Žilina vyhrala v Kežmarku 5:3, Nitra si môže spytovať svedomie

Hokejový tím Garmin Žilina vyhral v piatkovom zápase 13. kola Slovnaft extraligy nad Kežmarkom 5:3. Hostia pritom po dvoch tretinách vyhrávali už 5:0. Nitra dlho viedla nad Popradom 1:0, napokon prehrala v predĺžení 1:2. Vyrovnanie zabezpečil v 59. minúte Haščák, v predĺžení rozhodol o výhre hostí Lukáč. Nitra prehrala siedmykrát v rade.

17.10.2008 19:32 , aktualizované: 21:10
Falta Nitra Foto:
Brankár Nitry Pavel Falta takmer vychytal v súboji s Popradom čisté konto.

**Hokej – Slovnaft extraliga – 13. kolo: **

SkiPark MHK Kežmarok – MsHK Garmin Žilina 3:5 (0:0, 0:5, 3:0)

• Góly: 44. Šechný (Schneider, P. Segľa), 49. P. Segľa (Drotár, Šechný), 57. Mašlonka (Čížek) – 21. R. Krajči (R. Stantien, Turoň), 25. M. Kokavec (Koložváry, R. Krajči), 26. Pleva (R. Krajči, R. Stantien), 30. Hriňa (Koložváry, Sivák), 37. Javín (R. Krajči), Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Kalina, M. Korba, 600 divákov
  • Kežmarok: Klempa (26. Budai) – Gurčík, D. Brejčák, Sadiki, Jelínek, J. Hrubý, M. Žemba, Schneider, Mašlonka – Škovira, Palovčík, Jasovský – P. Segľa, Šechný, P. Drotár – Bednár, Pavličko, Fedor – Čížek, Svitana, Havíra
  • Žilina: Ševela – Turoň, Javín, Hriňa, I. Droppa, Kusovský, Škorvánek, Horák – R. Krajčí, Pleva, R. Stantien – Sivák, Koložváry, M. Kokavec – Jabrocký, Škoda, Važan – Brandis, Hajnik, V. Baláž

Stretnutie začali obaja súperi opatrne a do polovice prvej tretiny diváci nevideli žiadnu gólovú šancu. Až v 16. min sa sám pred žilinským gólmanom ocitol Jasovský, no puk do bránky neprepasíroval. Do výbornej príležitosti sa na konci 18. min dostal Kokavec, v súboji zoči-voči Klempovi však ťahal za kratší koniec.

V úvode druhej tretiny hostia spustili nevídanú gólovú lavínu. V priebehu prvých piatich minút po hrubých chybách domácej obrany prekonali Klempu postupne Krajči, Kokavec a Pleva. Po treťom presnom zásahu to kežmarský gólman „zabalil“ a nahradil ho Budai. Ďalší šok zažili domáci priaznivci v polovici zápasu, keď pavučinu v pravom hornom rohu Budaiovej bránky vymietol Hriňa – 0:4. Žilinčania skórovali v druhej dvadsaťminútovke ešte raz. V 37. min v početnej prevahe zvyšoval na 5:0 Javín a s domácimi to vyzeralo doslova na uterák.

Podtatranci si uvedomili zložitosť situácie, v ktorej sa ocitli, a začali hrať v útoku aktívnejšie. Odmenou za to bol gól v 44. min z hokejky navrátilca Šechného, Segľov presný zásah v 49. min a tiež Mašlonkov gól tri minúty pred záverom. Aj napriek veľkej snahe však domáci už vysokú stratu nedohnali a zapísali si ďalšiu prehru na domácom ľade.

Povedali po zápase:

Jerguš Bača (asistent trénera Kežmarku): „Po vyrovnanej prvej tretine sme zápas prehrali v druhej časti hry našou nekoncentrovanou hrou. Množstvo chýb vyplýva z hláv našich hráčov, keďže v tretej tretine sme videli, že ak sme v situácii, keď nemáme čo stratiť, vieme hrať dobre.“

Ján Šterbák (tréner Žiliny): „Dve tretiny sme hrali dobre v útoku aj v obrane, v tretej sme nepochopiteľne poľavili. Súper zvýšil útočnú aktivitu, zápas sa zbytočne zdramatizoval z nášho pohľadu. Odohrali sme už niekoľko duelov s podobným priebehom a dúfam, že sa z nich konečne poučíme.“

HK Ardo Nitra – HK Aquacity ŠKP Poprad 1:2 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

• Góly: 47. Kudrna (H. Ručkay, Gálik) – 59. Marcel Haščák (Fabian), 65. Michal Lukáč (Buc, Kasík). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krist – Gašparík, M. Valach, 2205 divákov.
  • Nitra: Falta – Halász, M. Výborný, M. Školiak, Kudrna, Hranáč, Poláček, Zajac, König, – Gálik, Bednařík, Rumpel – Barčák, Poljaček, H. Ručkay – Čaládi, T. Chrenko, Podstavek – Hronský, Čunderlík, Ecker
  • Poprad: Melicherčík – Michal Segľa, Kasík, Fabian, Dora, Malinský, Bakoš – A. Kroták, A. Lapšanský, Kolusz – Marcel Haščák, Jarolín, Buc – Bartánus, Holečko, Martin Slovák – Piatak, Michal Lukáč, Martin Segľa

Úvodných 15 minút stretnutia sa hralo bez gólových šancí a dokonca aj bez vylúčení. Potom si v rozpätí 23 sekúnd sadli na trestnú lavicu hneď dvaja Popradčania, no domáci nedokázali využiť ani viac ako minútovú prevahu o dvoch hráčov. Šanca Nitry prišla v 18. min, keď vzal Čaládi Segľovi puk, prihral ho Podstavekovi, ktorého strela bez prípravy tesne minula ľavú žrď. Diváci teda v úvodnej tretine gól nevideli.

Brankár Popradu Marcel Melicherčík si musel... Foto: SITA
Melicherčík Brankár Popradu Marcel Melicherčík si musel dávať pozor aj na útoky zhora.

Po prvej prestávke pokračoval hokej bez veľkých príležitostí, až v 32. min sa na ľavej strane uvoľnil H. Ručkay, na Melicherčíka skúsil blafák do bekhendu, no neuspel. V 35. min zaujala zápasnícka vložka Haščáka s Poljačekom za bránkou Nitry a obaja si potom sadli na trestnú lavicu. V poslednej minúte druhej tretiny sa po ľavej strane dostal až k Faltovi Kroták, no vystrelil tesne vedľa nitrianskej bránky. Aj po dvoch tretinách si obaja brankári udržali čisté konto.

Tretia časť stretnutia začala strelou Čaládiho už po 16 sekundách, no Melicherčíka z rohu klziska neprekvapia. V 47. min predsa len zajasali domáci, keď Ručkay uvoľnil Kudrnu v ľavom kruhu a ten tvrdou strelou prestrelil Melicherčíka. O minútu mohlo byť vyrovnané, keď sa Lapšanský efektne presadil cez domácu obranu, no blafák mu nevyšiel. V 51. min mohla Nitra zvýšiť vedenie, keď Podstavek posunul puk na nabiehajúceho T. Chrenka, no ten tesne minul bránku Popradu.

Minútu a sedem sekúnd pred koncom tretej tretiny hostia predsa len vyrovnali, keď sa v presilovke dostal k odrazenému puku Haščák a skóroval – 1:1. V predĺžení vsietil Popradčan Lukáč a Nitrania tak opäť prišli doma o body.

Jiří Kučera (tréner Nitry): „Pre nás je to kruté, druhý zápas, ktorý sme prehrali v poslednej minúte. Do hry sme zapojili aj juniorov, no vzávere hrali iba skúsení hráči a nemôže sa stať, aby sme vtedy dostávali góly. Mali sme šancu potvrdiť vedenie na 2:0, nedali sme, tak to bolo treba aspoň udržať.“

Tibor Turan (tréner Popradu): „Vedeli sme, čo nás v Nitre čaká, no hráči splnili všetko, čo sme od nich žiadali. Prízvukoval som im, že to bude o jednom góle, dostali sme ho, no napokon sme to zvrátili a som rád, že si z Nitry odvážame body.“

HK Orange „20“ – HK 36 Skalica 2:6 (1:1, 1:2, 0:3)

• Góly: 11. A. Bezák (Mertel), 31. Mertel (Štajnoch, Ďaloga) – 9. J. Mikúš (Zálešák, M. Ivičič), 34. M. Ivičič (J. Mikúš), 37. R. Školiak (Kocák), 54. Pálffy (M. Ivičič), 55. Pálffy (Ďurák, R. Školiak), 60. R. Školiak (Kocák, Gula). Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krpelec – Orolin, Snášel, 611 divákov
  • HK Orange „20“: Kotvan – Ďaloga, Štajnoch, Vizváry, J. Brejčák, Deyl, Košecký, Pekar, Lisoň – Mertel, O. Rusnák, A. Bezák -  Hrivík, Mišura, Uhnák – Tybor, Grošaft, Molnár – Vyletelka, Kopecký, Slávik
  • Skalica: Rybár – M. Ivičič, Gründling, Beňa, Jendek, Škadra, Ďurák, Gula – Pálffy, Zálešák, J. Mikúš – Kutálek, R. Školiak, R. Hartmann – T. Višňovský, Kocák, Pašek – F. Novák, Horský, Šátek

Skaličania si vynútili od začiatku tlak, výsledkom čoho bol úvodný gól Mikúša, ktorý v 9. min v presilovke zúžitkoval prihrávku Zálešáka spoza bránky. O minútu a pol neskôr vyrovnal nováčik v domácom drese Adam Bezák. V 14. min mal šancu na obrat Rusnák, ale Rybár si poradil s jeho strelou. Dobrú šancu na strelenie gólu mal aj Višňovský vo vlastnom oslabení, ale Kotvan bol pozorný.

V 31. min strelil v presilovke vedúci gól „dvadsiatky“ kapitán Mertel po prihrávkach Štajnocha a Ďalogu. O tri minúty neskôr využil presilovku Ivičič, ktorého strela sa odrazila od korčule domáceho obrancu do bránky – 2:2. O ďalší obrat v zápase sa postaral Školiak v 37. min. A potom už mali navrch skúsenejší Záhoráci. V 54. a 55. min strelil Pálffy dva góly – najskôr v hre 4 na 4 a následne v presilovke 5 na 4. V 60. min ešte ušiel po pravom krídle Školiak a uzavrel na konečných  6:2 pre Skalicu.

Štefan Mikeš (tréner HK Orange „20“): „Výsledok je naozaj krutý, prehrať 2:6 vyznieva, akoby hralo hosťujúce mužstvo s o triedu slabším súperom, ale tri góly padli až v závere. Dovtedy sme sa držali v hre. Viedli sme 2:1, boli sme aktívnejší, ukázali sme obrovské nadšenie, veľakrát sme si vynútili prečíslenia. Dostávali sme sa do dobrých možností. Škoda, lebo sme predviedli jeden z najlepších výkonov v tejto sezóne.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Výsledok je pre mladíkov troška krutý, pretože dve tretiny hrali s nami vyrovnanú partiu. Dovolím si tvrdiť, že v niektorých fázach nás dokonca prevýšili. Keď sme v polovici stretnutia zobrali oddychový čas a chlapcov troška upokojili, dali sme v poslednej tretine potrebné góly a uhrali dobrý výsledok. Myslím si, že tento zápas dosť psychicky pomohol nášmu mužstvu.“

Dukla Trenčín – HC´05 Banská Bystrica 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

• Góly: 6. Homer (A. Nedorost, V. Nemec), 40. A. Nedorost (V. Nemec), 60. Valčák (trest. strieľanie) – 5. Jánoš (Ľ. Sabol, Igor Majeský), 22. M. Dian (Češík, Škvaridlo). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Gajan, Tornay, 3150 divákov.
  • Trenčín: Kováč – Homer, P. Mikuš, Bobček, Gábriš, Fatyka, Urban, J. Mikuš, Křetinský – A. Nedorost, Kóňa, V. Nemec – S. Saliji, Valčák, Paroulek – Lelenas, M. Trochta, Čacho – T. Radulay, O. Ďuriš, E. Hartmann
  • B. Bystrica: I. Petrík – P. Frühauf, Rimmel, V. Vlk, A. Mrena, Brumerčík, Biro, Paľov, Tomaška – Tománek, Bulík, Pardavý – Jánoš, Ľ. Sabol, Igor Majeský – M. Dian, Češík, Škvaridlo – J. Babic, Štolc, M. Ižvolt

Nováčik z Banskej Bystrice to na Trenčanov vie a aj v druhom vzájomnom súboji im spôsobil značné problémy. V 4. min domáci brankár Kováč zneškodnil Rimmelovi čistú gólovú šancu, o chvíľu sa však Trenčania predsa len ujali vedenia Jánošovou zásluhou. Odpoveď domácich prišla už o poldruha minúty, keď Homer od modrej využil presilovku. Hral sa obojstranne svižný hokej a diváci sa nenudili.

V druhej tretine mali viac z hry hostia, ktorí dôrazným napádaním znemožňovali Trenčínu rozvíjať akcie a naopak sami súpera častokrát výrazne pritlačili. Vyťažili však len jediný gól, keď v 22. min Škvaridlo s Dianom mohli nerušene manévrovať pred trenčianskou bránkou. Dvadsaťtri sekúnd pred druhou sirénou sa domácim podarilo opäť vyrovnať, Nedorost zužitkoval presilovku strelou od modrej čiary.

Ján Homer sa spolu so spoluhráčom z Trenčína... Foto: SITA
Homér Nedorost Ján Homer sa spolu so spoluhráčom z Trenčína Andrejom Nedorostom tešia z gólu Banskej Bystrici.

Tretia tretina priniesla urputný boj o každý kúsok ľadu. V 43. min Paroulkova strela skončila na žŕdke a odrazený puk tesne pred bránkovou čiarou. O päť minút puk tancoval pred bránkovou čiarou aj na opačnej strane po akcii hosťujúceho Tománka. V 56. min mohol Trenčín strhnúť víťazstvo na svoju stranu, Kóňa vo výbornej šanci  po prihrávke spoza bránky však minul cieľ. Rozuzlenie dramatického duelu prišlo 25 sekúnd pred koncom, keď rozhodol Valčák blafákom pod hornú žŕdku rozhodol. Bolo to z trestného strieľania po Sabolovom faule naňho.

Július Pénzeš (tréner Trenčína): „V prvých dvoch tretinách bol náš súper lepším mužstvom, my sme len vďaka šťastiu a využitým presilovkám držali aspoň vyrovnaný stav. Tretia tretina už bola herne vyrovnanejšia a až do poslednej chvíle sa čakalo na rozhodnutie. Podľa môjho názoru bolo trestné strieľanie v poslednej minúte nariadené správne, pretože náš hráč bol v nájazde faulovaný. Musím priznať, že sme vyhrali so šťastím, to sa k nám však v niektorých minulých zápasoch nepriklonilo.“

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Prišli sme zopakovať náš dobrý výkon z predchádzajúceho zápasu v Trenčíne, čo sa nám aj podarilo. Myslím si však, že sme zahrali ešte lepšie, celý zápas sme boli lepší ako domáci a vytvorili sme si dostatok šancí. Toto stretnutie nám asi nebolo súdené vyhrať. K nariadenému trestnému strieľaniu mám výhrady.“

Slovan Bratislava – MHC Martin 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)+ Góly: 6. Uram (Kukumberg, Kropáč), 28. Sersen (Vaic, Lažo), rozhodujúci sam. nájazd premenil Uram – 14. M. Beran (Török, I. Dornič), 37. Török (Beran, J. Polák). Vylúčení: 7:11 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Müllner, Šefčík, 4946 divákov.

• Slovan: Hovi – Pavlas, Hančák, Bohunický, M. Hruška, Devečka, Sersen, Petré – Kuľha, Hreus, Hujsa – Lažo, Döme, Vaic – Uram, Kukumberg, Kropáč – Liščák, Baček, Gráčik
  • Martin: Dzubina – Kolba, Vantroba, J. Polák, Babka, I. Ďatelinka, Klepáč, Drgoň, Dvořák – L. Havel, M. Macho, L. Říha – Török, M. Beran, I. Dornič – Džerinš, Marek Hovorka, Appel – Škumát, Mahdalík, Themár

Diváci na Slovane mohli vidieť svižný a rýchly hokej od začiatku zápasu. Po počiatočných streleckých pokusoch sa v 6. min presadil domáci Uram, ktorý po vyhratom buly Kukumberga prešiel s pukom medzi kruhy a nedal Dzubinovi šancu. V polovici tretiny hral Slovan 96-sekundovú prtesilovku piatich proti trom, v ktorej si vynikajúco počínal brankár hostí, keď dokázal dokonca bez hokejky takmer pol minúty čeliť strelám belasých. Ako sa majú využívať presilovky, ukázal domácemu tímu Martin v 14. min. Pri vylúčení Hančáka našiel Török spoza bránky Berana, ktorý zavesil pod brvno Hoviho bránky – 0:1.

V druhej tretine využil presilovku aj Slovan. Sersen od modrej čiary nie tvrdou, ale presne umiestnenou strelou k pravej žŕdke prekonal Dzubinu. V 30. min boli hostia blízko k vyrovnaniu, keď pri vylúčení Gráčika zasypali Hoviho veľkým počtom striel, ale gólman Slovana exceloval. Hokejisti Martina sa dočkali zaslúženého gólu v 37. min, tesne po skončení presilovej hry. Presadila sa opäť gólová dvojica z prvej tretiny. Tentoraz však v opačnom garde, Beran prihral Törökovi, ktorý na dvakrát prekonal brankára belasých.

Hráči Slovana Bratislava sa tešia po góle... Foto: SITA
Slovan Hráči Slovana Bratislava sa tešia po góle Michala Sersena.

Pekný a rušný hokej pokračoval aj v tretej tretine. V jej úvode sa zvýšenou aktivitou pokúšali strhnúť víťazstvo na svoju stranu domáci, Martin však odpovedal rýchlymi kontrami. V 45. min sa na osamoteného obrancu Slovana rútil celý tretí martinský útok, ale Appel Hoviho neprekonal. V 55. min sa dostal pred Dzubinu Döme, ale jeho druhú strelu dokázal vyraziť obranca Polák. V 56. min mal vynikajúcu šancu rozhodnúť zápas vo svoj prospech domáci tím. Dornič trafil hokejkou do tváre Kropáča a dostal trest 2+2 min. Martinčania sa však ubránili. Duel dospel k zaslúženej remíze v riadnom hracom čase.

V predĺžení odohral Slovan 196 sekúnd v početnej prevahe (z toho tri sekundy o dvoch hráčov), ale martinská obrana na čele s famóznym Dzubinom fungovala bezchybne. V samostatných nájazdoch zaznamenali góly za domácich Vaic a za hostí Török, ale rozhodujúci samostatný nájazd bol až ten posledný, šiesty. Premenil ho Uram.

Róbert Pukalovič (asistent trénera Slovana): „Diváci videli kvalitné a dramatické stretnutie. Vieme, akú výbornú defenzívu má martinský tím. Snažili sme sa na to hráčov pripraviť. V niektorých fázach sa nám ich darilo eliminovať, v niektorých nie. Vtedy vznikali ich prečíslenia, z ktorých neustále hrozilo nebezpečenstvo. Dnes zvíťazil šťastnejší tím. Samostatné nájazdy sú vždy otázkou šťastia. Uramov gól bol určite šťastný.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Bolo to dobré stretnutie z oboch strán. Chceli sme v Bratislave uchmatnúť nejaké body, čo sa nám aj podarilo. Škoda našich nevyužitých šancí v druhej tretine, najmä pri presilovkách, keď sme sa mohli dostať do vedenia. Musím pochváliť hráčov, za ich bojovný a zodpovedný prístup k zápasu. So získaným bodom sme spokojní.“

HKm Zvolen – MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)

• Góly: 7. J. Markovič (Lipiansky, T. Tatár), 52. Cebák (Hvila, Lipiansky), 57. Hvila (Lipiansky, Juraško), 59. Lipiansky (Hvila) – 13. Kriška (Richard Huna, Róbert Huna), 41. Halaj (J. Cibuľa). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – M. Orolin, Tvrdoň, 1961 divákov
  • Zvolen: J. Laco – Dlouhý, Cebák, L. Čierny, Juraško, J. Malinský, Valach, Kolafa – Hvila, Klouda, M. Chovan – Pavliš, Turek, D. Vrbata – J. Markovič, Lipiansky, T. Tatár – J. Čierny, Dubec, Lelkeš
  • L. Mikuláš: Falter – Heš, Petran, D. Rehák, P. Lištiak, Kumstát, M. Varga, M. Grman, Fiala – Vaškovič, Halaj, J. Cibuľa – Richard Huna, Róbert Huna, Kriška – Kovář, Kuric, Tomášek – M. Oravec, Durdiak, F. Zúbek
Brankár Liptovského Mikuláša Martin Falter... Foto: SITA
Zvolen LM Brankár Liptovského Mikuláša Martin Falter dostal gól od Jaroslava Markoviča zo Zvolena.

Pod pustým hradom sa hral hokej vo svižnom tempe hore-dole, no bez potrebného nasadenia a dôrazu. Do prvej šance sa dostali Liptáci, no Kovář a Kuric zblízka Laca neprekonali. Prišiel trest v podobe rýchleho brejku Zvolenčanov. Tatár našiel v strednom pásme Lipianskeho, ktorý sa rútil na brankára Liptákov, neulakomil sa, prihral voľnému Markovičovi, ktorý si vychutnal túto situáciu i Faltera.

V 13. min hostia odpovedali. Pred brankárom Lacom to roztočili Hunovci a zblízka sa presadil Kriška – 1:1. Šance sa striedali na oboch stranách. V úvodnej časti mohli meniť stav hosťujúci Durdiak či domáci J. Čierny. V druhej tretine sa gólovo nepresadili hráči oboch mužstiev. V 33. min mohol Hvila prekonať Faltera, no ani na dvakrát sa pred ním nepresadil. O tri minúty neskôr v oslabení nemal úspech ani Róbert Huna, ktorý z ľavej strany preveril Laca.

V tretej tretine sa dostali do vedenia Liptáci, keď už v 23 sekunde unikol po pravej strane Halaj a bekhendom poslal puk pod hornú žŕdku. Zvolenčania však otočili nepriaznivý vývoj zápasu. Najprv Cebák v presilovke vyrovnal na 2:2 a v 57. min Hvila z uhla prekvapil Faltera. V závere hrali hostia power-play a po Hvilovej aktivite Lipiansky zvýšil do prázdnej bránky.

Miloš Holaň (tréner Zvolena): „Zápas sme začali dobre, viedli sme pekným gólom Markoviča, no súper pomerne rýchlo vyrovnal a na začiatku tretej tretiny sa dostal po našej chybe aj do vedenia. Preskupil som však formácie, chlapci to nevzdali, bojovali až do konca a zaslúžene vyhrali. Chcel by som vyzdvihnúť nielen Lipianskeho a Hvilu, ale celý kolektív hráčov. Aj tých, čo v tretej tretine nezasiahli do hry.“

Pavol Paukovček (asistent trénera L. Mikuláša): „Za dnešný výkon by sme si bod vo Zvolene zaslúžili, no nebol nám súdený. Vyššia moc rozhodla. Odohrali sme vyrovnaný zápas. Rozhodujúcim momentom bol gól Zvolena v presilovke, samozrejme aj ten tretí. V závere sme hrali vabank, nepodarilo sa nám vyrovnať a inkasovali sme prakticky štvrtý gól do prázdnej bránky. Viac nemám čo povedať.“