MHC. V úplnom závere ešte Valčák dostal puk do martinskej bránky, no stalo sa tak až po prvej siréne.

Domáci však tretí gól pridali krátko po prvej prestávke. Štefanka „rusnkákovsky“ zasunul puk za Šimka a bolo 3:2. V 25. minúte ušiel po chybe domácej obrany do brejku Škoda, no svoju akciu gólom nezakončil. Pri pokuse o blafák však atakoval brankára Fedora, ktorý následne prepustil miesto náhradníkovi Čiliakovi. V 31. minúte pri signalizovanej presilovke mali domáci výhodu a v štvrtý gól ju premenil obranca Hruška. Stav 4:2 však takmer okamžite zmenil Ižvolt, ktorý ušiel do brejku a hoci bol faulovaný, dokázal prekonať Čiliaka – 4:3. Ofenzívne naladení domáci pridali piaty gól v 36. minúte. V presilovke sa po prihrávke S. Salijiho nemýlil dobre hrajúci Ručkay a v ďalšej presilovke upravil König už na 6:3. Do tretej tretiny nahradil martinského brankára Šimka jeho kolega Dzubina.

V 45. minúte však aj ten inkasoval, keď Garip Saliji videl voľného Hrnku a ten pred odkrytou bránkou nezaváhal. Hostia však zbrane nezložili. V 49. minúte ušiel do brejku obranca Mocek a nezaváhal rovnako ako o štyri minúty neskôr v presilovke Markovič. Za stavu 7:5 hostia vycítili šancu, na čo domáci zareagovali oddychovým časom. Aktívnych Martinčanov schladil v 55. minúte gól Garipa Salijiho, ktorý sa presadil po dôraze pred Dzubinom. 57. minúta priniesla šiesty gól hostí, keď Čiliak neudržal puk po strele od modrej čiary a kapitán Markovič upravil na divokých 8:6. V ďalšom priebehu s už skóre nezmenilo a po divokom výsledku sa radovali domáci.

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Dobre vieme, v akej sme situácii. Nevyhrali sme veľa zápasov a túžba prekonať to bola dnes obrovská. Hrali sme útočný hokej, z ktorého pramenili aj chyby. Chlapcov treba pochváliť za bojovnosť, hoci sme spravili aj viacero taktických chýb. Strata bodov je výrazná, no posnažíme sa ju dotiahnuť. Neradi by sme prišli diváka.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Spravili sme množstvo individuálnych chýb, preto je výsledok taký, aký je. Diváci sa dnes bavili, môžu byť spokojní. S naším výkonom a nasadením som však maximálne nespokojný. Dali sme šesť gólov, no dostali sme osem. Obrana stála na hlinených nohách.“

Dukla Trenčín – HK 36 Skalica 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

• Góly: 14. Tvrdoň – 21. Pálffy, 45. Pálffy (R. Školiak), 58. R. Školiak (Pállfy, T. Višňovský)

Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš – Šefčík, Výleta, 2350 divákov

• Trenčín: V. Kováč – Habšuda, Trefný, M. Biro, Gabriš, Štindl, E. Bednár, Hlubuček, Bobček – P. Fabuš, Andrej Šťastný, Melichárek – Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň – O. Mikula, Sojčík, M. Filo – Radulay, P. Kopecký, Lelkeš
  • Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, M. Srnec, Kloz, Jaborník, T. Magušin, Karlíček – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Obdržálek, T. Višňovský, Lušňák – Kutálek, Holovič, M. Šátek – J. Jurík, Klejna, Konečný

Domáci si od začiatku vynútili prevahu, okrem herného tlaku boli usilovní aj strelecky, lenže skalická defenzíva na čele s brankárom Lakosilom dokázala väčšinu nebezpečných situácii zvládnuť. Výnimkou bola 14. min, kedy sa Tvrdoň okamžite po buly predral ku bránke a bekhendom efektne zavesil puk do bránky. Hostia sa spoliehali na brejky, tie im však v prvej tretine nevychádzali.

V 39. sekunde druhej časti však Pálffy počas oslabenia na dvakrát potrestal zaváhanie súperových zadákov a obraz hry sa zmenil. Skalica začala dôraznejšie útočne hrýzť, takže akcie sa striedali na oboch stranách, nepresnosti v hre však bolo stále dosť.

Žigmund Pálffy a jeho gólová oslava. Foto: SITA
Žigmund Pálffy Žigmund Pálffy a jeho gólová oslava.

V 45. min už Skaličania viedli, keď sa pred bránkou z čista – jasna objavil Pálffy, ktorý strelou z prevej poslal do siete perfektnú Školiakovu prihrávku od mantinelu. Hostia sa definitívne dostali na koňa a umne odolávali nedôslednej snahe súpera o zvrat. Nervózni domáci kopili čoraz viac chýb a ich výkon od začiatku zápasu smerom k jeho koncu negradoval, ale naopak klesal. Skalica zvládla súboj takticky výborne a v 58. min Školiak zblízka spečatil jej víťazstvo.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Vstúpili sme do zápasu dobre a ani v ďalšom priebehu sme neboli horším mužstvom, takže nemám hráčom príliš čo vyčítať. Ukázalo sa však, že Skalice, to je predovšetkým Pálffy a Lakosil. Tieto dve individuality výkonmi na svojich postoch prevýšili našich hráčov a to zásadne rozhodlo o skalickom víťazstve.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Prvá tretina bola z našej strany nevydarená, ale dokázali sme ju ustáť. Potom náš výkon už len gradoval a sme veľmi radi, že sme v tomto ťažkom zápase pred prestávkou dokázali uspieť.“

HKm Zvolen – HC'05 Banská Bystrica 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

• Góly: 21. Brabenec (Čurilla, Marek Slovák), 32. Čurilla (Marek Slovák, Brabenec), 53. Vantroba (Čurilla), 60. Otčenáš (L. Jurík) – 59. M. Kokavec (Češík)

Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: Brabenec 5 min+DKZ za hrubosť – Kútny 5 min+DKZ trest v hre za údery do hlavy, Bambúch 5 min+DKZ za hrubosť, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Gashilov, D. Konc – M. Korba, Bundil, 2529 divákov

• Zvolen: Sáblík – Ťavoda, Marek Ďaloga, Vantroba, Juraško, J. Mucha, Hraško, Korhonen, Pokovič – Otčenáš, L. Jurík, Síkela – Marek Slovák, Brabenec, Čurilla – Zuzin, Trochta, Škvaridlo – Ihňato, M. Jurík, R. Puliš
  • Banská Bystrica: Kostúr – Cebák, Cunik, Paľov, M. Grman, Kubka, Bambúch – Tománek, Češík, Hvila – Kristoffersson, Heizer, M. Kokavec – Marcinek, Jokila, V. Kútny – Lamper, Nemček, Zigo

Vo Zvolene videli diváci od začiatku zaujímavý a rušný hokej. Domáci mali v prvej tretine aktivitu, hlavne v presilovke mohli skórovať. Banskobystričania však hrozili z rýchlych kontier, po jednej z nich sa nepresadil Hvila, keď mu Tománek poslal puk do ideálnej šance, proti bol Sáblík. Dobrú príležitosť mal potom v 9. minúte Čurilla, ale ani on sa netešil, tentoraz bol proti Kostúr. Hostia podkúrili domácim v 12. minúte, na ľade bol štvrtý útok „baranov“ a pred bránkou neuspeli mladíci Lamper s Nemčekom. V závere tretiny premárnili svoje šance aj banskobystrický útočník Jokila a na druhej strane Čurilla, ktorý pred prázdnou bránkou dlho spracovával puk a napokon ho poslal do žŕdky.

Zvolenčania využili presilovku na začiatku druhej tretiny, dopredu sa preštrikoval Brabenec a sám pred Kostúrom nezaváhal – 1:0. Po inkasovanom góle Banskobystričania ožili, prevzali iniciatívu, ale nedokázali streliť gól ani z vyložených šancí. Kristoffersson mieril do žŕdky, Kokavec prekonal síce Sáblíka, ale pre postavenie Heizera v bránkovisku gól neplatil, recept na úspech nenašli ani Tománek s Hvílom, na opačnej strane mieril z dobrej príležitosti Brabenec vedľa. Efektný zákrok predviedol Sáblík v 26. minúte pri Kútneho strele z ľavej strany. Zvolenčania trestali nemohúcnosť hostí v 32. minúte po rýchlej akcii Slováka s Čurillom, tešil sa český útočník, pretože jemu pripísali autorstvo druhého zásahu, keď puk išiel za Kostúra z hokejky Kubku. O dve minúty neskôr sa v oslabení rútil na bránku Banskej Bystrice Slovák, fauloval ho Kristoffersson, no faulovaný Zvolenčan nezužitkoval trestné strieľanie. V 36. minúte zaujala Cuníkova strela od modrej, puk prešiel za Sáblíka, ale Hraško ho pred čiarou zachytil a upratal do bezpečia. Zákrok dňa predviedol gólman Zvolena v závere druhej tretiny, keď Češík strieľal do odkrytej bránky, ale Sáblík stihol ešte zasiahnuť.

Brankár Banskej Bystrice Matúš Kostúr. Foto: SITA
Matúš Kostúr Brankár Banskej Bystrice Matúš Kostúr.

Tretia tretina patrila Zvolenu, hosťom hra nešla podľa predstáv. Do šancí sa dostávali častejšie domáci hokejisti. V 47. min zaujal semafor Kostúra po Trochtovej strele a o dve minúty neskôr sa predviedol Škvaridlo individuálnou akciou, ale brankára Banskej Bystrice neprekonal. V 52. min naskočil z trestnej lavice hosťujúci Marcinek, no nevyužil sólo. Pribudlo však nervozity, čoho dôsledkom boli bitky a vyššie tresty pre Kútneho, Bambúcha a Brabenca. Zvolenčania hrali 7-minútovú presilovku piatich proti štyrom. V 53. min sa presadil strelou od modrej čiary Vantroba. V závere sa pokúsil zdramatizovať duel Kokavec, keď 68 sekúnd pred klaksónom nečakane z otočky prekonal Sáblíka – 1:3. Power-play však hosťom nevyšla a Otčenáš iba potvrdil víťazstvo Zvolena strelou z červenej čiary do opustenej svätyne hostí.

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Som rád, že sme v tomto zápase potvrdili náš zlepšený prejav, keď už v Košiciach nám bodík takpovediac ušiel. Derby s Banskou Bystricou sa podobalo ostatným zápasom s týmto súperom ako vajce vajcu. Bola vynikajúca atmosféra a výborný hokej z oboch strán s množstvom šancí. Nechýbalo veľa súbojov, šarvátok, no to k derby patrí. Som rád, že moji chlapci hrajú poctivý hokej, ktorý nás zdobil v prvej časti sezóny. Rozhodujúce bolo, že sme strelili viac gólov a preto máme tri body. Sme radi, že teraz si oddýchneme a ďalšie zápasy budú opäť o tvrdom hokejovom boji.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Bolo to derby ako každé iné predtým, bojovné, nervózne a padalo málo gólov. Nezačali sme najlepšie, súper nás dostal pod tlak. Zachránil nás brankár Kostúr ako aj šťastie, ktorého sme mali v prvej tretine neúrekom. Keď sme inkasovali prvý gól na začiatku druhej tretiny naša morálka sa zdvihla vyrovnali sme, ale žiaľ regulárny gól neplatil. Neviem si to vysvetliť, potom nám súper odskočil o dva góly, zvýšili sme otáčky i úsilie, ale streliť gól pre nás je dosť ťažké. Nedarí sa nám skórovať ani do prázdnej bránky. Koniec zápasu bol dosť nervózny, vzniklo niekoľko provokačných faulov a nakoniec sa to zvrhlo. Mrzí ma to, pretože ani jedno derby nebolo s takýmto záverom. Chceli sme ešte niečo so zápasom urobiť, ale náš gól na 3:1 prišiel neskoro.“