V play off sú však arbitri pod omnoho väčším drobnohľadom. Ich chyby môžu mať významný vplyv na priebeh zápasu i celej série.
Hneď prvé štvrťfinále medzi Nitrou a Popradom (6:3) prinieslo sporný moment. Popradský kapitán Adam Cracknell v tretej tretine poslal k ľadu domáceho Huga Kováča tvrdým zákrokom, po ktorom sa spustila hromadná bitka.
Rozhodcovia si boli zákrok Kanaďana pozrieť na videu. Po analýze, ktorá trvala vyše 10 minút, sa rozhodli Cracknellovi udeliť trest do konca zápasu za faul kolenom.
Disciplinárka navyše rozhodla, že si hráč musí odpykať dvojzápasový dištanc.
„Ide o extrémne prísny trest. Zo záberov jasne vidieť, že hráč ide do súboja ramenom. Došlo aj ku kontaktu kolenami, ale v žiadnom prípade tam nie je zjavný úmysel ublížiť súperovi. Dali mu trest, ako keby ho chcel zabiť,“ vraví pre Športweb bývalý reprezentant Ľubomír Hurtaj.
Podľa trojnásobného majstra Slovenska a držiteľa striebra z Petrohradu išlo o bežný súboj, akých sa na ľade v zápase odohrá nespočetné množstvo.
"Neudialo sa to v rýchlosti. Z môjho pohľadu to nebol ani zákrok na päť minút. Teraz zakážeme hráčom dotýkať sa navzájom kolenami?
Druhá vec je, že Cracknell je inteligentný hráč, ktorý počas sezóny nazbieral minimum trestných minút a môže byť vzorom pre ostatných, ako hrať čisto, bez faulov ale zároveň dôrazne.
Nečudujme sa potom, keď nám budú kvalitní hráči a najväčšie hviezdy odchádzať preč, lebo ich to nebude baviť," mieni Hurtaj.
Sekali tablety, vypadla Wi-Fi
Podľa stanoviska, ktoré zverejnil zväz na svojej oficiálnej stránke, Komisia rozhodcov (KR SZĽH) považuje rozhodnutie arbitrov za správne. Zároveň zdôrazňuje, že podobné zákroky sú v medzinárodnom hokeji prísne trestané.
„Cracknell bezohľadne ohrozil protihráča tak, že mu nastavil koleno, aby s ním vyvolal kontakt,“ píše sa v odôvodnení.
Mimoriadne dlhé analyzovanie videa zapríčinili technické problémy na štadióne, ktoré komplikovali situáciu.
„Posudzovanie zákroku v dĺžke približne 13 minút bolo spôsobené najskôr nefunkčným spojením medzi boxom časomeračov a videorozhodcom na zimnom štadióne v Nitre. Následne aj sekaním obrazu na tabletoch, resp. výpadkom Wi-Fi spojenia,“ uvádza sa v stanovisku.

Na rozhodcoch bolo podľa Hurtaja vidieť, že si nie sú stopercentne istí, či majú hráča vylúčiť. "Išli z nich stres a panika.
Keď od videa odchádzali, ani sami neboli rozhodnutí, že mu udelia najprísnejší trest. Možno boli aj pod tlakom, keďže sa hralo v Nitre, ktorá má búrlivých fanúšikov," konštatuje Hurtaj.
Počas jeho hráčskej kariéry rozhodcovia viac prihliadali na minulosť hráča a jeho povahu. Inak sa pristupovalo k hviezde ligy a inak k hráčovi s výbušnou povahou.
„Tí, ktorí boli menej disciplinovaní, to schytali aj vtedy, keď nič neurobili. Išlo samozrejme o hráčov, ktorí boli známi excesmi na ľade. V tomto prípade išlo o najlepšieho strelca ligy. Súper navyše hneď vstal a zapojil sa do šarvátky, vôbec nejavil známky zranenia,“ vraví Hurtaj.
Ak by sa podľa neho stala podobná situácia na opačnej strane, Nitrania by „zbúrali štadión.“ Neteší ho ani fakt, že sa v úvode rozhodujúcej fázy sezóny opäť riešia výkony arbitrov namiesto toho, aby sa pozornosť venovala hráčom, ktorí na ľade predvádzajú skvelé výkony.

"Tréner Zvolena Peter Mikula nedávno v reakcii na pochybenia rozhodcov hovoril o tom, že play off má byť v prvom rade o hokeji a keď to tak nie je, nemusíme ho ani hrať.
Na sto percent sa s tým stotožňujem. Nevolajme to play off, ale nadstavba, keď sa k sebe môžu hráči sotva priblížiť," hodnotí Hurtaj.
Chyby rozhodcov ovplyvňujú zápasy
Popradský klub sa voči dištancu svojho kapitána odvolal. Podľa Popradčanov sa nemohlo jednať o faul kolenom, pretože prvotný kontakt bol rameno na rameno.
„Adam mal nohy pri sebe, nevystrčil koleno do hráča. Ak náhodou došlo ku kontaktu, bol to sekundárny kontakt na základe primárneho. Nedá sa hovoriť ani o napadnutí, pretože Adam nevyvinul neprimeranú silu, neohrozil hráča, dal mu tzv. strom. V inej lige by sa jednalo o hit sezóny,“ reagujú „kamzíci“ v stanovisku na svojom webe.
Zároveň dodali, že výkon rozhodcov považujú za hrubé ovplyvnenie zápasu. Aj bývalý hráč Slovana či Nových Zámkov vníma úroveň rozhodcov za jeden z negatívnych javov v extralige.
"Škodí to kreditu ligy aj samotnej emócii, ktorá je pre play off typická. Kluby sa teraz budú pri každom zákroku odvolávať na vysoký trest Cracknella.
Nepáči sa mi ani ako rozhodcovia riešia situácie v okolí bránkoviska. V predkole sme videli, že si hráči chceli zastať svojho brankára a hneď došlo k vylúčeniu. V play off by sa mala púšťať tvrdšia hra," mieni Hurtaj.

V základnej časti dochádzalo k viacerým pochybeniam zo strany arbitrov, ktorí boli potrestaní pozastavením činnosti.
„Je pravda, že chyby rozhodcov ovplyvňujú výsledok zápasov. S tým sa musíme vyrovnať v rámci nášho kolektívu,“ vravel v úvode sezóny člen KR SZĽH Peter Országh.
Samotní rozhodcovia prechádzajú počas sezóny školeniami, v rámci ktorých sa majú vzdelávať tak, aby dokázali správne vyhodnocovať sporné situácie.
V play off je zvykom púšťať tvrdšiu hru, hoci zákroky ohrozujúce zdravie hráčov sú povinní tvrdo trestať. V prípade, ak rozhodcovia pochybia, budú posudzovaní rovnako, ako tomu bolo v základnej časti.
„Za chyby platia hráči, tréneri či funkcionári a to isté sa týka aj rozhodcov. Našou prioritou je však v prvom rade ich hodnotenie a výchova,“ konštatuje Országh.